Művészet

METU-s díjazottak és kiállító a Magyar Formatervezési és a Design Menedzsment Díj 2023-as elismertjei között

2023-10-11

METU-s díjazottak és kiállító a Magyar Formatervezési és a Design Menedzsment Díj 2023-as elismertjei között

Tavirózsából inspirálódott okosbója, független designiroda és környezetbarát földvirág a Budapesti Metropolitan Egyetem díjazottjai és kiállítói között.  

 

A kulturális és innovációs miniszter a Magyar Formatervezési Tanács közreműködésével idén 44. alkalommal is meghirdette a Magyar Formatervezési Díj pályázatot. A legrangosabb hazai design-elismerésre alkotók és gyártók egyaránt jelentkezhettek termék, terv, vizuális kommunikáció és diákmunka kategóriában. 

 


Fotó: Mohai Balázs - Magyar Formatervezési Tanács 

 

Az idei felhívásra 122 pályamunka érkezett, a bírálóbizottság két fordulóban, hat díjat és hat különdíjat ítélt oda. A díjazott alkotások mellett kiválasztott 15 pályamunkát, amelyet a kiállítás jogával ismert el. 



Fotó: Mohai Balázs - Magyar Formatervezési Tanács 

 

 Diák kategóriában a Budapesti Metropolitan Egyetem Formatervező művész mesterszakán diplomázott hallgató, Feil Liza a NIMUE elnevezésű vízminőséget monitorozó okosbója tervével a Kulturális és Innovációs Minisztérium Felsőoktatásért Felelős Államtitkárságának megosztott különdíjában részesült.   

 


Fotó: Mohai Balázs - Magyar Formatervezési Tanács 

 

 

A Nimue egy természetes vizek minőségét monitorzó okoseszköz, amely segíti az élhetőbb vízi környezet fenntartását. A bírálóbizottság értékelésében kiemelte az alkotó kiemelkedő problémaérzékenységét és tervezői készségét, mely során a funkció megtartása mellett új formai kialakításra törekedett. Feil Liza elmondta: „a fejlesztés során arra törekedtem, hogy a tárgy intuitívan használható, szerethető legyen, és illeszkedjen a körforgásos gazdaságba.” 

 


Díjazott kisvideó: Kulturális és Innovációs Minisztérium Felsőoktatásért Felelős Államtitkárságának megosztott különdíja, Diák kategória 

 

Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala különdíjában részesült a MINUSPLUS – Generáltervező Kft., melynek vezető tervezője és társalapítója a Budapesti Metropolitan Egyetem Építészet és Design Tanszékének mesteroktatója, Alexa Zsolt DLA. 

 


Fotó: Minusplus_Shapr3d  

 

A bírálóbizottság értékelése szerint a MINUSPLUS független építész- és designer-irodaként határozza meg önmagát, amely kiterjedt tervezési, projektmenedzselési és ügyfélkapcsolati tevékenysége során széleskörűen alkalmazza a designmenedzsment eszközeit. Teszik ezt úgy, hogy közben mindez ösztönzőleg hat a kreativitásukra és innovatív képességükre. Alkotói hitvallásuk, vállalkozási filozófiájuk és főleg megvalósult épületeik, térbelsőik és installációik amellett, hogy organikusan illeszkednek a legprogresszívebb világtrendekbe, összetéveszthetetlenül magukon viselik szerzőik újító kíváncsiságából táplálkozó, életigenlő kézjegyét. Elismerés illeti a vállalkozás folyamatos aktivitását a magyar formakultúra népszerűsítésében. 



Fotó: Minusplus_PitPit  


A BUDAPEST DESIGN WEEK20 FESZTIVÁL szervezésében a MAGYAR FORMATERVEZÉSI DÍJ 2004-től 2023-ig terjedő időszakának összefoglaló kiállításán szerepel Építészet és Design Tanszékünk oktatójának, Koleszár Ferencnek Földvirág nevű Magyar Formatervezési Díjas tárgya. A környezetbarát tárgy reprezentálja a 2004-es évet a jubileumi tárlaton, számos kiváló hazai design eredménnyel együtt. Az azóta már Menomo néven megújult fenntartható tárgy az idei év eseményéhez tartozó sajtó ajándékaként is látható volt. 

 

 

A Budapest Design Week fesztivál keretében megrendezett jubileumi nyitótárlat, a Magyar Formatervezési Díj és Design Management Díj kiállítása október 15-ig látható a Néprajzi Múzeumban.