Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Nagy Gerda / Formatervező művész mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Nagy Gerda / Formatervező művész mesterszak

„A METU önállóságra tanított, és segített abban is, hogy merjek kitartani az ötleteim mellett.”

Gerda Formatervező művész mesterszakunkon diplomázott. Mérnökként művészileg szabadabb képzést keresett és úgy érzi a METU-n megtalálta azt a szegmenst, amelyben örömmel alkot.

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Érdekelnek a problémamegoldások és a formákkal/anyagokkal való játék. Tematikájában meg a formatervezést valahogy elég tág fogalomnak ítéltem meg. Így úgy tudok tervezni, hogy nem kellett specializálódnom a design szűkebb spektrumára (pl divat, bútortervezés, stb.).

Miért ezt a szakot választottad? Milyen alapszakon végeztél és honnan érkeztél a METU-ra?
Az Ipari termék és formatervező mérnöki BA diplomámat szerettem volna kiegészíteni egy kicsit másabb képzéssel. Az Óbudai Egyetem után úgy éreztem, szükségem van egy szabadabb elvű, korlátlanabb, művészet-alapú képzésre, ahol nem vagyok annyira skatulyák közé szorítva.

Mi inspirál?
Bármi inspirálhat. Egy beszélgetés, egy hirtelen meglátott valami… nehéz ezt behatárolni. De talán legjobban a folyamat flow-ja, amikor már benne vagyok. És a cél elérésére irányuló motiváció.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
A kedvenceim közé talán két munkát sorolnék. Az egyik egy Alvar Aalto székátiratból indult dísztárgy lett.

 


A másik pedig egy nagy vargabetűt leírt POSH névre keresztelt koncept, mely a fiktív funkciók és a funkcionális fikciók témaköréből indulva involválta a tárgytervezést (pl bögre), ékszertervezést (koncept ékszerek), és a food design-t. Nem is a végső tárgyak, hanem inkább maga a folyamat miatt szerettem ezeket.

  

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
A diplomamunkám egy okos-eszköz volt. Egy olyan testre rögzíthető metronómot terveztem, mely rezgéssel közvetíti a jeleket a felhasználónak – legyen az zenész vagy sportoló. Magam is zenélek és egy olyan problémára próbáltam egy experimentálisabb megoldást kitalálni, mely az érzékelést veszi górcső alá. Szerettem volna kicserélni a modalitásokat úgy, hogy egy komplex ipari terméket hozzak létre, mely innovatív és funkcionális segédeszközként segíti a mindennapjainkat.

 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Elegendő szabadságot és inspirációt nyújtott, jó hangulatú és releváns konzultációkat/vitákat folytattunk a tanárokkal, ami közben arra is rá tudtam jönni, hogy a design folyamatában melyik az a terület, amit szeretek csinálni, és amiben jó is vagyok. Önállóságra tanított és segített abban is, hogy merjek kitartani az ötleteim mellett. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Mert nagyon klassz a légkör, a tanárok itt nem zsigerelnek vagy hajtanak, hanem inspirálva motiválnak a cél felé, ami szerintem nagyon sok helyen hiánycikk. Én, ha tehetném, újrajárnám az egészet, mert nagyon élveztem minden percét.

Hogy érzed magad friss(másod)diplomásként?
Hát még kicsit meg kell pihenni azért, mielőtt a mélyvízbe úszni mennék. Meg még nem teljesen esett le nekem sem, hogy ez már nem csak egy nyári szünet. :)

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
A védés is jó hangulatban telt, nem volt miért izgulni sokat, ismertem a projektemet, az egész koncepció a fejemben volt, így nem nagyon tudtam felkészületlen lenni. Lényegretörő és releváns kérdéseket és kritikát kaptam a konzulenseimtől/opponensektől, így még az esetleges továbbfejlesztésben is kaptam segítséget. A bizottság tagjai is lelkesek és érdeklődők voltak, így semmi negatívumot nem tudok megemlíteni!

Milyen terveid vannak a jövőre?
Hát ez még így elég homályos, de legjobban egy startupnak örülnék. De majd úgyis alakul!