Puskás Marcell Red Dot díjas
Puskás Marcell Tervezőgrafika alap-, majd mesterszakunkon diplomázott. Egyetemi évei alatt annyi kiállításon szerepelt és olyan sok díjat nyert, hogy felsorolni is nehéz. Cikkünk végén azért megpróbáljuk számba szedni azokat, amelyekről hírt adtunk 2012 óta a METU weboldalán.
Amiért azonban most beszélgettünk Marcellel, az az, hogy elnyerte a design szakma egyik legrangosabb díját a The Happiness Diary című munkájával Communication and Design kategóriában.
Red Dot. Mit jelentett neked eddig ez a két szó, és mit érzel mostantól, ha meghallod? Milyen érzés volt, amikor megkaptad a Red Dot értesítőjét?
Jót éreztem. Mindig is egy fontos és rangos díjnak tartottam és szerettem volna, ha egyszer majd a magaménak tudhatom. Külön örömként ért, hogy a 28. születésnapom előtt pár nappal érkezett az értesítő, így habár 27 évesen koromra nem lettem rocksztár, nem írtam világhírű könyveket, nem lettem világhírű zenész, de ezt a díjat már a magaménak tudhatom.
Mesélj kicsit arról, hogyan jutottál el eddig. Alap- és mesterszakosként is bezsebeltél már sok díjat, elismerést, sok izgalmas megbízást tudhatsz a hátad mögött és még rengeteg vár rád. Hogy találtál rá a grafikára, honnan indult az alkotás utáni vágyad, mikor jöttél rá arra, hogy ez az, amivel foglalkozni szeretnél?
Mindig is szerettem alkotni, sokáig divattervező szerettem volna lenni. Kezdetben divatrajzokat készítettem, majd divatillusztrációkat. Egyik vizsgaidőszakban túlságosan hamar végeztem az összes vizsgával, így hirtelen 2-3 hónap szabadidőm lett. Sokat gondolkodtam mivel is tölthetném ezt el, de a rajzolásnál nem találtam jobb elfoglaltságot. Így a “szünidő végére” több száz új rajzot készítettem. Majd egyik este jött a szikra, hogy ezekből a divatrajzokból akár készíthetnék egy divatmagazint is. Így elkezdtem dolgozni életem első kiadványán, amely alkotói folyamatát annyira élveztem, hogy egy 100 oldalas magazin pár nap alatt elkészült. Talán ekkor találtam rá a grafikára a könyv a kiadvány és a betűtervezésre.
Mi volt a legkedvesebb egyetemi feladatod és mi az eddig legizgalmasabb megbízásod?
Minden egyetemi feladatot élveztem, hiszen a grafika szakon hatalmas szabadságunk volt. Bármit kipróbálhattunk, kísérletezhettünk, más szakok eszközeit, technikáit is használhattuk. Sok kísérletet végeztem a fotósok laborában, de kísérleteztem textillel is. A feladatokban mindenki kiélhette a kreativitását, a tanárok nem mondták meg, hogy a feladatot hogy kell elvégezni. A feladatot és a briefet mindenki kedvére átalakíthatta és új dolgokat hozhatott létre. Munkáimban megbízásaimban jelenleg is keresem ezt a szabadságot és alkotói örömöt és azokat találom izgalmasnak, amikben kiélhetem a kreativitásom.
Sok konceptuális munkád van, projektek, amiket úgymond „magadnak” generálsz. Mi az indíttatása ezeknek? Önkifejezés, társadalmi problémákra való reflektálás? Mi az, ami most foglalkoztat?
Önkifejezés, társadalmi helyzetek bemutatása, és leginkább önmagam szórakoztatása. Azok a feladatok töltenek fel igazán, ahol elengedhetem a kreativitásom és nem mondják meg, mi legyen a végeredmény. A kreatív iparban sajnos ez sokszor nem érvényesül így ‘kénytelen” vagyok magam szórakoztatására magamnak kitalálni feladatokat. Ezeket a projekteket nem érzem tehernek, vagy feladatnak, inkább szórakozás. Valaki szabadidejében filmet néz, valaki sorozatot, valaki olvas, valaki edzeni jár. Én ezeket a projekteket csinálom. Jelenleg a közösségi média, a férfi női szerepek, társadalmi nemek, algoritmusok, és a képmegosztók hazug világa foglalkoztat.
A The Happiness Diary már a TedxMETU előadásodon is téma volt, ráadásul a rendezvény után minden ki kézhez is kaphatott egyet, milyen visszajelzéseid voltak ez után az este után?
Nagyon tetszett a közönségnek. Külön öröm volt számomra is, hogy az önmagam szórakoztatására készített projekt másoknak is örömet tud okozni. Több projekten dolgozom egyszerre, készülök egy egyéni kiállításra, grafikai ügynökségnél és szabadúszóként is dolgozom egyszerre.
És hogy mit tanácsolok? Ez lehet szomorúan fog hangozni. De, aki “jó” akar lenni, annak fontos, hogy “ne legyen élete.” Vagyis csak a grafika, vagy az adott kreatív területe foglalkoztassa. Kísérletezzen sokat, próbálkozzon új dolgok kipróbálásával, sose elégedjen meg azzal, amit csinált. Mindig képezze magát, gyűjtse az inspirációt, járjon nyitott szemmel a világban, ne halogassa a dolgokat. Ha támad egy jó ötlete csinálja meg azonnal. Ne várjon. Mert ha vár valaki más meg fogja csinálni. Legyen naprakész, ismerje a trendeket, de ne a trendek határozzák meg. Kísérletezzen sokat, tanuljon a kísérletekből. Ne féljen új dolgokat kipróbálni, ne féljen attól, hogy hibázni fog. Nem kell mindig jót csinálni. Sokszor, ha valamit kipróbálunk az nem sikerül vagy nem lesz jó, vagy hibásnak fog tűnni. De ez nem baj. Készítsen sok “hibás” munkát. Mert, ha valaki mindig arra törekszik, hogy “jót” alkosson, akkor folyamatosan ugyanazokon a jól bejáratott utakon fog járni, ami ugyan jó munkát eredményez, de sosem lesz benne semmi új. Egyszóval megreked valahol.
Nem kell attól félni, hogyha valamit csinálunk az nem lesz jó. Emellett nagyon fontos, hogy a létrehozott munkát megmutassuk a világnak. Sajnos az nem elég, ha valakit ismernek az iskolatársai, vagy a tanárai. Netán, ha ő a legügyesebb az adott szakon, vagy az iskolában. Ez nagyon kis közeg, és lehet, hogy úgy érezzük, hogy nyugodtan hátradőlhetünk, mert mindenki ismer minket. De nem. Sajnos nem. Muszáj az elkészült munkákat megmutatni a világnak, pályázatokon indulni, újságokat, kiadókat, internetes lapokat megkeresni, hogy itt vagyunk ezt és ezt csináltuk. Írjanak rólunk. Rengeteg kreatív arc van, és óriási a verseny. És ha mi nem “nyomulunk” megteszi más. Folyamatosan keresni kell a lehetőségeket, ahol meg tudjuk a munkánkat, vagy magunkat mutatni. Ha lelkesen jelentkezünk valahova és elutasítanak netán nem válaszolnak, akkor sem kell csalódni újra és újra kell próbálkozni mindaddig, amíg nem sikerül.
Projektek, események, pályázatok, kiállítások, sikerek a teljesség igénye nélkül:
METU LOOK fashion edition arculat
TedxMETU 2018 előadó, előadás
The Big Data Gaze kiállítás
Posterfest 2018 kiállító
Graphifest kiállító
Tájékoztató kiadvány arculat 2015-2016
METU Graphic Passage 2018, kiállító
Share Point 5 / Fashion edition, előadó
Formatervezési Díj kiállítás, kiállító, 2018, 2017
OMDK 2017 / Tervezőgrafika 1 kategória 2. díj
Creative Open 2017 döntős
Best of METU diploma 2016 interjú
Blurred Lines kiállítás, 2016
Grafika diploma kiállítás, 2016
Brand Pack kiállítás, 2016
MEeT Design pop-up kiállítás, 2015
OMDK 2015, Képgrafika 1. kategória 1. díj, Installáció 1. kategória, 2. díj, Új Művészet különdíja
Pro Arte aranyérem 2015
Építészet, grafikák, digitális nyomatok, 2015
Döntsd le a falakat! pályázat, 2. díj
Gloomamuse kiállítás, 2014
September Issue Part II kiállítás Hasenfratz Orával
XIX. Országos Tervezőgrafikai Biennálé 2014, kiállító
Share Point fashion talk, előadó
Flash 2013, előadó
VoguEvil, avagy a hét fő divatbűn, kiállítás
Selection kiállítás, 2013
Én, Te, Mi… Európa pályázat, 5. hely
Hungarian Design Yearbook 2013
Egyharmad kiállítás, 2012
2019. 08. 05.
Hírek
SUB SOLE kiállítás
A kultúra, ember és természet közötti kapcsolatot vizsgálja a METU Galéria legúj …
Új szakvezető a Budapesti Metropolitan Egyetem Média design területének élén
Forgács Kristóf személyében szeptembertől új médiaművész veszi át a Média design …
Gólyatábor - 2024
Az egyik legjobb gólyatáborunk volt a 2024-es! …
Új kutatás a divatról, mint modern lélektani jelenségről
A fenntartható divat és az önkifejezés kapcsolata …
A Budapesti Metropolitan Egyetem Első Nyári Programjának Sikeres Indítása
2024 augusztusában a Budapesti Metropolitan Egyetem büszkén rendezte meg első ny …
MEET US - A Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kara
„A művészet a lélek üzenete a világnak” &n …
Fiktív világ kézműves technológiákkal: a legújabb divattrendekre reflektál a METU Open Showroom válogatása
A Budapest Central Europian Fashion Week (BCEFW) hivatalos kísérőeseményeként ke …
A METU oktatója, Csáki László filmje nyerte az Animix fesztivál fődíját
Csáki László, a METU főállású oktatójának Kék Pelikan című filmje nyerte az Anim …