Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Lantos Júlia / Animáció MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Lantos Júlia / Animáció MA

Megtanultam, hogyan készül el egy animációs film a nulláról egy kész filmig. Sok szakmai tudást adott mind elméletben és gyakorlatban is. 

 

Lantos Júlia a METU Animáció mesterszakán diplomázott. Az animáció magába foglal minden olyan művészeti ágat, amikkel mindig is foglalkozott: a rajz, a film és a zene. Az élet komplexitása és a láthatatlan történetek láthatóvá komponálása inspirálja. Van már néhány olyan ötlete, amit mindenképpen szeretne a mozivásznakon látni egyszer.  

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Az animáció magába foglal minden olyan művészeti ágat, amikkel mindig is foglalkoztam: a rajz, a film és a zene. Egy olyan családban nőttem fel, ahol természetes volt az, hogy minden nap festünk, rajzolunk, zenélünk, filmet nézünk, fotózunk vagy épp olvasunk. Édesanyámtól kaptam a rajzi készségeimet és a filmes műveltségemet, édesapámtól pedig a zenei készségeimet és a fotós látásmódomat. Mivel mindez érdekelt, egy olyan szakmát szerettem volna választani, ami mindezt magába foglalja, és ezáltal valami teljesen újat és számomra akkor még ismeretlen dolgot teremt.  

Az élet komplexitása inspirál. A láthatatlan történetek láthatóvá komponálása. Az álmaim sokszor inspirálnak. Az a csodálatos az álmokban, hogy olyan ősi szimbólumrendszerrel rendelkeznek, amit mindenki megért, hiszen benne van a közös kollektív tudatalattinkban. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Az álomfilm projekt nagyon érdekes volt, és nagy kihívás számomra. Egy saját álmomat animáltam meg, és pont ez volt a vesztem. Azt hittem egyszerű lesz, de lehetetlen feladat volt számomra visszaadni ugyan azt a hangulatot és történetet, amit álmomban láttam. Amikor felébred az ember, általában rögtön átkölti egy kicsit az álmát, de én még a munka során is folyamatosan átköltöttem, ezért a végeredmény valami más lett. 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A diplomafilmem egy óriásról szól, aki rájön idővel, hogy nem is olyan óriási, mint amilyennek gondolta magát. Oliver, a főhős karaktere egy nyári sketchbook rajzolgatás közben jött a semmiből. Konkrét képeket dolgoztam ki a nyáron, de akkor még az ötlet egy filozófiai témájú gyerekkönyvnek készült.  

Mivel évkezdéskor nem igazán tudtam kiverni az ötletet a fejemből, úgy gondoltam, ezt viszem vászonra. 

Az elmagányosodás és a túl nagyra nőtt egó szerintem a mai társadalom egyéneinek a fő problémái. Amikor rájövünk, hogy nem mi vagyunk az univerzum középpontja, valahol nagyon apróvá válunk, de közben felnövünk. Amikor rájövünk, hogy nem vagyunk teljes ura a világnak, vagy nem tudunk mindent mi irányítani az életünkben, valahol közel kerülünk a transzcendens világhoz. Mindezekről szól a film is. 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Megtanultam, hogyan készül el egy animációs film a nulláról egy kész filmig. Sok szakmai tudást adott mind elméletben és gyakorlatban is. Megismerkedhettem és együtt dolgozhattam olyan emberekkel, akik ma ebben a szakmában kiemelkedőek. 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Az egyéni kreativitást is fontos szempontnak tekintik az egyetemen. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Szerintem érdemes utána járni, hogy mik az igényei és az elvárásai az egyetemtől. Ha megtalálta a számára megfelelő szakot, érdemes az egyetem minden szegmensét kihasználni, mert arra már lehet alapozni egy karriert. 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Van még három-négy filmtervem, amiket mindenképpen szeretnék mozivásznon látni egyszer.  Emellett szeretnék sok izgalmas projektben részt venni. 

Tedd meg karriered következő lépését a METU mesterképzésén - ismerd meg Animáció mesterképzésünket!