Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Sallak Dóra / Televíziós Műsorkészítő Művész MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Sallak Dóra / Televíziós Műsorkészítő Művész MA

„Hogy mi inspirál? Az önkifejezés, és a történetmesélés.” 

 

Sallak Dóra a METU Televíziós Műsorkészítő Művész mesterszakán diplomázott. Már kicsi kora óta foglalkoztatja őt a filmek világa, ám az egyetem előtt sosem gondolta, hogy valóban mozgóképpel foglalkozhat majd. Jövőbeli tervei között szerepel, hogy operatőrként is elismerjék, emellett több filmötletet is dédelget. 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Az egyetem elkezdése előtt fotózást tanultam, így sokáig gondolkoztam rajta, hogy azt kéne tovább tanulnom. De rájöttem, hogy már az általános iskola óta nagyon foglalkoztattak a filmek, ám sosem gondoltam rá, hogy egyszer én is mozgóképpel foglalkozzak. Végül operatőr-vágó specializáción végeztem, számomra mindig is a képalkotás volt a fő irány, így nagyon megörültem, hogy ilyen szakirányt is lehet választani. Hogy mi inspirál? Az önkifejezés, és a történetmesélés.  

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Az egyik legemlékezetesebb egyetemi feladatomat Hargittai Lászlótól (Pamacstól) kaptam, amikor véletlenszerűen adott nekünk három tulajdonságot, és erről kellett forgatni úgy egy kisfilmet, hogy nem lehetett benne konkrét zene és párbeszéd.  

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A diplomamunkám a Nettelen címet kapta. Egy család szokásos, otthonülős vasárnapját felforgatja egy váratlan esemény: elmegy az internet az egész világon. Ezt az univerzális problémát a család egy napján keresztül követjük végig, megismerve a jelenség negatív és pozitív hatásait. A „nettelenség” helyenként vicces, máskor szívszorító eseményeket indít el a különböző karakterek életében. Nagyon foglalkoztatott a téma - mit is tennénk, ha megszűnne az internet a világon, vajon tudnánk boldogulni nélküle? 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Lényegesnek tartom megemlíteni az emberi kapcsolatokat. A lehető legfontosabb, hogy az egyetemen az ember megismerje a tanárait, csoporttársait, akiktől végig kapja az inspirációt. Azért is kezdtem el a mester szakot, mert azt éreztem, hogy megrekedtem a szakmai fejlődésemben, így a lehető legjobb döntés volt, hogy újra az egyetemet választottam. Rengeteget tanultam a tanáraimtól és a csoporttársaimtól önmagamról, emellett természetesen a szakmáról is.  

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

A filmes szakmában meg kell tanulni együtt, azaz csapatban dolgozni. Szerencsére az egyetemen több közös projektet hoztunk létre más szakok hallgatóival is, így egymást tudtuk inspirálni, és nagyon sokat tanultunk is közben.  

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

A METU egy nagyon jó szakmai alapot ad, és a későbbiekben rengeteg új lehetőséget kínál. Mivel egy az érdeklődési kör az adott szakokon, így könnyen ki lehet alaktani kapcsolatokat. Egy másik jó tanács: ha érdekel egy szakirány, előtte érdemes megkeresni egy jelenlegi vagy volt hallgatót, aki sokat tud mesélni az adott szakról, tanárokról, tapasztalatokról.  

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Jelen pillanatban egy televíziós csatornánál dolgozom, ami sok új lehetőséget nyújthat a későbbiekben is. Persze vannak filmötletek is a fejemben, amiket szeretnék megvalósítani, emellett szeretnék olyan embereket magam köré gyűjteni, akikben bízom, és jó velük a közös munka. Nem titkolt vágyam, hogy operatőrként is be tudjak futni egyszer, így próbálok minél több projektben részt venni. Mindenképp szeretném, hogy a diplomafilmem több helyre is eljuthasson, így most ezen dolgozom gőzerővel. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU mesterképzésén - ismerd meg Televíziós Műsorkészítő Művész MA képzésünket!