METU eredmények a Veszprém-Balaton 2023 EKF együttműködésben
Március óta zajlik a közös munka a Budapesti Metropolitan Egyetem és a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa között. Az együttműködés keretein belül 2022 őszéig és év végéig három nagy volumenű koncepció keretében hét kisebb projekt valósul meg a tervezőgrafikai megoldásoktól kezdve a formatervezési, belsőépítészeti projekten át az elméleti, művészetmenedzsment területét érintő kutatói munkáig.
METU hallgatók projekteredményei. Bal oldalon Nádasi Karolina, középen Laura Catalina, jobb oldalon Mezei Zoltán, Ottó Balázs, Laposa Karina és Wirth Georgia munkái.
A VEB-2023 EKF program legfontosabb célkitűzései több ponton is illeszkednek a METU myBRAND filozófiájához. A Budapesti Metropolitan Egyetem 2020-ban új kategóriát, az Alkotóegyetemet vezette be, mely egyaránt utal a piacon egyedülálló portfólió alapú képzési módszerre, az egyetem szakmai küldetésére, és a METU hallgatói és oktatói közegének egyik leghangsúlyosabb jellemzőjére is. A METU oktatói és hallgatói tudásbázisa és a myBRAND oktatási módszer a hazai felsőoktatás, azon belül is a művészeti képzések körében olyan széles spektrumon nyújt szolgáltatást, mely egyedülálló a területen.
A tavasszal elnyert pályázaton ezt a különleges mentor és hallgató közötti módszert alkalmazva valósul meg a Budapesti Metropolitan Egyetem és a Veszprém-Balaton 2023 EKF projektje, melynek eredményeként a művészeti karon szakokon átívelő tanulmányok és koncepciótervek születnek. A fenti projektek megvalósításán összesen hét munkacsoport dolgozik párhuzamosan, melynek alapja a terepszemle, az EKF programban részt vevő települések és kulturális intézményeik megismerése, az élő, személyes kapcsolattartás a régió szereplőivel és a VEB-2023 projektvezetéssel.
A METU tervezőgrafika szakos hallgatóinak projektjei
A METU két, tervezőgrafika szakos hallgatók bevonásával zajló projektje közül az egyikben installációs és vizuális nyelvrendszereket tartalmazó kreatív koncepciótervek születtek a VEB2023 programban érintett társtelepüléseket is bevonva. Ezek megalkotásakor koncepcionálisan gondolták újra a kisebb, piktogramrendszeren alapúló munkáktól a nagyobb léptékű, művészeti installációként helytálló ötletekig, hogyan lehetne figyelemfelkeltő, új, mégis egységes módon jelezni, hogy mely települések vesznek részt a 2023-as évi projektben, figyelembe véve a VEB-2023-as arculati szempontjait. Az oktatói mentorálás mellett dolgozó tervezőgrafika szakos hallgatói csapat kiadvány tervezésén dolgozik, mely témájával Veszprém és a régió értékeit és történetét meséli el, szem előtt tartva az innovatív technológiai lehetőségeket és kreatív nyomdatechnológiai megoldásokat.
METU hallgatók Habony Ágota, Petress Panna és Sárda Maja munkája.
Első körben mindkét csoport ötletterveket készített, melyeket a nyár folyamán prezentáltak az Európa Kulturális Főváros vezetőségének. A legjobb ötletek kiválasztását és további kidolgozását követően az eredményekkel 2022 ősz folyamán a szélesebb nagyközönség is megismerkedhet.
“METU alap- és mesterszakos hallgatók 19 prezentációját láttuk, ahol izgalmas vizuális megoldásokat hoztak, a kulturális főváros projekt helységneveinek megjelenítésére, sajátos, egyedi vizuális jelnyelv kialakítására a résztvevő településekre fókuszáltan. A letisztult piktogrammos jelölésektől a komplex hangsorokra épülő dallamvonalas megoldás is friss és újszerű megközelítésnek bizonyult. A fiatalok megszólítása, játékosság és rendszerben gondolkodás jellemezte a prezentációkat, ezért reméljük, hogy a 2023-as programévben viszontlátjuk megvalósítás után a látott terveket.” - osztotta meg Szabó Andrea, a METU Kreatívipari Ügynökség művészeti projektmenedzsere.
Fotók: METU Kreatívipari Ügynökség
A kiadványon és a helységtáblákon túl térkompozíciós elképzelések is készülnek. Az interaktív mérési eszköz hívószóra változatos terveket készítettek a tavaszi szemeszterben az integrált társművészeti kurzust választó hallgatók. Az installáció elsődleges feladata a látogatók élményszerű bevonása, ugyanakkor kiemelt szempont az is, hogy a különböző VEB2023 eseményeken résztvevő látogatók számának mérésére is alkalmas legyen. A diákok által készített vázlattervek közül végül a Fénylugas fantázianévre hallgató koncepció lett a befutó, mely fenntarthatóan és mobilisan, akár naponta változó helyszíneken is képes a látogatók bevonásán keresztül adatokat szolgáltatni a szervezők részére.
METU hallgatók munkái. Bal oldalon Honvári Bálint installációterve, középen Tomczyk Nina, jobb oldalon Kisprumik Fanni, Mezei Zoltán, Sófalvi Dorottya, Horváth Amanda, Józsa Eszter és Süveges Alexandra munkája.
Belsőépítész és formatervező METU hallgatók projektjei
Szintén hallgatók bevonásával hat veszprémi intézményhez készülnek egységes, mégis a helyszínekhez illeszkedő információs pontok. A Belsőépítész tervező művész MA és Formatervező művész MA szakon tanulók közösen tervezik meg a Kabóca Bábszínház, a Pannon Várszínház, a Veszprémi Petőfi Színház, az Eötvös Károly Megyei Könyvtár, a Művészetek Háza és a Laczkó Dezső Múzeum tereihez passzoló, ám az VEB2023 projekt arculathoz is illeszkedő információs rendszerek koncepcióterveit, melyeket a veszprémi kulturális életben aktívan résztvevő intézmények bejáratánál, vagy annak közelében helyeznek el, elsődleges céljuk pedig az érdeklődők tájékoztatása a programokról, jövőbeni eseményekről.
Design- és művészetmenedzsment tanulmányok múzeumok számára
Az EKF-VEB2023-as programok kiemelt helyszínei a Művészetek Háza, a Laczkó Dezső Múzeum és a Veszprémi Érsekség kiállítóhelye. A METU Design- és művészetmenedzsment mesterszak oktatói hallgatók bevonásával az intézményekkel közösen olyan ötleteket, módszereket és lehetőségeket kutatnak és dolgoznak ki, melyek eredményeként három tanulmány születik.
Oktatói mentorálás mellett, a múzeumok szakmai vezetésével egyeztetett szempontok alapján vizsgálják meg az adott kiállítóhely gyűjteményét, működését. Az elérni kívánt cél, hogy kutatási- és háttérmunkájukkal segítsék az intézményeket a fiatalok megszólításában, a családbarát szempontok integrálásában, múzeumpedagógiai ötletek kidolgozásában, továbbá a projektszemlélet megvalósításának eszközeit felkutatva a 2023-as programjaik, kiállításaik megvalósításának sikere érdekében. A létrejött szellemi termékek, amelyek tanulmányok és ötlettervek formájában realizálódó eredmények, mindenki számára felhasználhatók lesznek a projekt zárását követően.
Ismerd meg a METU művészeti képzéseit!
2022. 07. 18.Hírek

Az Erasmus+ mobilitási programot népszerűsítő rendezvényeket szervezett a Nemzet …

A Magyar Sajtkészítők Egyesülete egyetemünkön& …

Egyedülálló nemzetközi kiállításnak ad otthont a Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kara
Innovatív kiállítás mutatja be a közérdekű design világát …

Jelentős tudományos kapcsolatrendszerrel rendelkező rektor a Budapesti Metropolitan Egyetem élén
A Budapesti Metropolitan Egyetemen 2023. október 1-től Prof. Dr. Kocziszky Györg …

MNB Kiválósági Fesztivál
A Magyar Nemzeti Bank meghívja a gazdasági képzési területen tanulókat az MNB Ki …

A jövő a felelős és regeneratív turizmusé
A Budapesti Metropolitan Egyetem Turizmus Intézete nemzetközi konferenciát rende …

METU a Budapest Design Week-en
Idén ősszel ismét csatlakozik a METU a Budapest Design Week-hez 4 saját programm …

METU-s oktatónk alkotásait is kiállították New Yorkban
Ajkai Dávid, a METU Fotográfia szak oktatójának munkája is szerepelt a PHOTO COU …
