Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Gyergyák Mónika / Divat- és textiltervezés mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Gyergyák Mónika / Divat- és textiltervezés mesterszak

"Sok fontos dolgot köszönhetek a METU-nak: a megfelelő látásmód mellett a szakmai alapokat is továbbfejleszthettem, ezek mind nélkülözhetetlenek a divattervezésben."

Mónika Divat- és textiltervezés mesterszakunkon diplomázott, munkái szerepeltek többek között a European Fashion Union által szervezett nemzetközi divatpályázat bemutatóján és a METU Fashion Start keretében a Marie Claire Fashion Daysen is.
2014-ben elnyerte a Marie Claire Év fiatal divattervezője pályázat különdíját. Ezen kívül a Femina által meghirdetett White Caviar pályázat döntősei közt szerepelt az általa tervezett darab, a Glamour és Főkert által meghirdetett Fashion for flowers pályázatán szintén, valamint a 2015-ben meghirdetett Marie Claire Év fiatal divattervezője pályázatban is a legjobban közt szerepelt egy ruhája. Az egyetem mellett 2014 óta saját márkáját építette Monik márka néven. A Monik darabokkal rendszeresen szerepel a Marie Claire online felületén. Megjelent cikk a márkáról Salt and Vinegar online felületén valamint újság cikkekben, a Rúzs és selyem műsorban, emellett számos divat blogon szerepelnek kollekciós darabjai.



Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Foglalkoztat az elmúlt korok divatja, a képzőművészetek, valamint maga a ruhatervezés.

Miért ezt a szakot választottad?
Kisgyerekkorom óta tudatosan készültem erre a pályára, ezért nem volt kérdés, hogy a gimnázium befejeztével az egyetemen divattervezés szakon folytatom tanulmányaimat.

Mi inspirál?
Sok minden hat rám inspirálóan. Utazásaim során az új impulzusok, az emberek a helyszínek. Az építészet, a zene, a stílusirányzatok a nagy divattervezők mind-mind inspirálnak.



Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Az egyetemi tanulmányaim során tervezett darabok közül kiemelnék kettőt, amelyek szoros kapcsolatban állnak egymással. Míg az egyik ruha elegáns, klasszikus sziluettet képvisel a másik egy sokkal játékosabb, kifordított felsőrészével izgalmas hatást kelt. Azonban a nagy kedvenc a mesterszakos diploma kollekcióm. Ebben a kollekcióban teljesedhettem ki igazán. Az általam képviselt letisztult elegancia és a kézzel készült részletek is egyaránt jelen vannak a darabokon.



Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Diplomamunkám a SENSE nevet kapta, mivel a kollekció megtervezése során arra törekedtem, hogy a darabok a nőiességet és az érzékiséget hangsúlyozzák. Kutatómunkám során tanulmányoztam a gyöngyhímzés eredetét, különböző területeken való alkalmazását és feldolgozását mai viszonylatban. Ez adta az inspirációt, hogy egy olyan köztes stílust teremtsek meg, amelyben a hétköznapi viselet mellett couture részletek is megjelennek, amelyek nemcsak látványában, de eszmei értékben is hozzájárulnak a kollekció szellemiségéhez. A kollekció egy olyan szegmens, amelyben a ’street fashion’ és a ’high fashion’ összeolvad. Koncepcióm részét képezi a minimalista, letisztult formavilág követése, az érték megőrzés, a részletgazdagság gyöngyhímzés tekintetében, valamint a harmónia megteremtése az egyes szetteken belül. Egészen az apró geometrikus gyöngyöktől a domináns szögletes szabásvonalakig. Az alapanyagok között szerepel lágy és merev tapintású természetes összetételű anyag, amely kontrasztot képez a darabok között.  A kötött viseletek strukturáltsága tökéletesen kiegészíti a kollekció további darabjait. Mindemellett a színek tekintetében a pasztell árnyalatokat részesítettem előnyben, mivel érzéki, finom és visszafogott hangulatot kölcsönöznek a kollekció darabjainak. A gyöngyhímzés csak részletekben van jelen az egyes öltözeteknél, ezáltal az összkép szofisztikált hatást ér el. Mindig is foglalkoztatott a couture ruhák tervezése és a hétköznapi viseletekbe való beemelése, éppen ezért választottam ezt a témát diplomamunkám alapjául.



Friss diplomásként milyen terveid vannak a jövőre?
Szeretném magam továbbképezni szakmailag. Terveim közt szerepel, hogy elhelyezkedjek egy sikeres márkánál. Ezzel párhuzamosan szeretném építeni a saját brandemet.

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Sok fontos dologgal…a megfelelő látásmód mellett a szakmai alapokat is továbbfejleszthettem (szabás, varrás, tervezés menetének komplex felépítése) ezek mind nélkülözhetetlenek a divattervezésben.


Galéria