Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Horváth Kriszta / Kézműves tárgykultúra alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Horváth Kriszta / Kézműves tárgykultúra alapszak

„Szerintem annak érdemes a METU-t és a Kézműves tárgykultúra alapszakot választania, aki nyitott az új dolgokra. Ennyi éppen elég hozzá, a többi pedig majd jön magától: jó hangulat, családi légkör, tapasztalt oktatók, akik kihozzák belőled a legjobbat.”

Horváth Kriszta idén diplomázott Kézműves tárgykultúra alapszakunk kreatív ékszer specializációján. Korábban részt vett a Showroom Tunisia 19.1 kortárs öltözéktervező pályázaton is, amelynek keretében izgalmas alapanyagokból kellett dolgoznia hallgatóinknak.

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Már pár éves koromtól állandóan kézműveskedtem, valamit mindig készítettem. Később megtanultam álomfogókat készíteni, amibe beleszerettem és ezek voltak az első olyan termékeim, amelyeket el is tudtam adni; különböző ékszereket is készítettem, fémből, tollakból illetve sok fát használtam, ezeket festettem meg.

  


Miért ezt a szakot választottad?
Sokféle szakot nézegettem, viszont amikor rátaláltam a METU Kézműves tárgykultúra alapszakára, akkor egyértelmű volt, hogy ezt fogom választani. Az is egyértelmű volt, hogy a kreatív ékszer specializáció irányába szeretnék továbbmenni.

Mi inspirál?
Számos dolog inspirál. A környezetem leginkább, de a természet és emberek is, meg persze a kettő kapcsolata.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Egyik kedvenc munkám a "Pont-vonal" alapelemre épülő ékszerkollekció tervezése volt. Gyorskötözőt használtam, aminek a sorolásából alakítottam ki az ékszereimet. Ezeket az ékszereket két fotós hallgató is felhasználta egy-egy feladathoz (Raed Djajadikarta, Naghmeh Ka), ott születtek ezek a gyönyörű képek.

  


A másik kedvenc projektmunkám során pedig az volt a feladat, hogy egy általam kiválasztott népmeséből inspirálódva készítsek táskát. Én a "Kis Gömböcöt" választottam és a gömböc analógiája alapján készítettem el bővülő táskámat, kecskebőrből és újrahasznosított bőrből, amit egy rugalmas szerkezetű bőrrel kombináltam.

  


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 
A diplomamunkám fő címe: "Hálók, hálózatok". Mivel ez egy nagyon tág terület, mindenképpen szerettem volna jobban beleásni magam és szűkíteni a témát. Barabási Albert László segítettek megérteni, hogy mik is a hálók és hálózatok, hogyan is működnek ezek. A tervezési folyamat során eljutottam egy olyan pontig, hogy arra a kérdésre kerestem a választ: vajon létezik-e egy elem, amely az összes földrészen egyaránt megtalálható?
Nem is kellett sokat várnom a megfelelő válaszra, hiszen az élet válaszolta meg a kérdésemet: a koronavírus; egy olyan világszintű változás, amely teljes mértékben kapcsolódik az alaptémámhoz és Barabási-Albert László nevéhez. Leginkább a vírus mozgásának, terjedésének elemzésével - majd ennek megjelenítésével - foglalkoztam.

  

  



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Mivel az egyetem előtt én egyáltalán nem tanultam művészetet, a METU egyértelműen meghatározza a jelenlegi életemet. Nagyon sokat fejlődtem, pontosan azt tudtam csinálni, amit én szeretek: nem csak egy, hanem sokféle anyag és technológia felhasználásával létrehozni kiegészítőket. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Szerintem annak érdemes a METU-t és a Kézműves tárgykultúra alapszak kreatív ékszer specializációját választani, aki nyitott az új dolgokra. Ennyi éppen elég hozzá, a többi pedig majd jön magától: jó hangulat, családi légkör, tapasztalt oktatók, akik kihozzák belőled a legjobbat.

Hogy érzed magad a frissdiplomásként?
Remekül! Számomra nagyon gyorsan eltelt ez a három év és nagyon boldog vagyok, hogy ennyire jól sikerült teljesítenem.

  


Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Különleges. Soha nem gondoltam volna, hogy itthonról, Erdélyből, a kis szobámból, laptoppal szemben fogom bemutatni az eddigi legnagyobb munkám, viszont imádtam minden percét, most is kellemes, családi hangulat vett körül, így nem volt nehéz felszabadultan beszélni a diplomakollekcióimról, amelybe szívemet, lelkemet beleadtam. Úgy érzem ki tudtam hozni magamból a maximumot.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Nagyon sok pozitív visszajelzést kapok a táskáimra, a "Kis gömböc" táska mindig nagy kedvenc. Elsősorban a bőr kiegészítők készítésével szeretnék foglalkozni, tervben van egy saját vállalkozás kiépítése a közeljövőben és hosszútávon akár fém ékszerekkel is bővíteném a termékportfóliómat.