Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Sztranyák Zsófia / Tervezőgrafika mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Sztranyák Zsófia / Tervezőgrafika mesterszak

„Vonz az ismeretlen és a lehetetlen küldetés.”

Zsófia  Tervezőgrafika mesterszakunkon végzett. Munkáival szerepelt a Grafika Diploma kiállítás mellett a Brand/Pack tárlaton is. Számára a grafika állandó változás, készenlét, amit neki is követnie kell, és amelyben igazán megtalálta saját hangját.



Miért ezzel a területtel foglalkozol?
A grafikai látásmód minden rétege, minden területe, minden apró pontja érdekel. Alkotni - matatni szeretek, ezt itt kiélhetem.

Miért ezt a szakot választottad?
Az előzőből adódik ez a válasz is. Csiszolni szerettem volna tudásomat és a szakon lehetőség nyílt többféle mentalitású tanár fölfogását, munkamódszerét megízlelni.



Mi inspirál?
Lépten-nyomon inspiratív emberekkel, tárgyakkal, látványokkal találkozom. Különböző, mondjuk úgy korszakaimban, különböző jelenségek váltak meghatározóvá. Így például volt olyan időszak, amikor rengeteg magyar „klasszikus” filmet megnéztem, de volt olyan is, amikor teljesen elmerültem a japán fametszetek világában, vagy éppen egy zenei kompozíció vagy egy másik alkotó munkamódszere hat rám. Változó. Ahogy én is változom.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Szeretem a komplex feladatokat, ahol több síkban lehet kibontakoztatni egy témát. Ilyenek voltak például a könyv, illetve arculattervezési munkáim.



Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
A Maladype Színház arculata volt a diplomamunkám, melynek középpontjában az állandóan változó fény-árnyék játék volt. A színház dinamikusságának vizuális megjelenítése vonzott igazán. Hogyan lehet statikusan dinamizmust ábrázolni.



Maladype lovári nyelven találkozásokat jelent. Közönség találkozik a színészekkel, a valóság találkozik a fikcióval. Egy síkbeli elem találkozik az árnyékával, s ebben a pillanatban érthető majd meg, válik egésszé. Az arculat atmoszférája a fény-árnyék játéka által kialakuló véletlenek sorozata. E törékeny viszonyrendszer, dinamikus változás a mozgatórugója a vizualizációnak.  Az árnykép szabad teret ad a néző fantáziájának, ugyanakkor, mert nem tartalmaz fölösleges részleteket, koncentráltabb, ezáltal kifejezőbb tud lenni. Egy árnykép szabadon továbbgondolható, kiegészíthető ugyanúgy, mint a színházi előadások.



Friss diplomásként milyen terveid vannak a jövőre?
Vonz az ismeretlen és a lehetetlen küldetés. Terveim között sok ilyen van, szerencsére egy részük már nem csak tervként, hanem szerves része a jelen állapotomnak.



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Sokszínűségével és megtanultam mit jelent a határidő :).