Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Petrus Nikoletta / Belsőépítész környezettervező művész mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Petrus Nikoletta / Belsőépítész környezettervező művész mesterszak

„Gyakran merítek inspirációt a természetből, igazán kedvelem az organikus formákat. Célom, hogy a különböző elemek kreatív felhasználásával egyedi tereket teremtsek.”

Nikoletta Belsőépítész környezettervező művész mesterszakunkon végzett. Mindig is vonzották a művészetek, a körülötte lévő terek, tárgyak alakítása, a kísérletezés a különféle anyagokkal, úgy érzi a belsőépítészet az a terület, amelyben tervezőként kiteljesedhet.



Miért ezzel a területtel foglalkozol?
A művészetek iránti vonzalom vitt erre a pályára és az a törekvés, hogy valami újat, maradandót tervezzek, alkossak. Már gimnáziumi éveimet is művészeti iskolában töltöttem, majd Környezetkultúra szakon folytattam tanulmányaimat, mely során igen sokszínű képzésben volt részem. Különböző anyagokkal, technikákkal ismerkedtem meg, melyek folyamatosan alakították vizuális kifejezési módomat.

Miért ezt a szakot választottad?
Mivel érdeklődésem középpontjában mindig is környezetünk alakítása állt, nem volt kérdés számomra, hogy a továbbiakban a belsőépítészet felé veszem az irányt. A belsőépítészet nemcsak művészi, hanem műszaki tevékenység is egyben, melyhez a kreativitáson kívül elengedhetetlen az építészeti alapismeretek és az anyagismeret elsajátítása. Míg alapszakos hallgatóként inkább a művészi készségeim fejlődtek, addig a mesterképzés folyamán lehetőségem nyílt mindezeket műszaki ismeretekkel kiegészíteni, majd a tervezési feladatok kapcsán gyakorlatban alkalmazni.



Mi inspirál?
Munkám során számos dolog inspirál, azt, hogy éppen miből merítek inspirációt, nagyban befolyásolja maga a projekt, melyen dolgozom. A tervezési helyszín mindig meghatározó számomra, hiszen annak elhelyezkedése, környezete és helytörténete hasznos inspirációforrásként szolgálhat a tervezés folyamán. Néha mindössze egy érdekes forma, motívum vagy anyag ragadja meg a figyelmem, mely később visszaköszön a terveken. Gyakran merítek inspirációt a természetből, igazán kedvelem az organikus formákat. Célom, hogy a különböző elemek kreatív felhasználásával egyedi tereket teremtsek.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
A képzés során a belsőépítészeti feladatok mellett lehetőségünk volt formatervezési és építészeti projekteken is dolgozni, ezekből emelnék ki egyet-egyet.
A Twisted Lamp volt az első és egyben egyik kedvenc főiskolai munkám, ezért is örültem annak, hogy szerepelhetett egy olyan színvonalas eseményen, mint a Design Hét. A tervezés során, célom egy olyan állólámpa megalkotása volt, melynek alakja és ezzel együtt fényereje egy mozdulattal megváltoztatható, így változatossá, játékossá téve a világítás élményét. A LED fénycsöveknek köszönhetően a lámpa megfelelő irányú és intenzitású fénnyel rendelkezik ahhoz, hogy a helyi világításon kívül, az általános világítás szerepét is betöltse. A fényforrás kiválasztásánál a megfelelő minőségű fény előállításán kívül fontos volt az energiatakarékosság és az időtállóság is. A Twisted Lamp lényege tehát, hogy választási lehetőséget biztosít, ugyanis a búra elforgatásával nemcsak a lámpa alakja, hanem annak fényereje is befolyásolható, így minden használó saját igénye szerint formálhatja a tárgyat.



Az építészeti feladatok közül pedig a LookInside névre keresztelt munkámat szeretném megemlíteni. A tervezés helyszínéül kapott Kis-Sváb-heggyel kapcsolatos kutatásom során a hegy északi részén elhelyezkedő kristálybarlangok keltették fel leginkább a figyelmem, így a továbbiakban ezzel a területtel foglalkoztam. Egy olyan építményt terveztem, melynek segítségével látogathatóvá válik a kristálybarlang, jelenleg ugyanis ez nem lehetséges. Az általam tervezett - az egész barlangrendszert behálózó - útvonal fő funkciója tehát maga az élmény, melyet a rajta végigsétáló tudhat magáénak. Az útvonal formáját a kristályok ihlették, a területen jelentős mennyiségben fellelhető fluorit kristályrácsát tanulmányozva alakítottam ki a hálózatot.



Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Diplomamunkám helyszínéül az egykori Goldberger Textilgyár egy épületét választottam. A revitalizációs terv kidolgozásakor egy kreatív fejlesztési program infrastruktúrájának kialakítását tűztem ki célul. Az épületben olyan alkotók kapnak helyet, akik a textilipar területén belül - a Goldberger családhoz hasonlóan - innovatív megoldásokon dolgoznak. A tervezés folyamán törekedtem az épület jellegzetes karakterének, ipari jellegének, hangulatának megőrzésére. Az építészeti koncepció kialakításakor a textiliparban használatos eszközök formavilágából inspirálódtam. Az így létrehozott innovációs textilműhely lehetőséget teremtve a különböző anyagokkal, technológiákkal való kísérletezésre, jelentős mértékben hozzájárulhat a magyar textilipar fejlődéséhez. A kreatív és innovatív energiák kibontakozásával pedig méltó emléket állít a Goldberger család jellegzetes örökségének.



Friss diplomásként milyen terveid vannak a jövőre?
Egy olyan kreatív tervezőcsapat részese szeretnék lenni, ahol kamatoztathatom eddig megszerzett ismereteimet, új tapasztalatokat szerezhetek, fejlődhetek. A belsőépítészet mellett az építészet és a formatervezés is foglalkoztat, úgy gondolom nem is igazán lehet elválasztani ezeket a területeket egymástól. Így a jövőben az építészet, belsőépítészet és formatervezés eszközeinek együttes segítségével szeretnék élhető és esztétikus tereket létrehozni.

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
A METU számos módon hozzájárul hallgatói szakmai fejlődéséhez, melyek közül azt a törekvését emelném ki, amely a szakok közötti együttműködést ösztönzi. A tanmenetben szereplő integrált társművészeti gyakorlat során például különböző szakok hallgatói dolgozhatnak együtt különféle valós projekteken. Az integrált képzésnek köszönhetően volt szerencsém részt venni egy operaelőadás(Jolánta cipője) díszletének megtervezésében, a közös brainstorming-tól kezdve egészen a kivitelezésig. A közös munka rendkívül inspiráló volt számomra, rengeteg tapasztalattal lettem gazdagabb.