„Nagyon jó érzés látni azt, amikor valakinek összeáll a kép”
Kérdezd a mentort! sorozatunk következő interjújában Selján Márk válaszol Jávorcsík Dávid, az Animáció BA szak nagykövetének, kérdéseire. Az interjúból megtudhatod, hogy pályája kezdetén miért használt stoppert az alkotás során, milyen indíttatásból kezdte el oktatni a 3D technikát és hogy miért érdemes kísérletezni a pályakezdőknek.
Jávorcsík Dávid: Miért pont ebben a szakmában helyezkedtél el, hogyan kezdted a szakmát?
Selján Márk: Ipari formatervező hallgató voltam az egyetemen és kezdetben főként kézzel dolgoztam. Rájöttem, hogy ha nem tudok valamit legyártani, akkor kell egy technika, amivel meg tudom mutatni az elképzeléseimet, lehetőleg élethűen. Megtetszett a 3D és tudatosan, egy nyár alatt megtanultam a legfontosabb dolgokat, könyvből, napi 10-12 órában. Akkor kevesen voltunk, legalábbis azok, akik autótervezésen kívül mással is foglalkoztak. Építész látványterveket kezdetem készíteni egy neves irodának és közben egyre több organikus modellezést is elvállaltam. 2010-től folyamatosan használok 3D nyomtatást is a munkáimhoz. Azóta filmes kellékektől a kameraállványon át a kerékpárvázon keresztül a csúzliig sok dolgot terveztem és jelenítettem meg.
J. D.: Mi a kedvenc ételed?
S.M.: Sültkrumpli és Cordon bleu.
J. D.: Esetleg milyen tanácsot tudnál adni egy pályakezdő 2/3D-s nek?
S.M.: Kísérletezni kell és jól dokumentálni a tanultakat. Ma a tudás nagyon könnyen hozzáférhető, de a mennyiség, amit tudni kell sokkal nagyobb és változatosabb. A jó források, jó jegyzetek és offline anyagok sokat segíthetnek, hogy amikor csak kell valami, akkor az igazán gyorsan előhívható legyen.
Érdemes mindig dolgozni egy-egy saját projekten és ott bevállalni új dolgokat, azt fórumokon bemutatni, lassan nevet szerezni és közben beleszokni a kritika fogadásába és a szakmai kommunikációba. Élesben nem biztonságos járatlan utat választani, a legjobbak is órákat töltenek az oktatóvideók előtt, senki sem dől hátra. A határidős munkákban csak a kiérlelt dolgok vezetnek eredményre. Én stopperrel mértem a legtöbb munkafázisomat, hogy tudjam, amikor elvállalok majd egy megbízást a témában, akkor és ott hány óra lesz egy-egy elem elkészítése.
A hardveres és szoftveres kérdésekben is naprakésznek kell lennünk. Rengeteg olyan kisebb szoftver van, ami ugyan nem ipari standard, de egy túlbonyolított profi munkafolyamat helyett 10 perc alatt mutat valamilyen eredményt. Lehet, hogy nem ideális, de egy eldöntendő kérdésben segíthet választ adni. Ilyenkor azt az alkalmazást kell használni, ami célravezető és nem azt, amit egyébként használni szoktunk.
A kép 2018-ban készült Olaszországban, az első csúzlis céllövő világbajnokságon.
J. D.: Miből inspirálódsz, hogyan szoktál inspirációt gyűjteni?
S.M.: Tartsuk meg a széles látókört! Ha csak egy-egy dologra fókuszál valaki, akkor sokkal nehezebb inspirációra lelni. Mivel a lányom mindössze kettő éves, gyakorlatilag nem győzzük felírni a sok vicces és érdekes apróságot, ami történik velünk.
J. D.: Ha egy lakatlan szigetre három dolgot vihetnél, mit vinnél magaddal?
S.M.: Egy kést, egy baltát és 200 méter paracordot.
J. D.: Miért döntöttél a tanári pálya mellett, mi az, amit a legjobban szeretsz a tanításban?
S.M.: Egyrészt rengeteg a tanár a családban, nagyon messzire nem tudtam futni. Amikor a doktorit kezdtem, akkor tanársegédként dolgoztam. Igyekeztem jól végezni a feladatomat és jól érthetően beszélni olyan dolgokról is, amelyek a művészhallgatók számára kicsit száraznak tűnnek elsőre. Ez nekem is és a hallgatóknak is működött.
Azt hiszem ez a 3D esetében mindig fontos lesz. Sok kreatív alkotó idegenkedik a 3D összetettségétől, én a rossz sztereotípiákat próbálom a háttrébe szorítani és rávilágítani arra, hogy a technikai tudás a mai világban ugyanúgy a kreativitás eszköze. Nagyon jó érzés látni azt, amikor valakinek összeáll a kép, hogy milyen összefüggések vannak a végeredmény minősége és a munkafolyamat helyes megválasztása a között. Egy idegen nyelv tanulásakor ugyanúgy el kell sajátítani a nyelvi szabályokat, hogy aztán a legváltozatosabb gondolatokat fejezhessük ki.
2021. 05. 05.
Hírek

myBRAND Centre For Excellence Kiválósági Mentorközpont tavaszi szakmai találkozója a METU-n
A Magyar Nemzeti Bank és a Budapesti Metropolitan Egyetem által &n …

METU-s alkotók a WPO csomagolástervezés világversenyén
Négy METU-s hallgató is figyelmet kapott a WPO 2022 WorldStar Student Award - Cs …

Sikeresen lezajlott a METU projekt hét
ikeresen lezajlott a 3 napos METU Projekthét, mely során a diákoknak kisebb csop …

„Ahhoz, hogy megértsük a körülöttünk zajló eseményeket, a földrajzhoz kell fordulnunk.”
- állítja Csizmadia Norbert geográfus, akinek legfontosabb küldetése, hogy a tér …

Kihirdették az első METUSCOPE magyar online filmszemle szakmai díjazottjait
A rövidfilmkategóriát a nemzetközi sikereket is elérő Agapé nyerte, az animációs …

Narancshéjból készült ruhát nézhetünk meg a Budapestre érkező GROW kiállításon
Március 13-25. között Magyarországra látogat az amszterdami Fashion for Good Mus …

A gazdasági integráció geopolitikája a 21. században: megatrendek és megarégiók új kurzus a Budapesti Metropolitan Egyetem képzésein
A Budapesti Metropolitan Egyetemen új szabadon választható gyakorlati kurzus vár …

Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóság vezetőjének előadása a METU-n
A Budapesti Metropolitan Egyetemen tartott előadást Balatoni András, a Magyar Ne …
