Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Fekete Attila / Animáció alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Fekete Attila / Animáció alapszak

„A számomra legfontosabb, amit tanultam, az a nyitottság, hogy a komfortzónám elhagyása legyen a komfortzónám.”

Fekete Attila Animáció alapszakunkon végzett. Kék című vizsgafilmje szerepelt a Primanima Nemzetközi Animációs Fesztiválon, készített spotfilmet a 2019-es Anilogue-ra is. Számára az animáció igazi játéktér, sokszínűsége folyamatos fejlődésre sarkallja.



Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Gyermekkorom nagy részét szuperhős képregények olvasásával és másolásával töltöttem. Majd elkezdtem saját történeteket írni és körülbelül a gimnázium kezdetétől fogva lehorgonyoztam a vizuális történetmesélés mellett. Az egyik képregényemet egyszer kiragasztottam a szekrényem ajtajára és történetesen a szekrénnyel szemben működött a gimiben egy animációs OKJ. Az egyik tanuló egyszer csak elkapott a folyosón és beinvitált. Innentől kezdve az A4-es lapokat felváltotta a képernyő és a figurák végre életre keltek.


 


Miért ezt a szakot választottad?
A gimnázium után elvégeztem az animációs OKJ-t, de tudtam, hogy ennyi idő nagyon kevés az animáció összes fortélyának elsajátításához, szóval felvételiztem a METU-ra és itt vagyok.

Mi inspirál?
Mindig keresem azt, ami kihívás lehet. Legyen szó technikai megoldásról, vagy a klisék kigyomlálása egy történetből. A legjobb, amikor alkotótársakkal vitathatom meg ezeket és a végén még film is lesz belőlük.




Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Nem tudok igazi kedvencet mondani, mert mindegyik más és más tanulságokkal szolgált. Az egyik legjobb talán, a negyedik félévben volt. A projekt célja az volt, hogy a diplomafilm előtt még minden titkos vágyunkat kiélhessük a rajzanimációs technikák terén. Azért tartom ezt kiemelkedően fontosnak, mert egy film előkészítése során nagyon sok ötlet születik, amikből mindenképp muszáj engedni és ezen feladat során a polcon porosodó ötleteket meg lehetett valósítani, hogy tiszta fejjel mehessen mindenki a diplomafilm évébe.

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Wator Ádámmal közösen rendezett diplomafilmünk a Sunshower címet viseli. A film többek közt az ember és a hagyományok kapcsolatát vizsgálja; hogyan alakulhatnak ki tradícióink, kell-e hozzájuk ragaszkodni, milyen célokat szolgálhatnak. Az így felmerülő témák és problémák mindkettőnk számára fontosak és úgy gondolom, mindig relevánsak lesznek.



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Majdnem minden, a szakmában általánosan használt programban egy erős alapot sikerült szereznem. Mindig volt és lesz is új dolgokat tanulni, mert folyton fejlődik minden. A számomra legfontosabb, amit tanultam, az a nyitottság, hogy a komfortzónám elhagyása legyen a komfortzónám.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Az egyik legfontosabb értéke a METU-nak, hogy a diákok előtt számtalan kaput tár fel. Ezeket a kapukat nem zárja be senki mögött és nyugodtan körbe járhatjuk az egész "animációs labirintust".



Hogy érzed magad frissdiplomásként?
Igazából olyan, mint egy szülinap után. A diplomafilmen még van egy-két javítandó jelenet, leginkább arra koncentrálok. Egy baj van az animációs filmmel, hogy befejezni nem lehet, csak abbahagyni.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Mivel sajnos személyes részvételre nem volt lehetőség a járvány miatt, így az otthon melegében zajlott a védés. Leginkább a félév végi kipakoláshoz hasonlít, amikor mindenki prezentálja az addigi munkáit és a tanárok véleményezik azt. Számomra minden kipakolás és így a védés is kellemes élmény volt.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Ahogy egyre jobban alászállok az animációs nyúlüregbe, egyre több kérdést tudok feltenni, amikre filmekben keresem a válaszokat. Ezért is felvételiztem mesterszakra is. Továbbá a Sunshower-t megpróbáljuk Ádámmal minél több fesztiválra eljuttatni.