Hol buliznak a művészek?
Hol buliznak a művészek?
Ha művészeti pályára készülsz, minden bizonnyal te is odaképzelted már magad a fergeteges hollywood-i, vagy san francisco-i művész bulikra, ahányszor egy filmben láttál ilyet. Budapest nem San Francisco, de az alkotói szubkultúrának itthon megvan a maga éjszakai élete.
A METU Művész leszek! podcastjának negyedik epizódjában erről, pályakezdés trükkjeiről beszélgettünk Czeglédi Zsomborral, a METU egykori Média design alapszakos hallgatójával.
Kívülről nézve még sokaknak kicsit megfoghatatlan szak a média design: valamelyest filmeznek, de animációval is foglalkoznak, játékokat vagy éppen koncert vizuálokat készítenek - többek között. . De mivel is foglalkozik Zsombi?
„Mindig bajban vagyok, amikor megkérdezik, hogy mit csinálok. Általában úgy szoktam bemutatkozni, mint multimedia artist. Ezt jobban szokták érteni.
Azért választottam a média designt, mert szeretek nagyon sok mindennel egyszerre foglalkozni.”
Zsombi a Budapesti Opera társulati tagja, mint látványtervező, adásrendező, valamint a híres-hírhedt Ozora Fesztivál rendszeres kiállítója, merthogy képzőművészként is tevékenykedik.
Ha te is hallottál már az Ozora Fesztiválról, akkor biztos azonnal felkaptad a fejed, hogy mégis hogyan jön össze ez a kettő: a nagyon fine art Opera, és a teljesen alter és underground Ozora?
„...szerinem az opera talán a legkomplexebb zenei műfaj, és én ezt a komplexitást szeretem, ezt próbálom vizuálisan leképezni. (…) ”
A Művész leszek! podcast eddigi vendégei mind nagyon elfoglalt művészek voltak, és Zsombi sem kevésbé az. A Facebook profilján még sincs szinte semmi életjel az utóbbi évekből. Ez a kérdés nagyon megosztó tud lenni - van, aki azt mondja, hogy az új megrendelőkkel való találkozáshoz elengedhetetlen a profi jelenlét, de van olyan is, aki szerint nincs akkora jelentősége.
„Nem vagyok aktív a social-ben, és biztos, hogy kéne. De azt hiszem, hogy végső soron az a fontos, hogy dolgozz, és ott legyél a helyszínen.
Mondok egy példát: az Operában egy előadáshoz vetítéseket terveztem, és ennek az előadásnak a szövegírója pont Litkay Gergely volt. Egyszer odajött hozzám, hogy milyen jó, amit csinálok, és kéne nekik is hasonló a Dumaszínházba. Végül 16 Dumaszínházas előadásnak terveztem hátteret. Utána ugyanonnan a Szabó Marci hívott fel, hogy kéne VFX a filmjéhez, aztán később abban a filmben volt egy gyártásvezető, aki utána vitt tovább a következő filmbe. Szóval igazából sokszor elég csak egy kontakt, akinek, ha tetszik a munkád, lehet, hogy utána egy tök másik zsánerbe fog berántani.”
Ha Zsombi mégis posztol valamit, azt általában a Müszi-ről megemlékezve teszi. A Müszi egy 2017-ben bezárt hatalmas közösségi tér volt, az alternatívabb művészek találkozási pontja, kicsit, mint anno a Centrál kávéház a 20. század eleji költőknek. Zsombi is „itt nőtt fel”, itt kezdte el még a középiskola során bontogatni a szárnyait művészként, illetve az itteni bulikon ismerte meg az első alkotótársait (és vannak még így ezzel sokan mások is).
„Nálam úgy nézett ez ki, hogy amint vége volt a gimis tanítási napnak, húztam is át, mert inkább még a házit is ott írtam. Jó zene szólt, ott voltak az ismerőseim.”
Itt került be Zsombi egy általa „nemzetközi zenecsináló”-ként leírt közegbe, ami aztán hozzásegítette őt az első videoklipes megrendelésekhez, és az Ozorás fellépésekhez.
Abban már megoszlanak a vélemények, hogy létezik-e ma egy olyan hely, mint amilyen a Müszi volt. Ha kíváncsi vagy, mi lehet ez a közösségi tér, hallgasd meg a teljes adást a Spotify-on, Apple podcast-en, vagy Google podcast-ten! Ha pedig más pályakezdő alkotókra is kíváncsi vagy, a felsorolt platformok valamelyikén iratkozz fel a Művész leszek! podcast csatornára.
Ismerd meg a METU művészeti képzéseit!
2022. 09. 06.Hírek

myBRAND Centre For Excellence Kiválósági Mentorközpont tavaszi szakmai találkozója a METU-n
A Magyar Nemzeti Bank és a Budapesti Metropolitan Egyetem által &n …

METU-s alkotók a WPO csomagolástervezés világversenyén
Négy METU-s hallgató is figyelmet kapott a WPO 2022 WorldStar Student Award - Cs …

Sikeresen lezajlott a METU projekt hét
ikeresen lezajlott a 3 napos METU Projekthét, mely során a diákoknak kisebb csop …

„Ahhoz, hogy megértsük a körülöttünk zajló eseményeket, a földrajzhoz kell fordulnunk.”
- állítja Csizmadia Norbert geográfus, akinek legfontosabb küldetése, hogy a tér …

Kihirdették az első METUSCOPE magyar online filmszemle szakmai díjazottjait
A rövidfilmkategóriát a nemzetközi sikereket is elérő Agapé nyerte, az animációs …

Narancshéjból készült ruhát nézhetünk meg a Budapestre érkező GROW kiállításon
Március 13-25. között Magyarországra látogat az amszterdami Fashion for Good Mus …

A gazdasági integráció geopolitikája a 21. században: megatrendek és megarégiók új kurzus a Budapesti Metropolitan Egyetem képzésein
A Budapesti Metropolitan Egyetemen új szabadon választható gyakorlati kurzus vár …

Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóság vezetőjének előadása a METU-n
A Budapesti Metropolitan Egyetemen tartott előadást Balatoni András, a Magyar Ne …
