Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Beleznai Márk / Képalkotás alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Beleznai Márk / Képalkotás alapszak

„Számomra az volt a legnagyobb előnye ennek a szaknak, hogy rendezői, operatőri és vágói munkakörben is ki tudtam próbálni magam.”

Beleznai Márk Képalkotás szakunk mozgóképkultúra és média szakirányának végzős hallgatója. Másodévben készült Agapé című vizsgafilmjét beválogatták a 8. Friss Hús versenyprogramjába és meghívták a 73. Cannes-i Filmfesztivál Cinéfondation válogatásába is.

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Viszonylag későn, már diplomásként fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy ezzel kellene foglalkoznom. Ismerősökkel, barátokkal amatőr és trash videoklipeket csináltunk akkoriban, és ez inspirált arra, hogy kipróbáljam magam a filmezésben is.

 

Miért ezt a szakot választottad?
Az SZFE rendező BA mellett ide is jelentkeztem. Oda nem vettek fel, ide igen. Nem jött ki rosszul a dolog, itt – mivel nincs külön rendező, operatőr, vágó stb. osztály – kipróbálhattam magam minden munkakörben.

Mi inspirál?
Valós történetek, amiket látok, hallok, megélek.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Kedvenc munkám egyértelműen a másodéves vizsgafilmem, az Agapé volt. Rajtam kívül Kőváry Dani és Barna Máté osztálytársaim alkották a kreatív stábot, és az elkészült film előbb budapesti Friss Húsra, majd a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál Cinéfondation programjába is meghívást nyert. Nagy öröm és elismerés volt mindannyiunknak, még így a koronavírus által megtépázott fesztiválkörforgásban is.




Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
A diplomamunkám a járvány miatt végül két részből állt. Az egyik a diplomafilmtervem forgatókönyve, a másik egy rövid portréfilm volt Kádár László mozirajongóról, akiről megtudtam, hogy nagyon nehéz körülmények között él, és már a szenvedélyének, a moziba járásnak sem tud hódolni. A film nem leplezett célja az volt, hogy minél többen találkozzanak a történetével és hogy ezáltal esetleg segítséghez jusson. 




Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
A már korábban említett előnye a szaknak, hogy rendezői, operatőri és vágói munkakörben is ki tudtam próbálni magam. Ezen kívül a második-harmadik évre szépen lassan akkorára csökkent az osztály létszáma, hogy már nagyon fókuszált figyelmet kaphatott mindenkinek a vizsgamunkája, és így kialakult egy elég termékeny műhely az osztálytársak és a tanárok között. Szalai Károly, Groó Diana és Csukás Sándor vezetőtanáraimmal sokat konzultáltunk a filmek készítése közben.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Akkor jelentkezz, ha érzel némi elhivatottságot a filmes szakmák irányába. Ne szülői nyomásra, „papírért”, vagy mert nincs jobb ötleted.

  


Hogy érzed magad frissdiplomásként?
Folyamatos fejlődésként fogom fel az elmúlt és elkövetkező éveket. A diplomától nem lettem jobb vagy okosabb, inkább a három év alatt szerzett alkotótársakért, tanulságokért és tapasztalatokért vagyok hálás.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Zoom-on történt a járvány miatt. Sajnálom, hogy így utoljára nem gyűlt össze az osztály, jó lett volna mindenkit együtt látni utoljára személyesen.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Rövid távon mindenképp le akarom forgatni a diplomafilm tervemet, utána pedig további filmeket írni és rendezni.