Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Patócs Péter / Képi ábrázolás alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Patócs Péter / Képi ábrázolás alapszak

„…úgy éreztem olyan valamit kell választanom, amit élvezettel tudok csinálni, akár egy egész életen át.”

Péter Képi ábrázolás alapszakunkon diplomázott. A karakteralkotás a legfőbb terepe: figurákat megálmodni kívül-belül.

   


Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Kiskoromban bróker akartam lenni, mígnem rájöttem, hogy a bróker a szomszéd Marika néni apró veteményes vállalkozásából szedi össze a pénzt magának, emiatt elvetettem az ötletet. Rajzolni meg mindig is nagyon szerettem, emellett úgy éreztem olyan valamit kell választanom, amit élvezettel tudok csinálni, akár egy egész életen át.

Miért ezt a szakot választottad?
Eljátszottam azzal a gondolattal is, hogy tervezőgrafikára megyek, de mindig is a kézi rajz vonzott igazán.

Mi inspirál?
Főként a popkultúrából nyerek ihletet, nagyon szeretem a zenét és a mozgóképet is. Rajongok a 70-es évek hippizmusáért, és a videojátékokért. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
A kedvenc munkám Roskó Gábor tanár úr órájához köthető. Az itteni témák többségét nagyon szerettem, sosem volt megadva egy egzakt feladat; mindig ránk volt bízva, hogy mit kezdünk egy-egy ötlettel. Az egyik ilyen az volt, amikor befotóztunk néhány kirakatot, és ezeket a képeket alapul véve kellett alkotni valamit. Ez nekem egy három képből álló sorozat lett, a „Tangle World”. Egy elég absztrakt sorozat, arra akartam reflektálni, hogy némely kirakat mennyire zsúfolt, és egyszerűen nem látjuk külön-külön az árucikkeket, csak egy nagy masszaként jelenik meg a szemünk előtt.


 


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
A diplomamunkám a „The Land of Confusion” nevet viseli. Ez egy rövid, 64 oldalból álló kis füzet. Minden kép egy vagy több karaktert ábrázol, és minden figura oldalához tartozik egy rövid szöveg is. A szövegek többsége nem reflektál direktben arra, amit a rajzokon látunk. A kép és a szöveg kapcsolata viszont végig fontos részét képezi a sorozatnak. A szöveg stílusa sokszor vulgáris; néhol politikailag inkorrekt, egyfajta önreflexió a mai modern populáris kultúrára. A karakterek többsége kinézetre is elég furcsa, stílusukat tekintve hasonlóak, de elég sok tekintetben különbözőek. Mindig nagyon szerettem karaktereket alkotni, úgy érzem, ebben már van gyakorlatom, ezért választottam ezt a témát.

   

   


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Amellett, hogy technikailag is fejlődtem egy kicsit, főként a látásmódomon érzek változást. Jóval kritikusabb szemmel látom a saját munkáimat, és másokét is.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Élvezetesek a tanórák, rettentő készségesek a tanárok, és nagyon jó baráti és szakmai kapcsolatokra is szert tehet itt az ember.

Hogy érzed magad frissdiplomásként?
Félelmetes érzés, kicsit izgulok, hogy miként fogok teljesíteni a való életben.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Elég jó élmény volt, rettentően izgultam, mint minden vizsgán, de volt bennem egy megkönnyebbülés, hogy végig csináltam valamit.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Elég sokáig az volt az álmom, hogy a Pixar stúdiónál dolgozhassak, ha ez nem is sikerül még egy darabig, vannak további terveim is a közeljövőre. Szeretnék beindítani egy saját márkát. Saját grafikával ellátott pólókat és egyéb kiegészítőket szeretnék árusítani, és emellett nagyon szeretnék mesekönyvekbe illusztrációkat készíteni.