Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Toroczkay Balázs / Tervezőgrafika alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Toroczkay Balázs / Tervezőgrafika alapszak

"A technikai tudás elmélyítése mellett, olyan szemléletbeli tudást kaptam, amely segít egy tervezőgrafikai feladat mélyebb megértésében és ezáltal nívósabb megoldás adásában."

Balázs Tervezőgrafika alapszakunkon diplomázott.

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Kiskoromtól kezdve nagyon fontos szerepet játszott nálam a vizualitás, fanatikusan faltam a képregényeket, gyűjtöttem a moziplakátokat, és filmeket.

Miért ezt a szakot választottad?
Óvodás korom óta vonzott a rajzolás, alkotás, a vizuális művészet szinte minden ága. Az érettségit követően a pályaválasztásom más irányba vitt, de több kitérő után, autodidakta módon fejlesztve magam, mégis visszakanyarodtam a grafika világa felé. Néhány év után azt éreztem, hogy az addigi tudásom mellé új ismeretekre, látásmódra is szükségem van.

  


Mi inspirál? 
Engem általában a konkrét feladat, illetve az általa kijelölt terület. Ezt szeretem bejárni, persze ennek során támaszkodom a korábbi zenei, irodalomi és film élményeimre, mint fontos forrásokra, ugyanakkor mindent megteszek, hogy egyedi dolgot hozzak létre. Igyekszem figyelemmel kísérni a tervezőgrafika szakmai fejlődését blogok és szakmai kiadványok, folyóiratok segítségével. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Első sorban a plakát, könyvborító tervezést, valamint az arculat-csomagolás tervezést említeném. Előbbit a szabadabb értelmezési lehetőségek miatt, ahol fejleszteni tudtam asszociatív készségeimet, illetve többféle technikát is vegyíthettem, kipróbálhattam (tus, scanner, fotogram). Míg az utóbbinál a nagyon egzaktan körülhatárolt brief alapján kellett jó megoldást adnunk, itt a komplexitás miatt a rendszerszintű gondolkodásra volt szükség. Ez utóbbira példa a Medipet arculat és csomagolás tervem, mely egy lóterápiás állatkiképző cég arculata, mely a 2018-as PAKK Csomagolás pályázaton Bronz minősítést szerzett Terv/Koncepció kategóriában.

  


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Diplomamunkám egy regény illusztrálása és magának a könyvnek a megtervezése volt. Mivel egy trilógiáról van szó, ez sorozattá bővült, összesen 9 darabra, valamit egy kötet belíve készült el. Az illusztrációk lényege, hogy sólisztgyurma modellek térben a szöveges elemekkel, idézetekkel együtt jelennek meg kész illusztrációként, így hozva létre egy térbeli egységet.

  

 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
A technikai tudás elmélyítése mellett, olyan szemléletbeli tudást kaptam, amely segít egy tervezőgrafikai feladat mélyebb megértésében és ezáltal nívósabb megoldás adásában.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
A tanári kar szakmai felkészültségét, nagy odafigyelését említeném, ami az egész képzést végigkísérte. Az egyetemet nagyon emberközpontú, családias légkör jellemzi. A másik dolog az ezen keresztül belénk ivódó látásmód, amit a tanárainktól kaptunk. Valamint kiemelném a technikai felszereltséget, és a műhelyt, ahol a manuális grafikai technikák nagy részét ki tudtuk próbálni.

 


Hogy érzed magad frissdiplomásként?
Reményteljesen, bízom benne, hogy a megszerzett tapasztalatokat minél hamarabb kamatoztatni tudom majd.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Élménydús és fárasztó. Bár a nyomás érezhetően nagy volt, végül némi kialvatlanság árán ugyan, de sikerélményként gondolok vissza rá.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Szeretném kipróbálni magam ügynökségi területen, egy nagyobb csapat tagjaként, hogy tovább mélyítsem a szakmai tudásomat.