„Nem a saját sikereimet tartom a legértékesebbeknek, hanem azokat, amiket a tanítványaim értek el a segítségemmel”
Kérdezd a mentort! sorozatunk következő interjújában Fischer Ferenc óraadó oktató válaszol Adorján Éva, az Animáció szak nagykövetének, kérdéseire. Az interjúból megtudhatod, hogy Ferenc szerint miért halhatatlan műfaj az animáció és mi kell ahhoz, hogy megtaláld azt a részét, ami a szíved csücske lesz.
Mit gondolsz az animáció szerepéről és üzenetének változásáról az évtizedek során?
Az animációs filmkészítést, mint művészeti ágat, azért szerettem meg ennyire, mert sok minden van benne abból, ami érdekel, és amit szeretek csinálni: színjátszás, grafika, látványtervezés, történetmesélés, zene, humor, meglepetés, stb.
Ezenkívül - ami mind a mai napig újra és újra elvarázsol- jellemző rá az a képesség, hogy mindig meg tud újulni, alkalmazkodni az adott korhoz, újat mutatni, meglepni és szórakoztatni vagy éppen elgondolkodtatni.
Ilyen szempontból igaznak érzem azt a látszólagos ellentmondást, hogy úgy újul meg mindig, hogy nem változik semmit. Persze technikailag és dramaturgiailag igen, de szerepében, funkciójában nem. Készülnek animációs filmek minden korosztálynak, minden műfajban, ami csak elképzelhető és emiatt az a benyomásunk támadhat, hogy ez a művészeti ág egyszerűen halhatatlan. :)
Miért érdemes kezdő művészként az animáció világát választani, és kinek ajánlod a szakmát?
Bárkinek, aki elég elszánt és nyitott, hogy sok mindent kipróbáljon és így találja meg azt, ami a szíve csücske lesz, és van kellő türelme is mindehhez. Röviden: érdeklődő és állhatatos embereknek. A "miért"-re is hasonló a válasz: technikai sokszínűség, végtelen szabadság a kreativitásban, kihívás az önkifejezésben, és az izgalommal vegyes elégedettség, amikor a nézők elé kerül a műalkotásod.
Mit gondolsz a szakmai kísérletezésről?
Ennek a művészeti ágnak alapeleme a folytonos kísérletezgetés, az új, járatlan utak felfedezése. Végül utunk során nemcsak sosem látott dolgokra bukkanhatunk, hanem jobban megismerjük magunkat is mint művészt és mint embert, természetesen. Ehhez bátorság kell, szüntelen érdeklődés és rengeteg kitartás, legfőképpen azért, hogy ha valami látszólag "nem sikerül", akkor is értékes tapasztalatként tegyük a gyűjteményünkbe, ne pedig csalódottan szemléljük, mint kudarcot.
Mi okozta számodra a legnagyobb sikerélményt eddigi pályád során?
Meglepő módon nem a saját sikereimet tartom a legértékesebbeknek, hanem azokat, amiket a tanítványaim, diákjaim, hallgatóim értek el a segítségemmel, vagy csak kisebb közreműködésemmel. Amikor ezekre a produkciókra, sikerekre gondolok vissza, az sokkal jobb érzés, mint ha a saját filmjeimre gondolok. Pedig Isten rá a tanúm, hogy azokkal is elég elfogult vagyok. :)
2021. 04. 09.Hírek

A METU SZERVEZÉSÉBEN NEMZETKÖZI KONFERENCIÁRA KERÜLT SOR PRÁGÁBAN
A Budapesti Metropolitan Egyetem által létrehozott „Joint Special Course” progra …

myBRAND Centre For Excellence Kiválósági Mentorközpont tavaszi szakmai találkozója a METU-n
A Magyar Nemzeti Bank és a Budapesti Metropolitan Egyetem által &n …

METU-s alkotók a WPO csomagolástervezés világversenyén
Négy METU-s hallgató is figyelmet kapott a WPO 2022 WorldStar Student Award - Cs …

Sikeresen lezajlott a METU projekt hét
ikeresen lezajlott a 3 napos METU Projekthét, mely során a diákoknak kisebb csop …

„Ahhoz, hogy megértsük a körülöttünk zajló eseményeket, a földrajzhoz kell fordulnunk.”
- állítja Csizmadia Norbert geográfus, akinek legfontosabb küldetése, hogy a tér …

Kihirdették az első METUSCOPE magyar online filmszemle szakmai díjazottjait
A rövidfilmkategóriát a nemzetközi sikereket is elérő Agapé nyerte, az animációs …

Narancshéjból készült ruhát nézhetünk meg a Budapestre érkező GROW kiállításon
Március 13-25. között Magyarországra látogat az amszterdami Fashion for Good Mus …

A gazdasági integráció geopolitikája a 21. században: megatrendek és megarégiók új kurzus a Budapesti Metropolitan Egyetem képzésein
A Budapesti Metropolitan Egyetemen új szabadon választható gyakorlati kurzus vár …
