Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Séllei Nóra / Tervezőgrafika mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Séllei Nóra / Tervezőgrafika mesterszak

„…megtanultam beosztani az időmet, fejlődött a kommunikációs készségem, és új technikákat, módszereket ismerhettem meg…”


Nóra Képi ábrázolás szakunk elvégzése után 2018-ban Tervezőgrafika mesterszakunkon diplomázott. Munkájával részt vett a Petőfi Irodalmi Múzeum Arany János születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett programján. Munkái láthatóak voltak a Graphic Passage tárlaton és a Te jössz! társasjáték délutánján is. Diplomamunkáját a Gregersen Art Pointban rendezett tervezőgrafika kiállításon is bemutattuk.


 


Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Kiskorom óta szeretek rajzolni, festeni, szép dolgokat létrehozni. Emlékszem, hogy bármilyen jelmezes esemény volt az általános iskolában, mindig magamnak készítettem el a kiegészítőket a saját elképzelésem szerint. Művészi vénámat az általános iskolai tanító nénim fedezte fel és hamarosan el is küldött a városi rajszakkörre. Az a gondolat, hogy a művészi pályát válasszam 14 éves koromban fogalmazódott meg bennem, amikor eldöntöttem, hogy művészeti szakközépiskolában folytatom tanulmányaimat. A kaposvári évek alatt rengeteg romantikus és viktoriánus stílusú regényt és novellát olvastam és azóta is belőlük merítkezem, ha inspirációra van szükségem. Nagyon szeretek illusztrációkat készíteni, könyveket tervezni. Az első szempont, amit figyelembe veszek mielőtt neki látok a tervezésnek az az adott mű hangulata, igyekszem azt a hangulatot tükrözni a saját illusztrációimon, természetesen a saját olvasatomban. 


Miért ezt a szakot választottad?
Úgy éreztem, hogy a szépen rajzolás a jövőben nem elég, ezért választottam a tervezőgrafika területét – szerintem sokkal átfogóbb képzést nyújt. A saját tapasztalatomból kiindulva itt megtanultam, hogyan ötvözhetem a képzőművészetet és az alkalmazott grafikát a különböző tervezési folyamatokon keresztül.


Milyen alapszakon végeztél és honnan érkeztél a METU-ra?
Az alapszakos diplomámat szintén a METU-n (akkor még BKF-en) szereztem képi ábrázolás alapszakos festőművész/grafikusként. Középiskolai tanulmányaimat a kaposvári Zichy Mihály Iparművészeti Szakgimnáziumban végeztem, ahol az első évet ugyan divattervező szakon kezdtem, ám hamar rájöttem, hogy az alkalmazott grafika területe közelebb áll a szívemhez, így az első év végén átjelentkeztem az utóbb említett szakra. Ettől függetlenül a divat és öltözködés iránti szeretetem megmaradt, valamint az esztétika és a szép iránti tiszteletet is itt sajátítottam el.


Mi inspirál?
A másik nagy szerelmem a rajzolás mellett a fotózás, így gyakran inspirálódom egy-egy gyönyörűen lencsevégre kapott csendéletből vagy természetfotóból. Emellett a klasszikus filmek és regények is kiapadhatatlan inspirációs forrást jelentenek számomra. 


Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?

Az eddigi feladatok közül az egyik legkedvesebb számomra az Arany János bicentenáriumára készített ünnepi társasjáték tervezése volt. A kiadott feladatot minden részét élveztem, mert a téma nagyon közel állt a szívemhez. A feladat sokrétű volt, nem csak a designt, hanem magát a játék menetét is a mi feladatunk volt kitalálni. Én általános iskolás gyerekek számára terveztem szókincsfejlesztő irodalmi társasjátékot Arany János: Családi Kör c. elbeszélő költeménye alapján. Célom a játékos tanulás volt, mely a szülők válláról is leveszi a terhet (egy időre).

 


A „személyes receptkönyv” feladat szintén nagy kedvencem volt a mesterképzés során készített munkák közül. Bár nem vagyok egy konyhatündér, segítők bőven akadtak, a könyvben ugyanis jelentős szerepe volt az unokahúgomnak, aki egy született cukrász. Amíg ő sütött, gyúrt, dagasztott, én fotóztam, tördeltem a szöveget, megterveztem a borítót. A receptkönyvben elsősorban olyan süteményeket válogattunk össze, melyek nevei furcsán hangzanak, a fotókkal pedig a nevük jelentését tükröztem. A könyv a nők szeszélyességéről, női praktikákról, személyes történetekről szól, melyek szövegét saját történeteink ihlették.

 


A sörcsomagolás feladatnál egy fiktív sörmárkának kellett megterveznünk az arculatát és a csomagolását. Ennél a feladatnál a középkori legendákból merítettem inspirációt és egy Rómeó és Júliához hasonló szerelmi történet köré fontam a márka felépítését.

   


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Diplomamunkám egy olyan személyes balatoni útikönyv volt, amelyben a családom történetein keresztül mutatom be az olvasónak a különböző balatoni városokat, programokat, éttermeket, borozókat. Minden kiemelt helyhez személyes emlék fűz, hiszen balatoni lévén gyerekkorom óta minden évben vissza járunk ezekre a helyekre. A könyvem egyes illusztrációi mellé interaktív részeket, leporelló oldalpárokat, és különböző térgrafikai elemeket is terveztem, kihangsúlyozva ezzel az atmoszférát, a teret és az időt. A könyv amellett, hogy személyes visszaemlékezéseket tartalmaz, útikalauzként is funkcionál, hiszen a szövegben a történetek mellett hasznos információkkal is ellátom az olvasót. Az illusztrációkat kiegészítve a könyv szövegét is én írtam, így egy rendkívül összetett, nehéz feladat elé állítottam magam. Az illusztrációkon bemutatott helyszínek sokak szerint egyfajta nyugalmat, kiegyensúlyozottságot árasztanak magukból. Ennek nagyon örülök, hiszen az illusztrációmmal sikerült kifejeznem azt fajta életérzést, atmoszférát, csendet és meghittséget, amit a Balaton jelent számomra, ahová mindig haza járok.  

 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Többek között megtanultam beosztani az időmet, fejlődött a kommunikációs készségem, és új technikákat, módszereket ismerhettem meg – legyen szó akár a képgrafika specializáción tanultakról, vagy a közös tervezőgrafikai kurzusokról egyaránt. Mivel korábban szinte csak manuálisan rajzoltam, eleinte gondot okozott a számítógépes programok kezelése, de a kétéves mesterképzés elvégzése után már sokkal magabiztosabban használom a különböző grafikai programokat. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Bátran jelentkezzen a METU Tervezőgrafika mesterszakára, hiszen sok érdekes feladat közül válogathat. Sokféle technikát, módszert kipróbálhat, legyen szó akár a képgrafika, akár a tipográfia, akár a tervezőgrafika specializációról. A nagyobb félévet átölelő projektek mellett akadnak kisebb feladatok is, amelyekben mindenki örömét leli majd.

 



Hogy érzed magad friss(másod)diplomásként?
Tulajdonképpen a mesterszak befejeztével zárult le egy hosszú korszak az életemben, hiszen az alapszakkal együtt öt évig jártam a METU-ra. Egyenlőre még csak a szokásos nyári szünet érzésem van. Szerintem majd az ősz beköszöntével fog csak igazán tudatosulni bennem, hogy elmúltak az iskolaévek.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Napokkal a védésem előtt óriási nyomás nehezedett rám, nagyon izgultam, végül az ott kapott pozitív visszajelzések megerősítettek abban, hogy nem is kellett volna ennyire rágörcsölnöm a diplomavédésemre.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Lehetőség szerint az illusztráció területén szeretnék elhelyezkedni, kombinálva akár a divattal, akár a fotóval.