Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Lizer Dorottya / Környezetkultúra alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Lizer Dorottya / Környezetkultúra alapszak

"Az építészet boldogságot ad az alkotónak, és örömet okoz annak a személynek is, akinek készíti..."


Lizer Dorottya 2020-ban diplomázott Környezetkultúra alapképzésünkön.Tanulmányai során megjárta Portugáliát, részt vett a Hello Wood Építész Mustra tervezési feladataiban, diploma témájául a METU Inkubátor- és Műhelyház kialakítását választotta.


Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Egyszerűen ez tesz boldoggá. Nagy hatással vannak rám épületek, belső térkialakítások, de akár a bútorok is. Az építészet boldogságot ad az alkotónak, hogy tervezhet, de mégis a legfontosabb az, hogy örömet okoz annak a személynek, akinek készíti. Szerintem az építész elsődleges feladata, hogy az emberek számára egy olyan légkört teremtsen meg, amelyben észrevétlenül jól érzi magát.

Miért ezt a szakot választottad?
Amikor az érettségi évében voltam, már tisztán kirajzolódott előttem, hogy belsőépítészettel szeretnék foglalkozni. A METU-n van egyedül olyan egyetemi képzés, amely ilyen végzettséget ad, ezért tehát nem volt kérdés, hogy ezt válasszam.

Mi inspirál?
A természet, az épületek, az emberek, azok az építészek munkái, akikkel azonosulni tudok. Utazásaim során minél több épületet próbálok megismerni és természeti helyekre eljutni.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 
Kedvenc munkáim közé tartozik egy sorház megtervezése, amelyet másodéves hallgatóként kaptam feladatként. A tervezés során sok olyan problémával szembesültem, amely a való életben is gyakran előfordul, és megtanított, mi mindenre kell figyelnie egy építésznek/ belsőépítésznek egy valós munka megvalósításánál.

  

   


Legkedveltebb munkám az 5. szemeszterben készült madárles megtervezése és méretarányos makett készítése. Portugáliában egy valós helyszínre megadott keresztmetszetű gerendákból és lécekből álló kilátó tervezése volt a feladat. A tervezés során nagy figyelmet kellett fordítani a megfelelő csomópontok kialakítására, hogy az a való életben is kivitelezhető legyen.

    


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 
Az épület a Budapest, Rákóczi út 74-76-os szám alatt található, közel a Budapesti Metropolitan Egyetem két művészeti campusához. Az épület Divatcsarnokként, majd Otthon áruházként üzemelt, a tervben METU Inkubátor- és Műhelyház funkciót kapott. Az épület négy szintjével foglalkoztam, a pincével, a földszinttel és két emelettel. 

   


Vízióm egy olyan térszervezés volt, amelyben a középső kör alakú födémáttörést alapul véve további födémáttörések létrehozásával nyitott, átlátható tereket alkotni, amelyek lehetővé teszik a szakok és művészeti ágak közti átjárhatóságot. Az épületben elsősorban az építész és formatervezés, textiltervezés, fotográfia és grafikus tanszék kapott helyet. A teret először a födémáttörések osztották fel, majd a funkciók kiosztása alakította ki a végleges térszervezést. A tervezés során központi figyelmet kapott a belső helyiségek olyan elemekkel való leválasztása, amelyek alkalmasak a természetes fény áteresztésére. 

    


Az épület közepén található nyitott tér az üvegkupolával meghatározza az egész épület belsejét. Ez a meghatározó elem volt az, amely miatt a választásom erre az épületre esett. A funkció kiválasztásánál a művészettel való kapcsolatot meg akartam hagyni, végül a két METU Campus közelsége segítette a végleges döntést.


   

      


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
A METU-nak köszönhetem, hogy az 5. szemeszteremet Erasmus keretein belül Portugáliában, Portoban tölthettem. Belekóstolhattam az ottani életbe, kultúrába, tanítási módszerbe és rengeteg új ismeretségre tehettem szert. Ezenkívül kétszer részt vehettem a Hello Wood Építész Mustra táborában az egyetem képviseletében, ahol végigkísérhettem egy teljes projekt megvalósítását a tervezéstől a megépítésig.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Elsősorban a tanárok és az atmoszféra, ami miatt a METU-t tanácsolnám a felvételizőknek. A szakon mindig kis létszám van, így egy sokkal közelibb kapcsolat alakul ki a tanárok és diákok között. A tanáraink mindent megtettek, hogy minél jobban teljesítsünk és minél többet tanulhassunk, megtapasztalhassunk. 

Hogy érzed magad a frissdiplomásként?
Felszabadultnak. A diploma előtti stressz és a rengeteg éjszakázás után végre fellélegezhetek egy kis időre és élvezhetem a nyarat a barátaimmal és családommal. Ennek ellenére már várom a szeptembert, hogy újra azzal foglalkozzak, amely egyszer remélhetőleg a hivatásom lesz.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Mindenképpen pozitív élmény volt számomra a diplomavédés, habár ez az online vizsgázási forma mindenkinek megnehezítette a dolgát. Természetesen izgultam, de ennek ellenére sikerült jól bemutatnom a tervemet és összességében majdhogynem elégedett vagyok a munkámmal.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Szeretnék minél többet megtudni az építészetről és különböző ágairól, elmélyíteni tudásomat és minél többet megtapasztalni. Emellett szeretnék sokat utazni, akár külföldön tanulni, hogy megismerhessem más kultúrák építészeti szokásait.