Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Györfi Angéla Fanni / Kézműves tárgykultúra BA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Györfi Angéla Fanni / Kézműves tárgykultúra BA

“Teret kapva, de mégis hasznos tanácsokkal ellátva próbáljuk magunkból a legtöbbet, a legszínvonalasabbat, a legkifejezőbbet kihozni.” 

 


Györfi Angéla Fanni a METU Kézműves tárgykultúra alapszak elvégzése után a mesterszakon folytatja METU-s tanulmányait. Úgy érzi, a METU az a hely, ahol az emberek megélhetik a kreativitásukat, az alkotás szabadságát, és olyan látás- és gondolkodásmóddal gazdagodhatnak, ami az egész életüket végigkíséri.  

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál?  

A szövést magát nagyon érdekesnek találtam. Egy hagyományos technika elsajátítása, illetve a későbbiekben annak szín-,anyag-, és rendszerbeli variálása nagyon izgalmas kihívásokat jelentett számomra. Tanulmányaim során pedig rájöttem, hogy mennyire kifejező számomra ez a szakirány. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

A szövéssel és a mintatervezéssel szeretek a leginkább foglalkozni. Nagyon élveztem azokat a projekteket, ahol egy adott témát kellett feldolgozni ezen a két területen. Izgalmas volt például a kézi terveim szín,- esetleg formavilágát megjeleníteni a szőtteseken. 

 


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?  

Diplomamunkám kiindulási pontja a szakdolgozatom volt, ahol a magyar népi mintakincsben fellelhető gyógynövényeket vizsgáltam. Ehhez társítottam a Heimtextil 2021-es trendjei közül egyet, számomra megkapó színvilága és témája miatt. 

A diplomamunkám két részre osztható. Négy darab mintacsalád készült az általam kiválasztott gyógynövény-motívumok alapján. Ezek a majoránna, szegfű, rózsa és gránátalma. A főként akrillal készült kézi rajzok mellé Photoshopos tervek is kerültek, illetve látványtervek, amik megmutatják milyen kontextusban képzelem el munkáimat. 

A szövött kísérleteim összhangban vannak a mintatervek színvilágával. A mintadarabok szélessége 30 cm, míg hosszúsága 40 cm.  A naturális vonalat megerősítve mindegyik természetes szálakból (len, gyapjú, kender, pamut) készült. A struktúrák hangsúlyos részei az úgynevezett darázskötéssel készült darabok, melyekből 8 db készült különféle színvariációkban. Az ezzel a technikával létrejött szőtteseket ágytakaróként képzeltem el. 


 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?  

Leginkább a tervezői gondolkodásom kifejlődésével és fejlesztésével. Megtanultam más szemmel nézni a környezetemet azért, hogy észrevegyek olyan részleteket, amik inspirációul szolgálhatnak egy-egy projekthez. Megtanultam a munkáimat logikusan és következetesen felépíteni és véghez vinni.  

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak?  

Az alkotás szabadságát, amely végig jelen van az oktatókkal való közös munka során. Teret kapva, de mégis hasznos tanácsokkal ellátva próbáljuk magunkból a legtöbbet, a legszínvonalasabbat, a legkifejezőbbet kihozni. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?  

Azoknak ajánlom a szakot, akik kitartóak, türelmesek, érdeklődőek, nem félnek az új kihívásoktól. Akik szeretnék megélni a kreativitásukat. Nagyon sok olyan ismeretet szerezhetnek itt, ami hasznos lehet a későbbiekben. Ha esetleg végül nem ebben az irányban indulnának el, akkor is egy olyan tervezői látás-, és gondolkodásmódot szerezhetnek, ami csak a javukra válik. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre?  

Mindenképpen a szövéssel szeretnék foglalkozni. Habár a tervezés és a kivitelezés is fontos számomra, szeretném mélyrehatóbban megismerni ezt a szakirányt. Bízom benne, hogy a mesterszakon eltöltött idő alatt sikerül konkretizálni a céljaimat. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU alapképzésén - ismerd meg Kézműves tárgykultúra BA képzésünket!