Showroom Tunisia 19.1 kortárs öltözéktervező pályázat
Idén első alkalommal került meghirdetésre a Tunéziai Nemzeti Idegenforgalmi Hivatal Budapesti Képviselete és a Budapesti Metropolitan Egyetem Showroom Tunisia 19.1 kortárs öltözéktervező pályázata. A kortárs öltözéktervező pályázat célja az volt, hogy elősegítse a tunéziai tradicionális öltözködési formák, ruhadarabok, kiegészítők, alapanyagok, díszítések, motívumok és technikák felhasználását a kortárs divatba illeszthető újraértelmezéssel.
A pályázat első lépéseként Ben Gamra Sofien divattervező tartott előadást Kézműves tárgykultúra alapszakunk hallgatóinak a tradicionális viseletekről. Ezt követően a szakon többször került sor prezentációkra, az anyagkísérletek, tervezési fázisok bemutatására, majd az előzsűrizés is sikeresen lezajlott.
2019. június 27-én, csütörtökön 17 órai kezdettel nagyszabású performansz keretében mutatkoztak be a METU Kézműves tárgykultúra alapszak öltözék és kiegészítő tervezés, valamint divatékszer és -kiegészítő specializáció hallgatóinak mini kollekciói a Goldberger Textilipari Gyűjteménynek helyet adó Textilmúzeumban.
A performanszon megjelenő ruhák és kiegészítők között a pályázat feltételeinek legjobban megfelelő alkotásokat is megismerhette a nagyközönség. A zsűri által kiválasztott öltözéket és a kiegészítőt tervező hallgatók tunéziai tanulmányutat nyertek, aminek a keretében személyesen ismerkedhetnek meg a tunéziai kézműves hagyományokkal, tradicionális viseletekkel és divattal.
Az öltözék és kiegészítő tervezés specializáción a legjobb pályamű Katona Dóra Mya munkája lett, aki a Kézműves tárgykultúra alapszak öltözék- és kiegészítő tervezés specializációjának 2. éves hallgatója. Mya a tunéziai tradicionális viseletek tanulmányozása során talált rá fő inspirációs motívumára, amely a szabott ruhaformák és a szabad drapériázás kettősségében rejlik. A formakísérletek során rengeteg izgalmas lehetőséget mutatott be, amelyben az eredeti tunéziai anyagok sajátosságát, a bordűr szerepét is újraértelmezte. A nemes és klasszikus vonalvezetést összhangba hozta a kortárs sziluettekkel, ezzel egy változatosan és egyénien alakítható, átértelmezett kiskosztümöt formált meg, amely egy dinamikus és nőies stílust képvisel. Nőiességét és klasszikusságát anyaghasználatával is elősegíti, a sejtelmes fények, arany és élénk színek kombinációja a keleti kultúrát idézi, a szabásvonalakkal, hosszakkal pedig az aktuális trendeket követi.
A divatékszer és -kiegészítő specializációs hallgatók közül Bugyik Nikoletta nyerte el az első helyezést, aki a tunéziai hímzések tanulmányozása nyomán olyan nyakékeket tervezett, melyek a hímzések erőteljes folthatását idézik, de különálló nyakékként más-más ruhákon is viselhetők. Anyaghasználatuk, technológiai megoldásuk révén igazi kortárs ékszerek készültek, melyek a hagyományos ruhákat idézve a legmodernebb trendekhez is illeszthetők.
Ezúton is gratulálunk a győztes hallgatóknak!
A pályázaton szereplő további METU-s alkotók: Ácsbog Cintia, Huang Wenqing, Kaszás Nikolett, Poláková Réka, Ságodi Nelli, Tar Etelka, Tóth Vanda, Farkas Katalin, Horváth Kriszta, Zakariás Veronika
Szakmai vezetők: Aranyosi Zsuzsanna DLA textilművész, Jermakov Katalin ötvösművész
A pályázati együttműködés kiemelkedő tapasztalati lehetőséget biztosított a hallgatók számára ahhoz, hogy egy nagy múltú és gazdag előzményekkel rendelkező kultúrát első kézből tanulmányozzanak. Különösen fontos volt, hogy a Tunéziai Nemzeti Idegenforgalmi Hivatal jóvoltából eredeti tunéziai alapanyagokkal dolgozhattak mind a ruhák, mind az ékszerek területén. A személyesség, az autentikus információk, a tunéziai iparművész bemutatója eredeti tradicionális öltözetekkel hozzájárultak hozzá a pályázat sikeréhez.
Eseményfotók: Benkő Molnár Fanni, METU
2019. 06. 28.Hírek
CheckINN Turisztikai Innovációs Verseny 2024
…
SUB SOLE kiállítás
A kultúra, ember és természet közötti kapcsolatot vizsgálja a METU Galéria legúj …
Új szakvezető a Budapesti Metropolitan Egyetem Média design területének élén
Forgács Kristóf személyében szeptembertől új médiaművész veszi át a Média design …
Gólyatábor - 2024
Az egyik legjobb gólyatáborunk volt a 2024-es! …
Új kutatás a divatról, mint modern lélektani jelenségről
A fenntartható divat és az önkifejezés kapcsolata …
A Budapesti Metropolitan Egyetem Első Nyári Programjának Sikeres Indítása
2024 augusztusában a Budapesti Metropolitan Egyetem büszkén rendezte meg első ny …
MEET US - A Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kara
„A művészet a lélek üzenete a világnak” &n …
Fiktív világ kézműves technológiákkal: a legújabb divattrendekre reflektál a METU Open Showroom válogatása
A Budapest Central Europian Fashion Week (BCEFW) hivatalos kísérőeseményeként ke …