Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Rengei Máté / Televíziós Műsorkészítő Művész mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Rengei Máté / Televíziós Műsorkészítő Művész mesterszak

„Remek lehetőség olyanoknak, akik szeretnének együtt dolgozni olyan tanárokkal, akiknek tényleg fontos az, hogy fejlődj.”


Rengei Máté a METU Televíziós műsorkészítő művész mesterszakán diplomázott idén nyáron. A mozgóképkészítés iránti érdeklődése a középiskola óta töretlen.


Miért ezzel a területtel foglalkozol?

Még a gimnáziumi éveim alatt részt vettem kisebb videók összerakásában egy jó barátommal. Ezek a videók főként gyakorlatok voltak, különböző különleges effektekkel tarkítva.  Ekkoriban tudatosult bennem, hogy mennyire is élvezetes ilyen anyagokat létrehozni. Gyakran egész napok mentek el egy-egy felvételre, aztán az utómunkálatok során is különböző nehézségekbe ütköztünk, de a végeredmény az kárpótolt mindenért. Számomra ez a terület az, amiben megtaláltam az alkotás örömét, hogy kiadhatok a kezeim közül valami olyan dolgot, ami egy vagy akár több ember számára is értékes, emlékezetes lehet.


Miért ezt a szakot választottad?

Miután elvégeztem egy alapszakot Egerben, úgy gondoltam, hogy érdemes volna még jobban elmélyíteni a tudásomat a film készítés területén. A METU nyílt napján és egy ezen a szakon tanuló ismerősöm is azt mondta, hogy egyaránt foglalkoznak televízióval és filmezéssel is, aminek nagyon megörültem, mert engem mind a kettő terület érdekel.


Milyen alapszakon végeztél és honnan érkeztél a METU-ra?

Az Eszterházy Károly Egyetemen Képalkotás alapszak, mozgóképkultúra és média szakirányon végeztem, ahol főként filmekkel foglalkoztunk, de belekóstolhattunk a televíziózás különböző területeibe is.


Mi inspirál?

Az, hogy akármilyen projektbe is fogok bele, mindig egyre több- és több tapasztalatot gyűjthetek a későbbi munkákhoz. Számomra inspiráló már az is, ha egy munkámat sikerül olyan szintűre elkészíteni, amire nem is gondoltam volna, hogy megtörténhet. Ez egy fajta pozitív megerősítést ad nekem abban, hogy folytatnom kell ezt a szakmát és mindig a maximumot kell beletennem a projektjeimbe.


Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Az Origo Stúdióban megtartott gyakorlatokat élveztem, ott igazán foglalkozhattunk operatőri munkákkal, világítással, sőt még színészkedni is lehetett annak, aki éppen szerepelni szeretett volna. Az itt elkészített anyagokat aztán külön-külön volt lehetősége mindenkinek megszerkesztenie az otthonában, majd a legközelebbi találkozásunkkor összehasonlíthattuk azokat. Jó volt látni, hogy egyszerre mennyi különböző megoldás létezik ugyanazon anyagok felhasználásával. 



A stúdiós gyakorlatokon kívül voltak még lehetőségeink kisebb terjedelmű filmek forgatására egy megadott szempont/téma figyelembevételével, amikre szintén örömmel készültem. 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Operatőrként vettem részt egy dokumentumfilmben. A film egy ikerpárról szól, akik kiskoruk óta elválaszthatatlanok voltak, egy iskolába jártak, azonos munkát végeztek. Azonban, ahogy felnőttek úgy alakultak ki saját céljaik, és fejlődött egyéniségük, aminek következtében elváltak útjaik.



Számomra azért volt fontos részt venni ebben a projektben, mert mindig is szerettem volna egy dokumentumfilmben is kipróbálni az operatőri készségeimet. Ez egy teljesen új műfaj számomra, ugyanis nem minden helyzetben tudtam előre tervezni az adott beállítást, koreográfiát, emiatt sok mindent el is szalasztottam, mert vártam a megfelelő pillanatot. Szerencsére ennek az ellenkezője is igaz volt a forgatások során, mert sok olyan váratlan eseményt is sikerült rögzíteni, amire nem is számítottunk volna. 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?

Az elmúlt két év során úgy érzem nagyon sok hasznos dolgot sikerült megtanulnom, tapasztalnom. A rengeteg gyakorlatnak köszönhetően fejlődött az operatőri, vágói készségem. Még olyan filmes területekbe is sikerült betekintést nyernem, ami nem is feltétlen tartozott az én specializációmba, mint például: hangmérnöki gyakorlatok, rendezés, forgatókönyvírás.


Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?

Remek lehetőség olyanoknak, akik szeretnének együtt dolgozni olyan tanárokkal, akiknek tényleg fontos az, hogy fejlődj. Ezen kívül még rengeteg olyan plusz tantárgyat lehet felvenni az ide jelentkezőknek, amelyek nem feltétlen kötődnek az általuk választott szakhoz, de nagyon hasznosak.


Hogy érzed magad friss(másod)diplomásként?

5 évig egyetem(ek)re jártam, így egy kicsit furcsa érzés. Természetesen hiányozni fog az, hogy szeptembertől órákra járjak be, de pozitívan tekintek a jövőre, mert tudom, hogy nem hiába fektettem bele ebbe az 5 évbe, és szeretném minél előbb kamatoztatni ezt a tudást.


Milyen élmény volt a diplomavédésed?

Az idei diplomavédés meglehetősen rendhagyóra sikerült a koronavírusnak köszönhetően. Egy kicsit furcsán éreztem magam, amikor le kellett ülnöm a webkamera elé fehér ingben, miközben mackónadrágban voltam. Szerencsére nem kellett felállnom a védéshez, így ez titokban maradt. Eddig. :) 

Egyébként egészen kellemes élmény volt, mert nem tudtam, hogy fog zajlani a védés, de szerencsére a tanárok pozitívan fogadták a filmemet és további tanácsokat adtak nekem a jövőre nézve. 

Milyen terveid vannak a jövőre?

Mindenképpen szeretnék olyan munkahelyet találni, ami valamilyen szinten kötődik a mozgóképkészítéshez. Én nagyon szívesen dolgozom a filmezés bármilyen területén, de természetesen az lenne a legjobb, ha operatőrként vagy vágóként, vagy operatőr-vágóként tudnék elhelyezkedni.