Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Gergely Áron / Média Design BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Gergely Áron / Média Design BA

 

„Azoknak ajánlom a Média Design szakot, akiknek szerteágazó az érdeklődési körük, és szívesen kipróbálnák magukat változatos feladatokban. Ha még nem tudod, hogy pontosan mivel is szeretnél foglalkozni, de érdekel a digitális alkotás, akkor ezen a szakon biztosan sok olyan szituációban találod majd magad, ami segít eldönteni, hogy melyik terület számodra a legizgalmasabb.” 

Gergely Áron a METU Média Design alapszakán diplomázott. A digitális világ és alkotás sokféle formája érdekelte őt kicsi kora óta, így esett a választása a Média Design szakra, ahol több területen is van lehetősége kipróbálni önmagát. A szak elvégzése után végül tisztán látja, hogy a tervezőgrafika irányába szeretne elindulni, és már felvételt is nyert az adott szakra.  

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Már kisebb korom óta foglalkoztat a kreatív alkotás, s mikor megismerkedtem a digitális világ adta lehetőségekkel, hamar rájöttem, hogy ezzel szeretnék foglalkozni a jövőben. A felvételit megelőzően főként a 3D modellezés és az animálás világa érdekelt, azonban sok más digitális művészeti ág is felkeltette az érdeklődésemet. A Média Design szak nagyon sokszínűnek ígérkezett, ezért úgy gondoltam, hogy itt lehetőségem lesz kipróbálni magam számos területen, ami be is igazolódott. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Kedvenc egyetemi munkáim főként féléves projektek voltak. Ezeknél a munkáknál heteket töltöttünk a tervezéssel és a megvalósítással, ezért lehetőségünk volt kísérletezni az alkotói folyamat során, illetve elegendő időnk maradt elmélyedni a részletekben. Az egyik ilyen projektem egy 3D projection mapping animáció, amit a METU Körépületére terveztem, de készítettem például saját betűtípust vagy éppen kiadványt is, amiket szintén nagyon élveztem. 


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Diplomamunkám tárgya az Identity elnevezésű pszichológiai társasjáték megjelenésének és formavilágának újratervezése, illetve játékmenetének alakítása. A társasjáték célja, hogy jobban megismerjük magunkat, illetve, hogy az érzelmek szubjektív kifejezésével közelebb hozza egymáshoz az egyéneket a játék során. A társasjáték tartalmi része az eredeti formájában maradt fent, a játék megjelenését, dobozának funkcionalitását és a játékmenetet pedig átdolgoztam olyan módon, hogy a tartalmához jobban illeszkedő, igényesebb megjelenésű, praktikusabb megoldásokat alkalmazó, s ezáltal szerethetőbb játék váljon belőle.  

A koronavírus hatására kezdetben sokan kényszerültünk arra, hogy otthonunkba zárkózva, a külvilágtól elszigetelve éljünk, mely nem csak testi, de lelki egészségünkre is káros hatást gyakorolhatott. Egy általános, mindennapokra kiterjedő motivációs hiányt én is átéltem, s ezt a motivációs hiányt nem csak magamon, de a környezetemben élőkön is észleltem. Innen jött az ötlet, hogy egyik ismerősömet meglepjem egy általam készített motivációs kártyacsomaggal. Ebből az alapötletből kiindulva alakult ki a végleges koncepció, azaz egy már meglévő, szakmailag megalapozott és bevált társasjátékot használtam fel alapul, s ezt terveztem újra. 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Egyfelől megtanulhattam számos program használatát, amiknek egy részével jelenleg is aktívan dolgozom. Másrészt a tanárokkal és diákokkal folytatott diskurzusok során, az enyémtől eltérő megközelítéseket, szemléltmódokat fedezhettem fel, illetve szakmai kapcsolatokra és életre szóló barátságokra tehettem szert. 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Az egyetemen lehetősége van mindenkinek olyan módon megközelíteni az egyes feladatokat, hogy azok megoldásában saját személyiségüket és látásmódjukat tudják érvényesíteni. Ebben segítségünkre vannak oktatóink is, akik minden diáknak személyre szabottan segítenek a saját ötletük megvalósításában. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Azoknak ajánlom a Média Design szakot, akiknek szerteágazó az érdeklődési körük, és szívesen kipróbálnák magukat változatos feladatokban. Ha még nem tudod, hogy pontosan mivel is szeretnél foglalkozni, de érdekel a digitális alkotás, akkor ezen a szakon biztosan sok olyan szituációban találod majd magad, ami segít eldönteni, hogy melyik terület számodra a legizgalmasabb. 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Az egyetemen eltöltött éveim alatt rájöttem, hogy a tervezőgrafika a hozzám legközelebb álló alkalmazott művészeti ág. Ebben a formában tudom a legjobban kifejezni magamat és ez az, amit igazán szeretek csinálni. A diplomámat követően sikeresen felvételiztem egy tervezőgrafikus egyetemi szakra, hogy ott folytassam tanulmányaimat, és jobban elmélyítsem a már megszerzett tudásomat ezen a szakterületen. 

Téged is érdekel az alkotás és az audiovizuális világ, de nem tudod, hogy merre indulj el? Ismerd meg Média Design BA szakunkat és hagyd, hogy kitisztuljon a kép!