A zenészeknek is szabad pihenni?
A METU Művész leszek! podcast hetedik epizódjában Felszegi Dalma zongoristával beszélgettünk, aki a Woodoo Mind könnyűzenei formáció alapító tagja, és többek között az Operettszínház zenésze.
A zenészek a táncosokhoz hasonlóan kicsit különcnek számítanak a művészvilágban: míg a legtöbb alkotóhoz, és előadóhoz valamiféle laza, bohókás képet társítunk, addig a komolyzenészekről a rengeteg gyakorlás, és a fegyelmezettség juthat eszünkbe, és nem alaptalanul. Dalma például napi 4-5 órát gyakorol a hangszerén, csak hogy szinten tartsa a képességeit.
A zene olyan szempontból is különleges, hogy akik profi szinten űzik, azok jellemzően nagyon fiatal koruktól ismerkednek a hangszereikkel, szemben sok más művészeti szakmával, amiket akár 30 felett elkezdve és kerülhetünk még a legjobbak közé.
Dalma szerint azonban a zenét sem késő soha elkezdeni:
„Én azt mondom, hogy ha szeretnél zenélni, akkor kezdd el! Az tökmindegy, hogy hány éves vagy, a zenélés a világ leggyönyörűbb dolga. Hobbi szinten is kikapcsol, és egy menekülés. Nekem is sokáig menekülést jelentett az életemben. Odaültem a hangszeremhez, és akkor csak mi voltunk ketten.”
Fotó: Tóth-Máté Barnabás
Dalma középiskolásként a pécsi konziba (zenei szakközépiskolába) járt, de azért, hogy jobban a zenére tudjon fókuszálni, már az első évben magántanuló lett. Azt hihetnénk, hogy ez valami emberfeletti elköteleződésre vall, de a komolyzenészeknél inkább szinte alap.
„Reggel hatra jártunk be gyakorolni a suliba. Ha 6:10-kor értem be, akkor már nem volt üres terem, ahol gyakorolhattam volna. Utána nyolctól voltak az óráink, aztán este nyolcig, amíg nyitva volt a suli, folytattuk a gyakorlást. Iszonyatosan elkapott ez az egész, gyakorlatilag bezárkózva töltöttem az életemet egy teremben egy zongorával.”
De mi van, ha valakit nem érdekel a klasszikus zene? Ő is tanuljon évekig Bach-ot, vagy inkább csak vegyen egy gitárt, és szólhat a rock’n’roll?
„Sok mindent meg lehet tanulni magunktól, de az elején nagyon fontos a tanári jelenlét. Ezért nem működnek ezek a youtube-os hirdetések, hogy tanulj meg egy hét alatt gitározni, nem! Nem lehet, ne legyenek tévhiteink, ezt gyakorolni kell, és nem lehet egy videóból megtanulni.”
De mi a fontos az elhivatottságon és a tehetségen kívül ahhoz, hogy valaki megállja a helyét zenészként?
Dalma számunkra meglepő módon a sportot emelte ki.
„Mondhatni ülőmunkát végzek. Nagyon fontos, hogy mozogjak, hiszen a zenészek azért nem csak az ujjaikat használják, az egész testükkel keltik életre a zenét. Nagyon fontos a testi-lelki egészség. Most boxolok nyár óta. Érdekes módon több zenésztől is hallottam, hogy boxolnak, pedig azért elég rizikós.”
Dalma főként tanításból és színházi előadásokból, musicalekből él, a facebookon munkahelyként mégis a Woodoo Mind nevű, Hegedűs Dániellel közösen jegyzett session zenekaruk szerepel. Ők ketten mindig más zenész barátaikkal közösen csinálnak dalokat, ami egyrészről nyilván komoly szervezést igényel, de ahogy Dalma fogalmazott, hatalmas buli is, hiszen nagyon hamar meg lehet ismerni más zenészek gondolkodását.
Fotó: Nagy János | Kép forrása: a Woodo Mind Facebook oldala
Ha kíváncsi vagy, Dalma szerint hogyan lehet sikeresen felkészülni a zeneakadémiai felvételire, aztán az egyetem után benne is maradni a szakmában, hallgasd meg a teljes epizódot a Spotify-on, Apple podcast-en, vagy Google podcast-ten!
Ha pedig más pályakezdő művészekre is kíváncsi vagy, iratkozz fel a Művész leszek! podcast csatornára!
Ismerd meg a METU művészeti képzéseit!
2022. 10. 18.Hírek
A METU Ünnepélyesen Köszöntötte Nemzetközi Hallgatóit
Szeptember 26-án a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) különl …
Minden, amit a keresztféléves felvételiről, képzésekről tudni kell
Hogyan zajlik a keresztféléves jelentkezés? …
Új szempontból vizsgálja az építőipart a KSH
Folytatódik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Budape …
A METU kiadásában megjelent Új Munkaügyi Szemle idei 3. száma a HR szakma jövőbeli kihívásaira való felkészülést helyezi fókuszba
„A hazai munkaerőpiac turbulens változáson megy keresztü …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …
Az ökológia és a művészetek kapcsolatáról tartott konferenciát a METU
A METU Művészeti és Kreatívipari Kara 2024. szeptember 12-13-án, a Francia Intéz …
Első alkalommal csatlakozott a METU a Kutatók Éjszakájához
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) 2024-ben első alkalommal vett rés …
Újrahasznosítás és környezettudatosság a textiliparban
Workshop a Kutatók Éjszakáján a METU-nA textilipar a …