Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Libri könyvtrailerek 2020 | Budapesti Metropolitan Egyetem

Libri könyvtrailerek 2020

Hogyan mozdul meg egy történet? Hogyan vizualizálható egy regény? Miként lehet nagyjából egy percben animációs ízelítőt adni egy regényből? Milyen a jó könyvtrailer?

Animáció mesterszakunk hallgatói az elmúlt öt évben az őszi félév folyamán új kiadványokhoz készítettek könyvtrailereket a Libri Kiadó számára. Sok-sok irodalmi műhöz készült animáció oktatóink, Csáki László és Ulrich Gábor vezetésével. A 2019-20-as tanévben a projekt vezető tanára Ulrich Gábor Balázs Béla-díjas animációsfilm-rendező volt. Gábortól azt kérdeztük, szerinte miért izgalmas egy ilyen feladat a hallgatóknak, hogyan indulnak el, hogyan választanak művet a hallgatók, és miért fontosak az ilyen projektek az egyetemi oktatásban.

„A könyvtrailer egyfajta speciális, kulturális reklám. Figyelembe kell venni a „megrendelő” elvárásait, de a feladat jellege nagymértékben lehetővé teszi a hallgatók egyéni kiteljesedését is. Valahol félúton helyezkedik el az alkalmazott és a szerzői film között. A kiadó prezentációját követően minden hallgató választ egy könyvet, amit természetesen el is kell olvasnia. Ha a mű illusztrációkat is tartalmaz, akkor alkalmazkodni kell azok vizuális világához. A készítés közben a filmalkotás nagyon széles spektruma járható be. A szövegírástól, dramaturgiai feladatoktól, színészvezetéstől kezdve a vizuális tervezésen, animáción, vágáson keresztül egészen a hanggal kapcsolatos teendőkig, tipográfiáig, utómunkákig számtalan tapasztalat szerezhető. Fontos, hogy „éles” munka lévén, a trailereknek utóéletük is van. Elsősorban azok kapnak jelentős nézettséget, amelyeket a – sok követővel rendelkező – írók is megosztanak saját oldalukon.”

Természetesen a hallgatókat is meginterjúvoltuk: mi inspirálta őket, miért ezt a művet választották, milyen technikával dolgoztak, miért volt izgalmas számukra ez a feladat.

Szécsi Noémi: Lányok és asszonyok aranykönyve, rendezte: Adorján Éva

„A választásom azért erre a könyvre esett, mert elég ellentmondásosnak és izgalmasnak éreztem a témát. A nők helyzete, megítélése napjainkban is egy aktuális téma, szerettem volna vizuálisan megfogalmazni, átadni a könyv által is ecsetelt elnyomást, és megpróbáltatásokat, amiket a századfordulói női átélhettek. A technikai megvalósítást illetően próbáltam egyszerű formákat és színeket alkalmazni, letisztult képeket alkotni, ezzel is erősítve a nőiesség egyszerű tisztaságát.”



Gárdos Péter: Királyi játék, rendezte: Spitzer Fiorella

„Azért ezt a könyvet választottam, mert egyrészt már ismertem és szerettem az író egyik előző regényét a Hajnali lázat, másrészt nagyon izgalmas témát dolgoz fel, és mindenképp elgondolkoztatja az embert. Letehetetlen regény, amit mindenkinek ajánlok olvasásra! Az előzetesben egy folyamatos körkörös mozgással a történet örvényszerűségére és egyben a sakkgép fogaskerekeire is igyekeztem utalni a morf animációkkal és kameramozgásokkal. Külön megtiszteltetés volt számomra, hogy maga az író, Gárdos Péter, aki az egyetem tanára is egyben, vállalta az előzetes szinkronizálását és meghívást kaptam a hivatalos könyvbemutatóra is.”



Boldizsár Ildikó: A királyné, aki madárnak képzelte magát, rendezte: Csépke Bernadett

„Ez a munka Boldizsár Ildikó meseterápiás könyvéhez készült. A képekkel metafórikusan ábrázoltam a könyv tartalmát. A galamb szimbólummal a lelki szabadságra és a könyv címére is utaltam. A festőibb stílussal pedig próbáltam meseivé varázsolni a látványt, a színvilág inspirációját pedig a könyv borítójából nyertem.”



Láng Zsolt: Bolyai, rendezte: Rádóczy Zsuzsanna

Zsuzsi igazi alkalmazott animációs feladattal állt szemben ennél a feladatnál, mivel a könyv kiválasztásnál épp nászúton volt, így a „maradékot” kapta. „Igazából jó kihívás volt, mert távol áll tőlem a matematika és Bolyai is. A könyv minden második fejezete szól Bolyairól és minden első pedig Láng Zsoltról, hogy hogyan birkózik meg a könyv megírásával. Ezért a koncepcióm az volt, hogy Bolyai kéziratokat használok fel azokhoz a részekhez, és mikor már az íróról van szó, akkor a könyvének a nyomtatott kéziratait vágom össze, és animálom meg. A fülszöveg sokat segített, a narráció alapja is ez, párhuzamosan látunk egy felnövés történetet, Bolyai és apja kapcsolatának alakulását és követhetjük az író kéziratainak sorsát. Legjobban a stop-motion technika inspirált, hogy hogyan kelthetem életre a kéziratokat és a könyv lapjait."



Joanne Harris: Az epertolvaj, rendezte: Doholuczki Hanna

"Egy olyan művet szerettem volna választani, ami stílusában egy kicsit eltér azoktól a könyvektől, amiket olvastam eddig. Így esett a választás Az epertolvajra, aminek a címe fogott meg igazán, és egy kellemes és izgalmas könyvnek bizonyult. A könyv borítója szolgált kiindulópontnak az előzetes felépítésében és látványvilágában, ami jó kihívásnak tűnt, hogy hogyan lehet egy ilyen összetett borító alapján egy egyszerűbb világot létrehozni. Amellett hogy erre törekedtem, azért a borítón szereplő művet is beleépítettem az előzetesbe. Külön érdekesség, hogy ez megegyezik William Morris Epertolvaj textilmintájával, ami a könyvben is megjelenik."



Christelle Dabos: Bábel emlékezete, rendezte: Szirmai Lili

"Az én esetemben azért erre könyvre esett a választás, mert gondoltam nem árt, ha a fiataloknak is készül valami. Mivel senki más nem választott ifjúsági regényt, ezért magamra vállaltam a kihívást és kiválasztottam ezt a kötetet. Amit végül egyáltalán nem bántam meg, mert remek könyvsorozat. Nem csak a harmadik, hanem az összes kötetét elolvastam, hogy alapos legyek a munkámmal. Megvoltak azért így is a nehézségei, mert nem könnyű egy olyan kötetnek trailert adni, ami egy fantáziavilágban játszódik. Rengeteg olyan kijelentés van benne, amit nem biztos, hogy értelmezni tudunk kontextus nélkül, de azért igyekeztem visszaadni a könyv hangulatát és karaktereit kidolgozottabb, látványosabb rajzokkal. Azért választottam ezt az illusztratív fantasy stílust, hátha fel tudom kelteni vele azoknak is az érdeklődését, akik eddig nem olvasták ezt a könyvet, vagy esetleg nem is hallottak erről a sorozatról.


Korábbi Libri projektek:
Könyvtrailerek 2014/2015: animációk / hír 
Könyvtrailerek 2017/18: animációk

2020. 03. 23.

Hírek

Művészet
Analóg hagyománytól a TikTokig: METUFOTO a Művészetek Völgyében

A 2024-es Művészetek Völgye Fesztiválon június 22-26. között a METUFOTO számos izgalmas workshoppal és beszélgetéssel várja az érdeklődőket.

analogcsempe

Analóg hagyománytól a TikTokig: METUFOTO a Művészetek Völgyében

A 2024-es Művészetek Völgye Fesztiválon június 22-26. között a METUFOTO számos i …

Művészet
Rektori köszöntő

Szívből gratulálok a sikeres felvételihez, mától Ön is a METU értékes közösségének a tagja!

üdvametuncsemp

Rektori köszöntő

Szívből gratulálok a sikeres felvételihez, mától Ön is a METU értékes közösségén …

A METU Alumni Club közössége átlépte a 10,000 regisztrációt! Köszönjük!

Örömünkre szolgál bejelenteni a hírt, hogy a 2023 novemberében indult online METU alumni platformunk elérte a 10,000 regisztrációt! Ez egy óriási mérföldkő, hiszen a Budapesti Metropolitan Egyetemen, valamint elődintézményeiben összesen 45,000 volt hallgató vehette át oklevelét, ami azt jelenti, hogy a teljes végzettek 22%-a van jelen a METU Alumni Club platformon...

METUALUMNIMOBCSEMP

A METU Alumni Club közössége átlépte a 10,000 regisztrációt! Köszönjük!

Örömünkre szolgál bejelenteni a hírt, hogy a 2023 n …

Művészet
3D technológiát és kreatív divatot ötvöz a METU frissdiplomásának díjnyertes startupja

A Média design szakos hallgató által alapított Mixony már elnyerte a Fashion Awards Hungary 2024 Az Év Divat Innovációja díjat is.

3ddiplomacsempe

3D technológiát és kreatív divatot ötvöz a METU frissdiplomásának díjnyertes startupja

A Média design szakos hallgató által alapított Mixony már elnyerte a Fashion Awa …

Művészet
Üzlet
Bemutatták az MNB és a METU együttműködésével megszületett két új kiadványt

Bemutatták az MNB és a METU együttműködésével megszületett két új kiadványt

pagksélgmléasmgéla112

Bemutatták az MNB és a METU együttműködésével megszületett két új kiadványt

Bemutatták az MNB és a METU együttműködésével megszületett két új kiadványt …

Üzlet
A METU oktatójának alkotása a SEE Film Festival legjobb animációs filmje

Ulrich Gábor oktatónk rövidfilmje lett a SEE Film Festival 2024 legjobb animációs filmje.

rekoncsemp

A METU oktatójának alkotása a SEE Film Festival legjobb animációs filmje

Ulrich Gábor oktatónk rövidfilmje lett a SEE Film Festival 2024 legjobb animáció …

Művészet
Integrált társművészeti gyakorlat kiállítás: Dehát, ki emlékszik már erre?

A METU integrált társművészeti gyakorlat hallgatóinak kiállítása a 2000’-es évek gyermekkori emlékeit idézte meg.

kicsicsempintegr.

Integrált társművészeti gyakorlat kiállítás: Dehát, ki emlékszik már erre?

A METU integrált társművészeti gyakorlat hallgatóinak kiállítása a 2000’-es évek …

Művészet
Művészet
METU hallgatói munkák a Sapientia EMTE rendezvényén.

METU hallgatói mozgóképes és média design alkotások is bemutatásra kerültek a Sapientia EMTE rendezvényén.

csempikehir firstcut

METU hallgatói munkák a Sapientia EMTE rendezvényén.

METU hallgatói mozgóképes és média design alkotások is bemutatásra kerültek a Sa …

Művészet
KommunikációTurizmusÜzletMűvészet
További hírek megtekintése...
METU hírek logó

További hírek megtekintése...