Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Kovács Andrea Nikolett / Televíziós műsorkészítő művész mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Kovács Andrea Nikolett / Televíziós műsorkészítő művész mesterszak

„A METU-n a hallgató belekóstolhat a filmkészítés minden részébe, lehetősége van rá, hogy eldöntse, mivel szeretne foglalkozni, legyen az a rendezés, a vágás, vagy a gyártástervezés. Bármit is választ, találhat olyan tanárt, aki segít neki a fejlődésben.”

Kovács Andrea Mozgóképkultúra és médiaismeret alapszakunk elvégzése után Televíziós műsorkészítő művész mesterszakunkon folytatta tanulmányait. Vágóként vett részt az On Air, a hazai televíziózás hőskorát idéző filmes vizsgamunka-interjúsorozat készítésében. 

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
2015-ben a pótfelvételi keretein belül vettek fel a METU azóta már megszűnt Mozgóképkultúra és médiaismeret alapszakára. Nem így terveztem, mert eredetileg más egyetemre készültem, de végül nem bántam meg, hogy így alakult.


Miért ezt a szakot választottad?
A BA után mindenképpen a METU-ra szerettem volna jönni mesterképzésre. Beszippantott a filmezés. Igazából, mondhatjuk azt, hogy a mesterképzésre értem be annyira, hogy már élvezni is tudtam azt, amit csináltam, minden nehézséggel együtt. Ezért is fog nagyon hiányozni az egyetem.

Milyen alapszakon végeztél és honnan érkeztél a METU-ra?
A BA diplomámat a METU-n szereztem Mozgóképkultúra és médiaismeret alapszakon.

Mi inspirál?
Hogy olyan történeteket mutathassak be, amikről még nem volt szó. Tabutémákat, emberi sorsokat, életformákat.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
A BA-n és az MA-n is a diplomafilm projektek voltak a kedvenc munkáim. Nagyon izgalmas folyamat, ahogy egy ötletből kész film lesz.

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Édesapám mezőőrként dolgozik és szolgálat után mindig hosszan beszámol a napjáról, ez szokott lenni a nap legjobb része. Egyik alkalommal mondta, hogy gyerekeket vittek a kollégájával a Naplástóhoz, előadást tartottak nekik, ahol lehetőségük volt többek között teknőst is simogatni. Elképzeltem magamban, ahogy Édesapám gyerekkoszorúban áll a gáton és a teknősök életmódjáról mesél, el sem tudtam volna képzelni izgalmasabb képet. Annyira magával ragadtak a kalandjai, hogy elhatároztam, ezt a saját bőrömön is tapasztalnom kell. Innentől nem volt megállás, az Őrszolgálat teljesen beszippantott. És mondanom sem kell; nagyon szerettem együtt dolgozni velük. Rengeteg élménnyel gazdagodtam!



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Őszintén szólva, ha Gárdonyi László tanár úr nem karol fel, akkor már nem a filmezéssel foglalkoznék. Komoly hatással volt a szakmai fejlődésemre, a BA és az MA diplomafilmemet is nála készítettem.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Mert jó buli. Belekóstolhat a filmkészítés minden részébe, lehetősége van rá, hogy eldöntse, mivel szeretne foglalkozni, legyen az a rendezés, a vágás, vagy a gyártástervezés. Bármit is választ, a METU-n találhat olyan tanárt, aki segít neki a fejlődésben.

 

Hogy érzed magad friss(másod)diplomásként?
Jó érzés, hogy mesterdiploma van a kezemben, de azt nagyon sajnálom, hogy vége. Most jöttem bele igazán az egyetemista létbe. 

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Furcsa. A pandémia miatt online zajlott a záróvizsga és nagyon hiányzott a személyes jelenlét.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Jelenleg munkát keresek, de sajnos a COVID-19 eléggé megnehezíti a keresést. Sok a bizonytalanság, de előbb-utóbb szeretnék saját filmeket gyártani, mint rendező, vagy operatőr.