„Nem a saját sikereimet tartom a legértékesebbeknek, hanem azokat, amiket a tanítványaim értek el a segítségemmel”
Kérdezd a mentort! sorozatunk következő interjújában Fischer Ferenc óraadó oktató válaszol Adorján Éva, az Animáció szak nagykövetének, kérdéseire. Az interjúból megtudhatod, hogy Ferenc szerint miért halhatatlan műfaj az animáció és mi kell ahhoz, hogy megtaláld azt a részét, ami a szíved csücske lesz.
Mit gondolsz az animáció szerepéről és üzenetének változásáról az évtizedek során?
Az animációs filmkészítést, mint művészeti ágat, azért szerettem meg ennyire, mert sok minden van benne abból, ami érdekel, és amit szeretek csinálni: színjátszás, grafika, látványtervezés, történetmesélés, zene, humor, meglepetés, stb.
Ezenkívül - ami mind a mai napig újra és újra elvarázsol- jellemző rá az a képesség, hogy mindig meg tud újulni, alkalmazkodni az adott korhoz, újat mutatni, meglepni és szórakoztatni vagy éppen elgondolkodtatni.
Ilyen szempontból igaznak érzem azt a látszólagos ellentmondást, hogy úgy újul meg mindig, hogy nem változik semmit. Persze technikailag és dramaturgiailag igen, de szerepében, funkciójában nem. Készülnek animációs filmek minden korosztálynak, minden műfajban, ami csak elképzelhető és emiatt az a benyomásunk támadhat, hogy ez a művészeti ág egyszerűen halhatatlan. :)
Miért érdemes kezdő művészként az animáció világát választani, és kinek ajánlod a szakmát?
Bárkinek, aki elég elszánt és nyitott, hogy sok mindent kipróbáljon és így találja meg azt, ami a szíve csücske lesz, és van kellő türelme is mindehhez. Röviden: érdeklődő és állhatatos embereknek. A "miért"-re is hasonló a válasz: technikai sokszínűség, végtelen szabadság a kreativitásban, kihívás az önkifejezésben, és az izgalommal vegyes elégedettség, amikor a nézők elé kerül a műalkotásod.
Mit gondolsz a szakmai kísérletezésről?
Ennek a művészeti ágnak alapeleme a folytonos kísérletezgetés, az új, járatlan utak felfedezése. Végül utunk során nemcsak sosem látott dolgokra bukkanhatunk, hanem jobban megismerjük magunkat is mint művészt és mint embert, természetesen. Ehhez bátorság kell, szüntelen érdeklődés és rengeteg kitartás, legfőképpen azért, hogy ha valami látszólag "nem sikerül", akkor is értékes tapasztalatként tegyük a gyűjteményünkbe, ne pedig csalódottan szemléljük, mint kudarcot.
Mi okozta számodra a legnagyobb sikerélményt eddigi pályád során?
Meglepő módon nem a saját sikereimet tartom a legértékesebbeknek, hanem azokat, amiket a tanítványaim, diákjaim, hallgatóim értek el a segítségemmel, vagy csak kisebb közreműködésemmel. Amikor ezekre a produkciókra, sikerekre gondolok vissza, az sokkal jobb érzés, mint ha a saját filmjeimre gondolok. Pedig Isten rá a tanúm, hogy azokkal is elég elfogult vagyok. :)
2021. 04. 09.Hírek
A METU Ünnepélyesen Köszöntötte Nemzetközi Hallgatóit
Szeptember 26-án a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) különl …
Minden, amit a keresztféléves felvételiről, képzésekről tudni kell
Hogyan zajlik a keresztféléves jelentkezés? …
Új szempontból vizsgálja az építőipart a KSH
Folytatódik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Budape …
A METU kiadásában megjelent Új Munkaügyi Szemle idei 3. száma a HR szakma jövőbeli kihívásaira való felkészülést helyezi fókuszba
„A hazai munkaerőpiac turbulens változáson megy keresztü …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …
Az ökológia és a művészetek kapcsolatáról tartott konferenciát a METU
A METU Művészeti és Kreatívipari Kara 2024. szeptember 12-13-án, a Francia Intéz …
Első alkalommal csatlakozott a METU a Kutatók Éjszakájához
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) 2024-ben első alkalommal vett rés …
Újrahasznosítás és környezettudatosság a textiliparban
Workshop a Kutatók Éjszakáján a METU-nA textilipar a …