Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Varga Renáta / Tervezőgrafika BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Varga Renáta / Tervezőgrafika BA

Best of METU diploma 2021 sorozatunkban kiemelkedő végzett hallgatóinkat és diplomamunkájukat mutatjuk be, leginkább azért, hogy megismerhessük az alkotások mögötti tervezőket. Mini interjúinkban kicsit bekukkantunk a háttérbe, hogy mi foglalkoztatja frissdiplomásainkat, és milyen terveik vannak a jövőre nézve. 

Interjúnkból Varga Renáta Tervezőgrafika BA szakon végzett diákunkkal ismerkedhettek meg.  

Renáta számára a METU segített, hogy megtalálhassa saját hangját. Ezért leginkább oktatóinak hálás, akik mindig bíztatták, hogy merjen alkotni, kísérletezni és új stílusokat kipróbálni.    



Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad? 

Én egy faipari szakközépiskolából jöttem, ahol is a dekoratőr képzésen belül a tervezőgrafika irányaival ismerkedhettem meg. Azt hiszem már ott eldőlt számomra az, hogy ezzel szeretnék komolyabban foglalkozni. 

Hogy őszinte legyek, miután leérettségiztem, nem gondoltam a továbbtanulásra. De az élet úgy hozta, hogy két szakra is jelentkeztem a METU-n: fotográfiára és tervezőgrafikára. Mindkét terület kedves számomra, de úgy éreztem, hogy a tervezőgrafikával fejlődhetek leginkább. 


Mi inspirál téged? 

Ez egy bonyolult kérdés, bár a válaszom ennél jóval egyszerűbb: maga az élet. A szeretteim, a természet, a pozitív, illetve a negatív élményeim, amiket eddig tapasztaltam az életem során. 


Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Úgy örülök, hogy nem csak egyet kell választanom a sok közül. 

Első félévben a plakáttervező kurzuson készítettem el a „Csak egy műanyag” című tervemet, a Műanyag plakátterv pályázatra. Szerettem volna felhívni a figyelmet, mennyire veszélyes a környezetünkre a műanyag, és mellé állítottam számomra fontos társadalmi problémákat, az alkoholizmust és a gyermekbántalmazást. A “csak egy” kezdetű mondat utolsó szavát bármire le lehetne cserélni - például “csak egy pohár”, “csak egy korty”, vagy “csak egy pofon”. 

Ezen a kurzuson több tervemről is elmondhatnám, hogy ez a kedvencem. Ilyen a lengyel film hét alkalmából készült plakáttervem is. Plakáton olvasható lengyel dalszöveg visszatérő eleme a filmnek. Büszkeséggel tölt el, hogy a Művész Mozi kiállította tervemet.  

Tanulmányaim során közelebbről megismerkedhettem a csomagolástervezés folyamataival, és specializációmként is a csomagolástervezést választottam. A „Lagúna” boros csomagolás, egy fiktív felolvasó esthez készített címke és díszcsomagolás, illetve Szlukovényi Katalin verseskötetének illusztrálása is a kedvenceim között szerepelnek. 



A karantén ideje alatt 3D-s látványtervet készítettem a „Törékeny tárgy” csomagolásához. Ez egy kezdő vízipipa-készlet csomagolása, egy dobozban minden eszközzel és kellékkel, ami a vízipipázáshoz szükséges. A csomagolást tekintve törekedtem a letisztult forma-és színvilágra, az áttört felületek inspirációja pedig az indiai ablakok és térelválasztói voltak.  



Utolsóként pedig az “Interaktív zene” csomagolástervezési munkám került a kedvencekhez. Az interaktivitást arcfestési mintákkal értem el, és készítettem hozzá egy olyan filtert, amit Instagramon és Facebookon egyaránt lehet használni. Csomagolását tekintve a bakelitet választottam, az arany és fekete színek, a nyomatok hangsúlyos szerepet kaptak. A bakelit csomagoláshoz egy bookletet terveztem, amelyben a zenészről lehet olvasni, valamint a kiadványban emellett két recept is található. 



Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Diplomamunkám témája egy könyv illusztrációja volt, a választásom pedig Sarah Ivens amerikai írónő Erdőterápia című művére esett. A könyv és diplomamunkám célja az volt, hogy minél több ember mozduljon ki, járja a parkokat, erdőket, és kapcsolódjon ki: hogy ki tudjanak szakadni a hétköznapi mókuskerékből, feladataikat, teendőiket és problémáikat félretéve magukra és környezetükre figyeljenek. Ezen kiadvány különböző anyagok, textúrák, grafikai stílusok használatával, illusztrációkkal fűszerezve mutatja be a témát.  

A fő illusztrációs irány saját fotóim felhasználásából indult ki, amelyeket az elmúlt fél évben, illetve korábban készítettem. A fotók mellett nagy hangsúlyt fektettem az anyagszerűségre: merített papírokat készítettem, amit utána felhasználtam illusztrációs elemeként. Eco printeket festettem (természetes pigmenttel) pamutra, vászonra; ehhez felhasználtam a vöröshagymának, a lilahagymának héját, illetve kurkumát. A kiadványban botanikus rajzok is megjelennek, amelyeket én illusztráltam. A kivitelezésnél szem előtt tartottam, hogy a könyvnek olyan papírt válasszak, ami 100% -ban újrahasznosított. Már a kezdetek óta saját magam szerettem volna kötni a könyvet - ezért a könyvkötést tekintve egy olyan metódust szerettem volna választani, amit szépen tudok kivitelezni. 

A kiadvány egészében szerettem volna áthozni a természetességet, és természetközeli látásmódomat, amit ez a könyv is inspirált.  



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Nagyon élveztem, ahol két vagy több szakmát, területet összemosva dolgozhattam. Izgalmasnak találom az animációs, mozgóképes, interaktív feladatokat, amelyek alapja egy átgondolt tervezői folyamatra épül. 

Az egyetemi évek során megtanultam „több szálon futni”, párhuzamosan tervezni egy-egy nagyobb projektet vagy feladatot. Ez nagyon hasznos a mindennapokban, illetve a szakmában is.  


Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Ilyenkor az oktatóim, tanáraim jutnak eszembe, akik engem, illetve minket bíztattak arra, hogy merjünk új stílusokat kipróbálni. Hogy merjünk alkotni, kísérletezni - hiszen mikor van ennél megfelelőbb alkalom arra, hogy kipróbáld magadat, ha nem az egyetemen? 


Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Először is gratulálnék neki, amiért idáig is eljutott. Majd meggyőzném (ahogy annak idején én saját magamat is) arról, hogy bár igen, kell a pihenés a kikapcsolódás, de nem lenne-e kíváncsi arra, hogy sikerül-e a felvételi? Sikerül-e megfognia a közönséget egyedi hangjával és látásmódjával? 

Én a METU-n megtaláltam a hangom. Voltak zsákutcák, kísérleti jellegű stílusváltások, rengeteg változás és még sorolhatnám - viszont az oktatók ebből a szempontból a biztos pontok a diákoknak, úgy, mint nekem isŐk azok, akik végig kísérnek: eleinte korrigálnak, majd ahogy fejlődünk, elengednek, és szárnyalhatunk. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Azt hiszem, a mostani végzősök nevében is mondhatom, hogy megérdemelt a pihenés. Mindenki a maximumot hozta ki magából ebben a 3 évben, illetve a diplomavédésen. Most úgy érzem, hogy a kreatív energiáim lemerültek, és ezt az energiát vissza kell, hogy töltsem. Mesterképzésre most még nem jelentkeztem, de nem zárom ki annak a lehetőségét, hogy ismét METU-s hallgató legyek. 

Szeretném fejleszteni tudásomat a webfejlesztés, honlaptervezés berkein belül, emellett hosszabbtávú célom egy saját vállalkozás elindítása. 


Kezdd meg te is alkotói utadat METU képzésein - ismerd meg Tervezőgrafika BA képzésünket!