Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Ők is nálunk tanultak: Bán András, Borsos Mátyás, Szabó Zsófia | Budapesti Metropolitan Egyetem

Ők is nálunk tanultak: Bán András, Borsos Mátyás, Szabó Zsófia

Nemrégiben nyílt a Fészek Művészklubban Convert címmel három végzett fotográfusunknak közös kiállítása. Ők BÁN András, BORSOS Mátyás, SZABÓ ZsófiaEnnek apropóján kérdeztük őket arról, hogy jelenleg hol tartanak, mivel foglalkoznak, és hogyan született a közös kiállítás ötlete.



Fotó: Zászlós Mariann


Mikor végeztetek a METU-n, mióta ismeritek egymást?
Zsófi: Néhány év eltéréssel mindhárman az egyetem Fotográfia alapképzésén tanultunk, alkotói specializáción. Egészen pontosan Borsos Matyival csoporttársak voltunk és 2018-ban diplomáztunk, Bán Andris pedig még korábban, 2015-ben végzett. 

Azóta, ma ki-mivel foglalkozik, jelenleg min dolgozik?
Zsófi: A MOME média design mesterszakán vagyok végzős hallgató, emellett a Ludwig Múzeumban dolgozom önkéntesként, kiváló szakemberek körében. Tavaly két fantasztikus múzeumpedagógus, Somogyi-Rohonczy Zsófia és D. Nagy Heléna mellett médiatervezőként részt vettem egy múzeumpedagógiai program megvalósításában, amelyet nívódíjjal jutalmaztak. Autonóm munkáimban rendszerint a vizuális érzékelés határaival, a technikai képek és az űrfelvételek összefüggéseivel foglalkozom. Az előző évben szerepeltem az 1999-es teljes napfogyatkozás évfordulója alkalmából rendezett csoportos kiállításon



Fotó: Zászlós Mariann


Matyi: Alkalmazott fotográfiával foglalkozom, emellett kevesebb idő jut az alkotói tevékenységre. Az olyan lehetőségek, mint ez a kiállítás, nagyon jól ellenpontozzák a szigorú szabályok szerint végzett munkát. Bár mind a hivatásom, mind az autonóm munkám eszköze a fotográfia, mégis mindkettő teljesen más hozzáállást kíván. A diplomát követően csoporttársaimmal, köztük Szabó Zsófival szerepeltünk a Review c. csoportos kiállításon, ahol én az Utópia című diplomamunkámat állítottam ki.


   
Fotó: Zászlós Mariann


Andris: A METU-n, (akkori BKF-en) éveket követően szereztem egy médiatervező és egy design- és vizuálisművészet-tanár diplomát, jelenleg múzeumpedagógusként és oktatóként dolgozom. Mindezek mellett fotográfiával foglalkozom, illetve alkotó tevékenységet is végzek. Főként a mediális emlékek feldolgozása és az ezekre adott reflexió foglalkoztat, egy ebben a témában készített videó-installációm jelenleg a Modem Mélyáramok c. csoportos kiállításán tekinthető meg.  Ezen kívül több projekten is dolgozom, amelyek a tavalyi évben elnyert Újbuda-mecénás ösztöndíjból valósulnak meg. Zsófival legutóbb a MŰTŐ galéria Mi jár a fejedben? kérdésére válaszoltunk vizuális formában, azonban itt még egymástól független munkával szerepeltünk, szemben a mostani Convert kiállítással, ahol különálló, de mégis hasonló gondolatmenet alapján válogatott anyagot láthat a befogadó.



Fotó: Zászlós Mariann


Meséljetek arról, hogyan született ennek a kiállításnak az ötlete, máskor is dolgoztok együtt, hogyan?

Zsófi: Úgy gondolom, a METU-n egy erős közösséget alkottunk, így már az ott töltött évek alatt több olyan projekt volt, amelyben csoporttársaimmal – köztük Borsos Matyival – együtt gondolkodtunk. Ilyen volt, a már említett Review kiállítás és nem utolsó sorban Andrissal és Matyival együtt mindhármunk egy-egy képe helyet kapott az Unseen Amsterdam egy installációjában. A jelenlegi, Convert című közös kiállításunkon kísérleti alapú munkáinkban mindhárman a jelek többszörös átírásával, az ehhez kapcsolódó adatvesztéssel és transzformációval foglalkozunk, a médium felől megközelítve azt. Az alapképzés alatt a legizgalmasabb órák azok voltak, ahol szakmai viták alakultak ki, ilyenkor azt tapasztaltam, hogy a téma – adott esetben az ötletem, a munkám – érdemes arra, hogy megvitassuk. Ha az ember nem egy kreatív közegben tölti a mindennapjait, esetleg már nem hallgató, kevesebb konstruktív visszajelzést kap. Egy kiállítás remek apropó arra, hogy párbeszéd alakuljon ki, így a közös gondolkodásból hamar egy bemutatásra érdemes anyag állt össze.

Andris: Hálásak vagyunk korábbi tanárainknak, a kiállítás lehetőségéért a Fotográfia szak docensének, Szabó Dezsőnek; a Convert kiállítás megnyitón pedig mindhármunk régi vágya teljesült azzal, hogy a kiállításunkat Pfisztner Gábor nyitotta meg. 



Fotó: Zászlós Mariann