Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Királyfalvi Hunor / Építőművész mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Királyfalvi Hunor / Építőművész mesterszak

„Minden gyakorlati órámon tanultam valami újat, amit egy életen át fogok tudni hasznosítani a szakmán belül.”


Királyfalvi Hunor 2020-ban diplomázott Építőművész mesterképzésünkön, szerkezetépítő mérnöki alapdiplomája után. Gyerekkori álmainak nyomába eredve vezette az útja erre a területre, egy inspiráló és érdekes, kihívásokkal teli környezetbe.



Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Már gyerekkorom óta szerettem makettezni, épületeket rajzolni, mindig is lenyűgözött az építészet. Olyan dologgal szerettem volna foglalkozni felnőttként, amiben örömömet lelem.

Miért ezt a szakot választottad?
Az alapszakos mérnökdiplomám után valami nagyon más megközelítésben szerettem volna tanulni az építészetről, és úgy gondoltam, ez a szak lesz a legmegfelelőbb nekem, hogy teljesen más aspektusból is rálássak a szakmára.


     


                   


Milyen alapszakon végeztél és honnan érkeztél a METU-ra?
2017-ben a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karán végeztem szerkezetépítő mérnökként, majd egy egyéves kihagyás/útkeresés után érkeztem a METU-ra.

Mi inspirál?
Leginkább a városokban, különböző kerületekben való sétálás inspirál. Nem is gondolnánk, hogy egyes városok, kerületek között mennyi különbség van mind hangulatban, mind érzésekben, amiket kiváltanak belőlünk. Ha valami konkrét terven dolgozom, akár egy különböző stílusú dal/zeneszám is adhat inspirációt.


       


Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Nagyon sok kedvenc munkám volt, de amit ki szeretnék emelni, az az első féléves Bazalt liget projektem, és a 2019-es Hello Wood Építész Mustrára készült alkotás, amit közösen terveztünk és kiviteleztünk a többi diákkal.


   


A Bazalt liget egy olyan interaktív futópálya, amit a megújuló Városliget szívébe képzeltem el, inkább egy építészeti alkotásként, mint futópályaként, de funkcióját tekintve kilátónak is titulálhatnánk. Az inspirációt és a formavilágot a Balatonfelvidéki bazaltorgonák adták, amelyeknek az elhelyezkedését is próbáltam követni, illetve a tartószerkezetet is olyan hatszög alakú zártszelvényből alakítottam ki, ami a leginkább hasonlít a természetes bazaltra.


   

      


Az Építész Mustra alkalmából Tolcsvára kellett valamit terveznünk teljesen szabadon. Mi egy szabadtéri mozit terveztünk, amely egy másik funkciót is kapott, ez lett a szabadtéri osztályterem. Úgy gondoltuk, erre van a legnagyobb szükség egy ilyen borsodi faluban, látva az iskolások körülményeit és a szórakozási lehetőségeket a közelben.


   


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
A diplomamunkám a VI. kerületi Király utcára tervezett önkormányzati lakásokból, közösségi terekből és egy sportközpontból álló épület, melyek neve Teréz Ház és Sportközpont. Mindenképpen egy olyan helyszínt akartam választani, ami a belvárosban van, mivel én is itt élek, és úgy gondolom, nagyon fontos, hogy a belkerületekből ne költözzön el még több ember az agglomerációba. Ezért hoztam létre az utcafronton álló lakótömböt a közösségi terekkel és az önkormányzati lakásokkal, amelyek bármely kerületi lakos számára elérhetőek.


   


A sportközpontban pedig próbáltam olyan pályákat elhelyezni, amelyek egyáltalán nem találhatóak meg errefelé, ezzel is segítve az itt élőket, hogy ha esetleg kosárlabdázni vagy squasholni akarnak, ne kelljen messzebb menniük a belső kerületekből. Az épületekhez tartozik két zöld tető is, amelyet nagyon fontosnak tartottam elhelyezni, mivel kevés zöldterület található ebben a kerületben.


   


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Számomra egy teljesen új látásmódot adott, amely minden téren elősegítette a szakmai fejlődésemet. Igazából minden gyakorlati órámon tanultam valami újat, amit egy életen át fogok tudni hasznosítani a szakmán belül.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Szerintem mindenkinek érdemes ide felvételiznie, aki nem egy sablonos, unalmas egyetemre akar menni, hanem egy inspiráló és érdekes, kihívásokkal teli környezetben akarja tölteni az egyetemi éveit.



Hogy érzed magad a friss(másod)diplomásként?
Nagyon boldog vagyok, és nagy megkönnyebbülés végre, hogy mindent befejeztem.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Az utolsó félév kicsit érdekesen alakult a koronavírus miatt, de összességében pozitívnak gondolom, hogy ilyen jól sikerült végigcsinálni online ezt a félévet és a diplomavédést is, ami talán még így könnyebb is volt, mivel kevésbé izgultam a laptopom előtt. J

Milyen terveid vannak a jövőre?
Szeretnék elhelyezkedni egy építész stúdióban építészként, ahol kitanulhatom a szakmát.