Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Tóth Orsolya / Tervezőgrafika MA (Képgrafika specializáció) | Budapesti Metropolitan Egyetem

Tóth Orsolya / Tervezőgrafika MA (Képgrafika specializáció)

“... a tanárok mindig rengeteg változatos feladattal láttak el minket, és bármikor fordulhattunk hozzájuk kérdés esetén.” 

 

Tóth Orsolya az Animáció alapszak elvégzése után a METU Tervezőgrafika mesterszakán diplomázott. Nagy álma, hogy mesekönyveket illusztrálhasson élete végéig, a diplomamunkája is egy nagyon kedves, életközeli illusztrált mesekönyv volt Ilonka néniről, egy panelben élő idős asszonyról. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Kiskorom óta imádok rajzolni és “kreatívkodni”. Tudtam, hogy művészeti vonalon szeretnék továbbmenni, de a pontos irányt sokáig kerestem. Az animáció mellett végül a tervezőgrafikában éreztem azt, hogy a leginkább ki tudom magam fejezni. Az illusztrációk készítését élvezem a leginkább, ami a digitális világ térhódítása miatt szerintem még bőven rejt magában újabb és újabb lehetőségeket. Inspirációt főként a természetből, utazásokból, a körülöttem lévő emberekből merítek, de azt gondolom, bármire lehet úgy tekinteni, hogy meglásd benne a szépet és elindítsa a gondolatokat, ötleteket a fejedben.  
 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

A kedvenc feladatom érdekes módon a legelső kiadott egyetemi projektünk volt. Három megadott szépirodalmi mű közül kellett egyet kiválasztani és újraalkotni. A feladat már önmagában elég nagy kihívást jelentett, mivel sohasem csináltam előtte ilyesmit, de úgy éreztem, itt most lehetőségünk van bármit kipróbálni, így belevittem a pop-up technikát, ami régóta érdekelt. A választott mű a Micimackó lett, melyet kisebb fejezetindító illusztrációkon kívül a könyvből kinyíló rajzokkal mutattam be.  
 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Pár évvel ezelőtt költöztem Óbudára, ahol nagyon sok panelház tornyosul, ugyanakkor van óvárosi része is, régi apró házakkal. Ezek között sétálva sokat gondolkodtam azon, milyen furcsa, hogy egy ekkora szürke betontömbben mennyire sokfajta ember él, akik különböző kultúrákból valók, más-más szokásaik vannak. Vajon hogyan tudnak mégis egymás mellett élni? Diplomamunkámnak mindenképpen valami olyasmit szerettem volna választani, ami egy mai témát dolgoz fel, és talán hasznára lehet embereknek. Így elkezdtem kutakodni a témában, majd kiküldtem egy kérdőívet, melyben arra kértem a panelházban élőket, hogy írjanak különböző történeteket, tapasztalatokat. Nagy meglepetésemre, rengeteg hihetetlenül kedves, szórakoztató, sőt, olykor megható írást kaptam, ezért innentől nem volt kérdés, hogy ezekkel kell továbbmennem. A végeredmény egy illusztrált mesekönyv lett, melynek főszereplője Ilonka néni. 


 

Ő egy idős asszony, akinek egy kis, nyugodt faluból kellett felköltöznie egy óriási lakótelep közepére, amit az idő múlásával sem tudott megkedvelni. Unokái meglepik egy pici kerttel a panelházak között, melyet a lakók érdeklődve figyelnek, majd besegítenek a kertészkedésbe. Beszélgetésükből hamar kiderül, hogy Ilonka néninek mennyire idegen ez a közeg, mire a lakók kedves történeteikkel bebizonyítják neki, hogy a szürke betonkockát az ott lakók teszik egyéniségükkel és történeteikkel igazán színessé. A könyvben néhol pop-up elemekkel próbálok ráerősíteni a történetre. Úgy érzem, hogy ebben a munkámban benne van mindaz, ami az elmúlt pár évben tanultam, és jó érzéssel tölt el, hogy egy nagy közösség segítségével jöhetett létre az egész könyv, amiért nagyon hálás vagyok. 

 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Mivel az alapdiplomámat animáció szakon végeztem, úgy érkeztem a METU Tervezőgrafika mesterszakára, hogy bőven volt hiányosságom azokkal szemben, akik az egyetemi pályájukat hasonló területen kezdték. Azt érzem, hogy az elmúlt két évben óriási fejlődésen mentem keresztül, melyet nagyrészt a tanáraimnak köszönhetek, akik mindig rengeteg változatos feladattal láttak el minket, és bármikor fordulhattunk hozzájuk kérdés esetén. Másrészről köszönhetem diáktársaimnak is, hiszen a COVID alatti online oktatás ellenére is egy összeszokott csapatot alkottunk és sokat segítettünk egymásnak. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

A METU-n lehetőségem volt rengeteg technikában kipróbálni magam. Onnantól, hogy a feladat ki volt adva, az én döntésemen és kreativitásomon múlt, hogy milyen irányba viszem a megoldást, amiben a tanárok mindig támogattak és segítették a munkámat. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Talán a leginkább azt emelném ki, hogy a METU egy nagyon felszerelt egyetem, amit érdemes kihasználni. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Rengeteg ötlet van a fejemben, amit régóta halogatok, de szeretnék megvalósítani, ezen felül pedig nagyon boldog lennék, ha mesekönyveket illusztrálhatnék életem végéig.  

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU mesterképzésén - ismerd meg Tervezőgrafika MA képzésünket!