Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Csáka Eszter / Televíziós műsorkészítő alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Csáka Eszter / Televíziós műsorkészítő alapszak

"Amikor a filmemet vetítették, a torkomban dobogott a szívem, de szerencsére tetszett a tanároknak, és szinte csak jó kritikát kapott, ami elképesztően jó érzés főleg, hogy a legprofibb tévések mondtak véleményt. Ez a pár pillanat az, ami egész életünkben hajtani fog minket arra, hogy törekedjünk a jobbra, és soha ne adjuk fel a céljainkat."

Eszter Televíziós műsorkészítő alapszakunkon végzett. Kihívásnak és egy egész életre szóló feladatnak tartja azt, hogy különböző témákat meg- és bemutasson az embereknek. Profin, felkészülten, nyitottan a világra.


Miért ezzel a területtel foglalkozol?
A média iránti szeretetemet elsősorban a Vörösmarty Mihály Gimnázium média tanárainak köszönhetem, akik által megtanulhattam a filmtörténet alapjait, a hírszerkesztés világát és az újságírás alapvető fortélyait. A végzős évben eldöntöttem, hogy a média valamelyik területén fogok elhelyezkedni, mert nagyszerű érzés tartalmat készíteni másoknak. 

Miért ezt a szakot választottad?
Végzős gimisként az embert már nagyon érdeklik a világban történő események, én is pontosan így voltam ezzel, rengeteget néztem az On the Spot című dokumentum-sorozatot, majd egy idő után rájöttem, én is ugyanezt akarom csinálni, szeretnék értékes tartalmat átadni az emberek számára. Ezután pedig már minden könnyen ment, rátaláltam a Metropolitan Egyetemre és más iskolába már nem is jelentkeztem, mert tudtam, nekem itt a helyem.

Mi inspirál?
Imádom a CNN-t, a National Geographic-ot, és felnézek azokra az újságírókra, akik igazi híreket közvetítenek a világ felé. Az egyetemi gyakorlatomat az Alinda című műsorban töltöttem. Alinda és a szerkesztő csapat, akikkel együtt dolgozhattam a leginspirálóbbak voltak számomra, szeretnék majd úgy érteni a szakmához, ahogyan ők. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
A kedvenc munkám, amit egy szaktársammal, Zalkai Vivivel csináltunk közösen szerkesztő-riporteri gyakorlatra. A feladat az volt, hogy egy olyan személy vagy közösség történetét mutassuk be, akik számunkra érdekesek. Mi Bodnár Zsófi divatfotóst választottuk, aki egy kiemelkedően tehetséges divatfotós, remélem, a következő riportom róla már a Vogue-nál lesz. Elkísértük Zsófit egy fotózásra, ahol Kiss Gábor táskatervező legújabb kollekcióját fotózták be, mi pedig őket.

 



Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
A diplomamunkám címe: Sakk-matt, egy leszbikus párról szól, akik közösen nevelik hatéves kisfiúkat. A film operatőrével, Kriston Csabával közösen gondolkodva próbáltuk a lehető legreálisabb képet alkotni a főszereplőinkről, hogy a néző is szabadon gondolkodhasson. Szerintem mindenkinek van valamilyen fontos téma az életében, az enyémben ezt a helyet a meleg kultúra foglalja el. Megdöbbentően tapasztalom, hogy egy modern kornak nevezett társadalomban Magyarországon, egy szivárvány család nem számít ‘igazi' családnak. A diplomafilmemmel szerettem volna bemutatni, hogy főszereplőim pontosan ugyanolyan szeretetteljes egységet képviselnek, mint bármelyik másik család, ennek ellenére mégis sokkal kevesebb joggal rendelkeznek. Ez a probléma globálisan és itthon is rettentően fontos, beszélni kell róla azért, hogy az idegengyűlölet és a gyűlöletkampányok idején se felejtse el senki, hogy minden ember hasonló, de mégis mindannyian különbözünk, és ezért ilyen szép a világ. 



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
A tanáraim nagyon sikeresek a saját szakmájukban, ezért is rengeteget tanulhattunk tőlük egytől egyig. Nekik köszönhető minden tudás, amit összeszedtünk az évek során. Nagyon szerettem a stúdióban töltött órákat, valamint azokat is, amikor kimentünk és órán ad hoc jelleggel forgattunk anyagokat. Kapcsolatok terén is rengeteg  emberrel megismerkedtem, akikkel remélhetőleg még fogok dolgozni a jövőben.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
A tanárok és a jó hangulatú közeg miatt az ember tényleg szeret bejárni az órára, ráadásul plusz tantárgyként olyan témájú órákat lehet választani, amik nagyon érdekesek, és könnyedén lehet összekötni a kellemeset a hasznossal. 

Hogy érzed magad frissdiplomásként?
Őszintén, az egyetlen dolog, amire jelenleg gondolni tudok, hogy soha többé nem tudok majd kedvezményes diákjegyet vásárolni, ami nagyon felháborít :). De persze egyben büszke vagyok a diplomafilmemre, és azt, hogy sikerült diplomát szereznem.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Mindannyian nagyon izgultunk, mivel nem tudtuk, hogy mire számítsunk. Nagyon élveztem a szaktársaim filmjeit végignézni, mert ezek által jobban megismertük egymást, és hogy kinek mi áll közel a szívéhez. Amikor a filmemet vetítették, a torkomban dobogott a szívem, de szerencsére tetszett a tanároknak, és szinte csak jó kritikát kapott, ami elképesztően jó érzés főleg, hogy a legprofibb tévések mondtak véleményt. Ez a pár pillanat az, ami egész életünkben hajtani fog minket arra, hogy törekedjünk a jobbra, és soha ne adjuk fel a céljainkat.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Szeretnék tévénél vagy újságnál elhelyezkedni, de nyáron megpályázok külföldi gyakornoki programokat, hogy minél több tapasztalatot szerezhessek. Pályakezdőként muszáj megmászni a ranglétrát, ezért minden lehetőséget ki kell használni.