Szakváltás egyetemen belül vagy egyetemek között
Nem könnyű döntés annak a kiválasztása, hogy milyen felsőoktatási intézményben és milyen képzést elvégezve tudjuk elképzelni a jövőnket, még akkor sem, ha vannak határozott céljaink vagy jövőképünk.
Később pedig előfordulhat, hogy a választott irányon folytatott tanulmányok kevésbé kapcsolódnak terveinkhez, vagy egyszerűen csak váltani szeretnénk.
Szerencsére nem kell örökké elköteleződni sem szakirány, sem pedig intézmény mellett, hiszen lehetőség van arra, hogy átjelentkezz és szakot válts, akár intézményen belül vagy azok között is — egyetem váltással.
Ennek a követelményeit, feltételeit és lépéseit mutatjuk be cikkünkben.
Minden, amit a szakváltásról tudni kell
Mielőtt a szakváltás mellett döntesz, gondold át, hogy mennyiben a szak, és mennyiben az intézmény miatt gondolkodsz a váltáson. Maradhatsz az adott képzési területen — ekkor csak azon belül mész át másik szakra, de dönthetsz akár más intézmény mellett is.
Nálunk, a Budapesti Metropolitan Egyetemen mindig örömmel látjuk azokat a diákokat, akik elég bátrak és tudatosak ahhoz, hogy belássák: elsőre nem a megfelelő döntést hozták, de másodjára már jobban szeretnék csinálni. Természetesen ennek nem mindig magához az intézményhez van köze — rengeteg olyan külső körülmény van, ami hatással lehet erre a döntésre.
Lehet, hogy a tanulmányaid elején — akár már az első félév közben — fontolgatod a váltást, de jó, ha tudod, hogy az időzítés döntően meghatározza a lehetőségeidet.
Szakváltásra alapvetően kétféleképpen van lehetőség:
- átvétellel évközben
- újra jelentkezéssel felvételi eljárás útján
Átvétel lehetséges:
- intézmények között
- intézményen belül
Az egyik fontos tudnivaló, hogy átvétel csak akkor lehetséges, ha ugyanazon képzési terület egy másik szakán folytatódnak a tanulmányok, illetve két félév elvégzését követően csak az ismételt felvételi eljárást követően lehet váltani.
Ebben az esetben a szakváltás úgy megy végbe, hogy az aktuális tanulmányok teljesen félbemaradnak és egy éven belül a felvételi eljáráson keresztül felvételt nyersz az újabb szakra. Ilyenkor nincs kikötés arra vonatkozóan, hogy milyen szakra lehet váltani, csak az a lényeg, hogy legfeljebb egy éven belül megtörténjen a beiratkozás az új szakra.
Mik az átvétel további szabályai?
- az átvételig a jogviszony folyamatos legyen
- az átvétel nem automatikus, a fogadó intézménynek engedélyeznie kell
- állami ösztöndíjas képzésre akkor lehet bekerülni, a van megüresedett hely
- az átvétel csak azonos képzési szinten történhet, de osztatlan képzésről lehetséges a váltás alapképzésre, osztatlan vagy alapszakról felsőoktatási szakképzésre
Mire kell figyelni a szakváltáskor az állami ösztöndíjas képzés esetében?
Az egyik a hallgatói nyilatkozat aláírásával írt kötelezettség, amely kimondja, hogy a képzési idő másfélszeresén belül meg kell történnie a diplomaszerzésnek. Ha ez nem sikerül, akkor vissza kell fizetni a képzési költség felét.
Ennek a számolása eltér a szakváltás két módjától függően:
Felvételi eljárás útján történő szakváltás esetén újraindul a számolás, és ismét a képzési idő másfélszerese áll rendelkezésre a diplomaszerzésre. Ha ez nem teljesül, akkor nem csak az újabb, hanem az előző képzésen igénybe vett állami félévek költségének felét is vissza kell fizetni.
Átvétel esetén nem indul újra a számolás, így annyival kevesebbel kell számolni.
A másik vállalt kötelezettség kimondja, hogy a diplomaszerzést követő húsz évben az állami ösztöndíjas tanulmányi félévek idejének megfelelő ideig hazai munkaviszonyt kell betölteni. Ebbe beleszámítanak a korábbi képzés félévei is mindkét szakváltási mód esetében.
Mire figyeljenek az önköltséges hallgatók?
Önköltséges képzés elhagyása során — amennyiben félév közben történik a szakváltás — az egyetem az idővel arányosan visszafizetheti az önköltséget. A befizetett összegből visszajáró százalék arányát az adott intézmény határozza meg, erről érdemes a honlapján tájékozódni!
Emellett figyelni kell a határidőkre is, időben jelezni kell a szakváltási szándékot!
Ha szakváltáson gondolkodsz, nézd meg a METU Képzési területeit:
- Kommunikáció
- Üzlet
- Turizmus
- Művészet
Szakváltás egyetemen belül
A szakváltás egyetemen belül is történhet — ennek feltételeit (az általános oktatási törvényi feltételeken felül) minden főiskola és egyetem maga határozza meg, amikről a saját honlapjukon tájékoztatnak.
A váltás előtt érdemes tájékozódni arról, hogy a korábbi tanulmányi teljesítményt milyen módon tudják beszámítani, hogyan működik pontosan a szakok közötti kreditpont-átvétel.
Jó hír, hogy önköltséges képzésről lehetőség nyílik államilag támogatott formájú képzésre bekerülni akkor, ha megvan a szükséges felvételi pontszám, úgyhogy erre a lehetőségre érdemes figyelni!
Átjelentkezés másik szakra egyetemen belül
Átjelentkezés másik szakra egyetemen belül a METU-nál is van lehetőséged, erről néhány fontosabb információ:
képzésváltásnak minősül az intézményen belüli szak, munkarend, képzési hely, illetve a képzés nyelve közötti váltás
minden hallgatónak tanulmányai során egyszer engedélyezhető az alábbi képzésváltások mindegyike: szak, munkarend (tagozat), képzési hely, képzési nyelv váltása
szakváltás csak azonos képzési szintre engedélyezhető, kivéve, amikor a hallgató alapképzésről felsőoktatási szakképzésre (FOSZ) szeretne váltani
szakváltás képzési területen belül engedélyezhető, kivéve művész képzésről művészetközvetítő képzésre, valamint fordítva
a Neptun rendszeren keresztül, kérvény beadásával kérheted a képzésváltást minden félév bejelentkezési időszakában. A kérvény elérésének pontos időpontjáról az aktuális félév bejelentkezési tájékoztatójában találsz információt
a képzésváltás díja 16.000 HUF, amely elutasítás esetén is kivetésre kerül. Amennyiben több váltást is kérsz (pl, szak-, és munkarendváltás), úgy a díja is annyiszor 16.000 HUF lesz
a korábbi képzéseden már teljesített kötelező tárgyaid automatikusan elismerésre kerülnek az új képzéseden abban az esetben, ha azok a tárgyak az új mintatantervedben is kötelező tárgyként szerepelnek. Amennyiben szabadon választható tárgyakat is szeretnél elismertetni, ahhoz a „Kreditátviteli kérelem METU-n belül” kérvény beadása szükséges.
A Képzésváltással kapcsolatos további információkért először tekintsd meg a Coospacen elérhető tájékoztatóinkat.
Kérdés esetén pedig fordulj bizalommal a Hallgatói Információs Központhoz.
Bővebben az alábbi oldalainkon tájékozódhatsz:
2022. 09. 23.Hírek
A METU Ünnepélyesen Köszöntötte Nemzetközi Hallgatóit
Szeptember 26-án a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) különl …
Keresztféléves jelentkezés - kinek éri meg?
A továbbtanulást nem csak szeptemberben lehet megkezdeni. …
Minden, amit a keresztféléves felvételiről, képzésekről tudni kell
Hogyan zajlik a keresztféléves jelentkezés? …
Új szempontból vizsgálja az építőipart a KSH
Folytatódik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Budape …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …
Az ökológia és a művészetek kapcsolatáról tartott konferenciát a METU
A METU Művészeti és Kreatívipari Kara 2024. szeptember 12-13-án, a Francia Intéz …
Első alkalommal csatlakozott a METU a Kutatók Éjszakájához
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) 2024-ben első alkalommal vett rés …
Újrahasznosítás és környezettudatosság a textiliparban
Workshop a Kutatók Éjszakáján a METU-nA textilipar a …