Új könyv a METU Rózsa utcai campusáról: Hol gyár állott, most iskola
A Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kara különleges kiadvány megjelentetésével zárta a 2020-as évet: a ‘Hol gyár állott, most iskola’ című kötet címadó írásából kiderül, hogy a Rózsa utcai campus épületében valaha egy nemzetközi rangot szerzett alkotóműhely, a Lingel bútorgyár működött. A művészeti kar 10 éves jubileumi évében született meg a kiadvány, mely a Művészet- és Designelméleti Intézet által METU Teória néven indított sorozat elsőként megjelenő kötete. A kötet külön érdekessége, hogy a nyomdai kivitelezéstől eltekintve teljes egészében karunk oktatóinak munkája. A kötetben található tanulmányok Vadas József emeritus professzor írásai. A grafikai munkálatokat Tepes Ferenc végezte, a fotók közül többet Pettendi Szabó Péter készített, a kötet, illetve a sorozat szerkesztője Pörczi Zsuzsanna.
„A Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti Kara a fiatal egyetemek frissességével és nyitottságával működött az elmúlt 10 évben, magyar és külföldi hallgatók számára kínálva a legkülönbözőbb művészeti területeken való jártasság megszerzését. Ennek a képzésnek fontos alappillére az elméleti oktatás, amely azt a szellemiséget hivatott közvetíteni, ami a reflektálni képes művészet sajátja. Kötetünk tanulmányai is ehhez a munkához járulnak hozzá.” – írja Dr. Pörczi Zsuzsanna, a Művészet- és Designelméleti Intézet intézetvezető helyettese, a Design és művészetmenedzsment mesterszak szakvezető oktatója a kötet ajánlójában. Az ő ötlete volt a kötet megjelentetése és a METU teória sorozat indítása. A címadó tanulmány –melyet további négy írás követ – bemutatja, hogyan lett a csepeli faesztergályos fiából, ifjabb Lingel Károlyból a huszadik századi magyar tervezőművészet és design egyik legjelentősebb alakja, mely történet elvezeti az olvasót a VII. kerületi Rózsa-Hutyra utcai épülettömb mai állapotáig.
“Hiszek az épületek szellemiségében, tudtam, hogy a ház a Lingel bútorgyár számára épült. (…) Egy teljesen új, tradíciók nélküli induló művészetiképzés egy ilyen helyen virtuális gyökeret tud ereszteni.” - írja Dr. Droppa Judit professor emerita, habilitált Munkácsy Mihály-díjas textilművész, a METU művészeti karának alapító oktatója.
Dr. Vadas József, a tanulmánykötet szerzője, habilitált egyetemi tanár, a művészettörténet tudomány kandidátusa, Munkácsy Mihály-díjas művészeti író egyike azon, jelenleg is az egyetemen oktató tanároknak, aki szerepet játszott abban, hogy immár a legtöbb hallgatót befogadó művészeti egyetemmé nőtte ki magát a METU Művészeti és Kreatívipari Kara. Szakindító oktatóként immár 10 éve oktatja a kar hallgatóit. A kötetet a kar szintén alapító oktatóinak egyike, Tepes Ferenc Munkácsy Mihály-díjas tervezőgrafikus művész, a Tervezőgrafika szak szakvezető oktatója tervezte, de hozzájárult a munkához Pettendi Szabó Péter fotográfus, a Vizuális Kommunikáció Tanszék oktatója is, aki fotóival gazdagította a tanulmánykötetet.
A kiadvány magyar tanulmányainak absztraktjai angolul is megtalálhatók a kötetben, melyet a METU Rózsa utcai könyvtárában, valamint az Országos Széchényi Könyvtárban találnak az olvasók.
Dr. Bachmann Bálint, a Budapesti Metropolitan Egyetem rektora előszavában kiemeli, „a METU művészképzésének első tíz évét töretlen fejlődés jellemezte a Rózsa utcában, ez a kiadvány fontos dokumentuma a helynek, ahol mindez megvalósulhatott.”
A kiadvány a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósult meg.
A kötetet december 16-i megjelenését követően 2021. február 3-án kötetbemutatón is megismerhetik az érdeklődök. A könyvbemutatóról további információkat ITT talál.
2021. 01. 11.Hírek

myBRAND Centre For Excellence Kiválósági Mentorközpont tavaszi szakmai találkozója a METU-n
A Magyar Nemzeti Bank és a Budapesti Metropolitan Egyetem által &n …

METU-s alkotók a WPO csomagolástervezés világversenyén
Négy METU-s hallgató is figyelmet kapott a WPO 2022 WorldStar Student Award - Cs …

Sikeresen lezajlott a METU projekt hét
ikeresen lezajlott a 3 napos METU Projekthét, mely során a diákoknak kisebb csop …

„Ahhoz, hogy megértsük a körülöttünk zajló eseményeket, a földrajzhoz kell fordulnunk.”
- állítja Csizmadia Norbert geográfus, akinek legfontosabb küldetése, hogy a tér …

Kihirdették az első METUSCOPE magyar online filmszemle szakmai díjazottjait
A rövidfilmkategóriát a nemzetközi sikereket is elérő Agapé nyerte, az animációs …

Narancshéjból készült ruhát nézhetünk meg a Budapestre érkező GROW kiállításon
Március 13-25. között Magyarországra látogat az amszterdami Fashion for Good Mus …

A gazdasági integráció geopolitikája a 21. században: megatrendek és megarégiók új kurzus a Budapesti Metropolitan Egyetem képzésein
A Budapesti Metropolitan Egyetemen új szabadon választható gyakorlati kurzus vár …

„Activism and documentary” című beszélgetés a Finn Filmnapokon
Egy rendkívüli panelbeszélgetésnek lehettünk részesei a Toldi Art Moziban a Finn …
