Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Jenifer Zuggó​ / Képalkotás alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Jenifer Zuggó / Képalkotás alapszak

"Egészen kis élettani dolgok inspirálnak, amiket látok naponta, sőt a múltamból is szeretek kiemelni vagy használni részleteket."

Jenifer Zuggó Képalkotás alapszak mozgóképkultúra és média szakirányának angol nyelvű képzésén diplomázott. Zhuhaiban készült, Beyond című alkotásával elnyerte a 2019-es Looking China Golden Lenses Awards harmadik helyezését. 

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Szeretnék kreatívan történeteket átadni az embereknek a filmjeim által, összhangot teremteni és közös látásmódot kialakítani a nézőkkel.

  


Miért ezt a szakot választottad?
Az eredeti ötletem a videóklipp készítés volt, de arra gondoltam hogy, átfogóan az egész filmezést és filmgyártást is meg akarom tanulni, hogy később határozzam el, mi az, ami leginkább érdekel. Az utóbbi években világossá vált, hogy rendező szeretnék lenni, nem fontos, hogy milyen módon közlöm a mondani valómat (kisfilm, film, dokumentumfilm, videóklipp, stb.).

Mi inspirál?
Egészen kis élettani dolgok inspirálnak, amiket látok naponta, sőt a múltamból is szeretek kiemelni vagy használni részleteket. Fontos számomra a zene, a fény és a kép öszhangja, amit természetesen nem könnyű kialakítani.

 


Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Az egyik legérdekessebb munkám, ami az egyetem révén valósult meg, a Kínában készült kis dokumentumfilmem, Beyond (2019). Egy megadott témát kellett feldolgozni, 10 nap alatt. Az én témám a Zhuhai város hídjai voltak, amit sikerült megoldam egy poétikus dokumentumfilmmel. Most több különböző fesztiválra neveztem, emiatt nem tehettem közzé eddig. 


 


Egy másik téma, ami régóta szívügyem, az a vakság, amiről írtam egy rövid esszét és utánna nagy kedvem támadt megfilmesíteni. Nagyon nehezen jött össze, mert nem találtam a megfelelő szereplőt, és már éppen feladtam a keresést, elkezdtem írni egy új témát, amikor megtaláltam Barkó Tamást, aki a Blind Spot (2018) című filmemnek a főszereplője lett. Nagyon sokoldalú ember, színes életet él annak ellenére, hogy születésétől kezdve nem lát.

 


A Breakfast (2019) című kisfilmem, ami egy párkapcsolat végéről szól, pedig azért volt érdekes, mert szinte csak a képekre támaszkodik és ezzel próbáltam kifejezni az érzéseket és gondolatokat.




Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
A karantén miatt még nem sikerült leforgatni az eredeti megírt forgatókönyvet, ami egy disztópikus jövöről szól. Tervezem a forgatást és lehetőséget is kaptunk az egyetemtől később befejezni. 

E helyett egy karanténfilmet forgattam otthon, ami a lehetőségekhez képest, hogy egyedül kellett véghez vinni, jól sikerült, nagyon tetsztett a professzoroknak. Már régóta terveztem valami vicceset írni és forgatni, ami ezzel valóra vált.

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Az egyetemi éveim alatt igazi stúdióban, nagyon sok gyakorlattal, kreatív feladatokkal láttak el. Az elméleti és gyakorlati elemzések igen nagy hasznomra váltak: rengeteg filmet analizáltunk szinte kockánként, vizsgáltuk meg a kamera állását, a “Mise-en-scène” és, a világítást. A film készítése sok-sok aprólékos előkészítési és utómunkát igényel, és ebben nagyon sokat segítettek a tanárok.



Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Ajánlom mindenkinek, aki a filmszakmában szeretne dolgozni, hogy a METU-t válassza, nem csak azért, mert sok a gyakorlati feladat, hanem mert a professzorok is szívvel-lélekkel segítenek áthidalni a problémákat. Fontos viszont, hogy elsősorban a diákoknak kell hivatottság érzettel, teljes odaadással követni a tanulmányokat!

Hogy érzed magad frissdiplomásként?
Teljes egészében elégedett vagyok a tanulmányaimmal és a munkáimmal, sokat gyarapodott, sokkal magassabb fokú lett a filmismeretem. Egyben igen furcsa, hogy véget ért az oktatás. Itt áll előttem a választás, hogy hogyan hasznosítsam az itt tanultakat a munkában és az életben.


  

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Természetesen online volt a záróvizsga. Furcsa volt, hogy nem személyesen találkoztunk a 3 év munkáját lezárni, egyben elbúcsúzni a tanároktól. Ez csak egy áthidaló megoldás volt, egyfajta újabb gyakorlat. A pozitív része, hogy így több időm marad az igazi diplomafilm előkészítésére, ami nagy örömöt jelent és természetesen dolgozom rajta a napokban is. Ez által az igazi diplomavédés elcsúszik október-novemberig.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Nagyon szeretnék külföldi produkciókban eleinte mint asszisztens dolgozni, és továbbfejlődni, gyakorolni, tanulni. Mellette szeretnék saját projekteket fejleszteni és elég pénzt összegyűjteni, hogy befejezhessem a tanulmányaimat mesterszakon. Persze természetesen nagyon várom, hogy leforgathassam egy stábbal a diplomafilmemet.