Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Tamás-Szabó Marianna / Környezetkultúra alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Tamás-Szabó Marianna / Környezetkultúra alapszak

„A különböző feladatok kihívása, a tanárok segítőkészsége mind segítették a szakmai fejlődésemet.”

Tamás-Szabó Marianna Környezetkultúra alapszakunkon diplomázott. Diplomamunkájának központjában a nyugalom, a béke és a feltöltődés állt.

Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Szeretek alkotni. Mindig is foglalkoztatott a művészet, kreativitás, térszervezés és -tervezés, tárgytervezés, a minket körülvevő környezet. 

Miért ezt a szakot választottad?
Számomra a környezetkultúra nem egy szigorúan körülhatárolt terület. Így pályaválasztás előtt pedig kézenfekvőnek tűnt, hogy olyan szakmát választok, ahol elsajátíthatom az elméleti, a műszaki és a gyakorlati tudást is. 

Mi inspirál?
Nagyon sok minden, mondhatnám bármi. A környezetem, az emberek, természet, hangulatok, élmények, ételek, utazások. Új kultúrák megismerése, ami gazdagítja az embert és előre visz a fejlődésben. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Mindegyik feladatot szerettem, mindegyikben volt valami, kihívás, izgalom.
Az egyik kedvenc egyetemi munkám a formatan tantárgyhoz köthető. Itt egy természeti forma átírása volt a feladat. Én a tobozzal foglalkoztam. Megvizsgáltam a formáját, felépítését, vonásait, majd darabjaira szedtem. Végül a pikkely mellett döntöttem, mely elemzésével egy olyan leegyszerűsített formát kaptam, amelyből egy búvóhely jött létre.



A másik pedig egy 5. féléves faladat volt, ahol egy régi gyárépületnek kellett adni egy új funkciót, mely egy kávépörkölő üzem lett fogyasztótérrel.

 


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Diplomamunkám során egy erdei szálláshelyet terveztem. Ma egyre ”divatosabb” az elvonulás. Lehet akár vallási, akár lelki és sokszor van wellness jellege is. A mai életünkből szinte teljesen hiányzik a nyugalom. 

Az erdő, mint a csend és a nyugalom, a feltöltődés tere egyre nagyobb szerepet kap a mai ember életében. A nyugalom, a béke és a feltöltődés szigete. Egyfajta rejtekhely, kivonulás a mindennapi életből, a mókuskerékből. Az elvonulás vagy kivonulás szellemi és testi feltöltődés, amolyan újjászületés helyszínét nyújtja számunkra.  

 

 

Szakdolgozatom témája kapcsolódott az ökologikus építészethez. Ezt szem előtt tartva tervezés során arra törekedtem, hogy az általam elképzelt épület a hagyományos archaikus házformát és a modern irányt is követve része lehessen ennek a tájnak. Környezettudatosság és fenntarthatóság jellemzi. Az erdő a tervezett terület nélkülözhetetlen eleme.

 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
A különböző feladatok kihívása, a tanárok segítőkészsége mind segítették a szakmai fejlődésemet, számomra a belső szakmai gyakorlat nagyon hasznos volt. Jó volt együtt kivitelezni és saját kézzel létrehozni terveinket és végigcsinálni a kivitelezési folyamatokat. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Akit igazán érdekel a szakma az kitartással és alázattal meg fogja találni a saját útját. 

Hogy érzed magad frissdiplomásként?
Izgatottan várom a jövőt és az új kihívásokat.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Meglepően jó hangulatban telt, kellemes élmény volt.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Szeretnék még több mindent megtanulni, tapasztalni erről a szakmáról és tovább fejlődni. Az elméleti tudás mellett még több gyakorlati tudásra szert tenni.