Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2021 - Baranyi Gerda / Divat- és textiltervezés MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Baranyi Gerda / Divat- és textiltervezés MA

“Egy olyan gyakorlatias oktatásban vehettem itt részt, ami felkészített az életre...” 


Baranyi Gerda a METU-n szerzett alapszakos diplomáját követően a METU Divat- és textiltervezés mesterszakán végzett. Szerinte itt mindenki kiélheti a kreativitását, semmiben nem korlátozzák, sőt, a sokoldalú oktatás sokoldalú művészeket szül. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Régóta érdekel a divat és az öltözéktervezés. Mindig is az volt a célom és szerettem volna, ha a hobbim a foglalkozásom is lenne egyszerre. Töretlenül hiszem, hogy ez az a terület, amivel foglalkozni szeretnék a jövőben, amiben megtaláltam önmagam, valamint kiélhetem a kreativitásomat. Mivel már az alapszakos diplomámat is a METU-n szereztem meg, ezért nem volt kérdéses számomra, hogy itt is folytatom tovább tanulmányaimat. Mindig más és más inspirál. Sokszor olyan téma, ami éppen aktuális és érdekes számomra. A lényeg, hogy kötődést érezzek a téma iránt és megtaláljam benne önmagam. Például olyanok inspiráltak, mint a globális felmelegedés, egy tervező munkássága vagy akár egy műalkotás. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Nehéz kiemelni tervezőként egy munkát a sok közül. Mindegyik segítette a fejlődésemet és valami újat próbálhattam ki általuk. Azonban egyik kedvencem a diplomamunkámon kívül az AWAKENING projekt volt. A globális felmelegedésre hívtam fel benne a figyelmet. A pólókra írt híres dalszövegekből vett feliratokat hőre változó festékkel szitáztam meg. Ez a jéghegyek olvadására reflektál. Valamint próbáltam egy kis humorral oldani ezt a nagyon is komoly témát. Itt nemcsak közvetítő lehettem, de új innovatív technológiát is kipróbáltam. 


 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A diplomamunkám a Big Data és a divatipar kapcsolata volt. Célom a kollekciómmal bemutatni, hogy egy-két eltérő ágazat hogyan tud harmonikusan együttműködni és egymást támogatni. A Big Data elképesztő lehetőségeket rejt magában. Információk révén képesek naprakészen reagálni a fogyasztói szokásokra, változásokra új termékekkel és szolgáltatásokkal. Mindezt úgy, hogy a kreativitás nem sérül és az egyén megmarad. Ugyanakkor olyan kollekciót akartam létrehozni, ami nyereséges, ezáltal fenntartható. Képesek vagyunk általa az embereket a tudatos vásárlásra sarkallni.  

A művészeti területek sokszor ellenállnak a technológiai újításokkal szemben, felmerülnek olyan problémák, mint a számszerűsítés szemben a kreativitással. Az adatok felszabadíthatják a tervezőket a mindennapos és időigényes munka alól, és szabadjára engedhetik kreativitásukat. Fontos, hogy meglássuk a lehetőségeket és az előnyöket a technológiában, nem szabad ellenállni, ugyanis mindenképpen be fog következni a változás. Előnyt kovácsolhatunk abból, hogy folyamatosan fejlődünk. A jövő designerei innovátorok és látnokok. A kollekciómat számos trendelőrejelzés és fogyasztói kimutatás alapján készítettem. Érdekes folyamat volt számomra, hogy saját esztétikám és kreativitásom mellett konkrét adatokat is felhasználtam, segítettek a döntéshozatalban, kiléphettem ezáltal a komfortzónámból. 


 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Rengeteg segítséget kaptam neves oktatóimtól, illetve lehetőségem volt több pályázaton is részt venni, melyeket az egyetem közvetített számunkra. Minden évben változatos és új dolgokat sajátíthattam el. Sokat fejlődtem itt, hiszen sokoldalú volt az oktatás. Megtanultam például a gépi kötést és tovább fejlődött a már meglévő szakmai tudásom is. Nem csak az öltözékkészítést tanultam meg, hanem azt is, hogyan építsem fel a saját márkámat. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Egy olyan gyakorlatias oktatásban vehettem itt részt, ami felkészített az életre és szakmailag is felkészültnek érezhetem magam. Mindenhonnan rengeteg motivációt és támogatást kaptam. Nem éreztem magam bekorlátozva, itt önmagam lehettem.  
 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Azoknak ajánlom, akik elhivatottak és nem félnek időt áldozni fejlődésükre. Hiszen itt minden adott, csak élni kell a lehetőségekkel. Valamint itt egyszerre élhetik ki kreativitásukat a hallgatók, mindazonáltal egy jól működő gyakorlatias oktatáson vehetnek részt, amit kamatoztatni tudnak az életben. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

A jövőben szeretnék szakmán belül elhelyezkedni, még több tapasztalatot szerezni, majd szeretnék egy saját markát elindítani. Olyan hordható, minőségi, kényelmes, mégis különleges darabokat szeretnék készíteni, amiket szívesen hord viselőjük. Magabiztosnak érezheti magát tőle az ember és több alkalomra is felvehetők, átalakíthatók. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU mesterképzésén - ismerd meg Divat- és textiltervezés MA képzésünket!