Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Kovács Gréta / Környezetkultúra alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Kovács Gréta / Környezetkultúra alapszak

„Amikor egy feladat megoldásán gondolkozom, folyamatosan pörgetem a fejemben, bármerre járok és bármit csinálok, így a legkülönbözőbb dolgok is elindíthatnak egy gondolatot. Inspirálhat egy egész táj látványa, hangulata, vagy akár annak egy legkisebb eleme, egy falevél is.”

Gréta Környezetkultúra alapszakunkon diplomázott. Tagja volt a2016-os Balatoni Hekk METU-s csapatának, az építészetbe rejtett művészet foglalkoztatja.

 


Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Már régóta érdekel a minket körülvevő épített környezet, annak összefüggései, illetve a különböző művészetek és kreatív elfoglaltságok. Az építészetben találtam meg ezek, számomra tökéletes arányú metszéspontját.

Miért ezt a szakot választottad?
Építőipari szakközépiskolában végeztem, így már az egyetem előtt is a szakmát tanultam, annak főleg a műszaki oldalát. Szerettem volna más oldalról is megközelíteni az építészetet, ezért egy olyan szakot kerestem, ahol kamatoztathatom, és persze tovább fejleszthetem szakmai tudásom, de emellett a művészetet is becsempészhetem a munkáimba.

Mi inspirál?
Minden lehet inspiráló. Amikor egy feladat megoldásán gondolkozom, folyamatosan pörgetem a fejemben, bármerre járok és bármit csinálok, így a legkülönbözőbb dolgok is elindíthatnak egy gondolatot. Inspirálhat egy egész táj látványa, hangulata, vagy akár annak egy legkisebb eleme, egy falevél is.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Számomra a legkedvesebb a diplomamunkám volt, mivel ott tényleg olyan témát választhattam, ami igazán foglalkoztat és közel áll hozzám. Ezen kívül két munkát emelnék ki. Az egyik a Hunyadi téri piacra tervezett étterem. A feladat során először az étteremben felszolgált ételeket kellett meghatároznunk. Én fő alapanyagnak a polipot választottam, így magából az állatból indultam ki a tervezés során, ami egy érdekes tervezési folyamatot eredményezett.

  


A másik pedig egy üzlethelység tervezése volt, ahol két, általunk választott funkciót kellett egy térben összeolvasztanunk. Én egy édességbolt és egy pszichológusi rendelő együttműködését álmodtam meg. Ezzel a választással a különböző függőségekre, valamint a függés-oldás kapcsolatára szerettem volna felhívni a figyelmet. Az üzlethelységbe belépve az édességboltban találjuk magunkat, majd egy lépcsőn át eljuthatunk a mennyezetről lelógatott dobozokban elhelyezett pszichológusi rendelőkhöz. Elképzelésem szerint az üzlet egyfajta menedékként szolgál a hétköznapi gondjaiktól terhes emberek számára.  Az ide betérők egyedül is kiválaszthatják a számukra megoldást nyújtó édességet, vagy orvosi segítséget is kérhetnek a rendelkezésükre álló két pszichológustól. Miután a „páciens” elfogyasztotta a választott édességeket, minden gondjától megszabadulva térhet vissza hétköznapjaiba.

  
  

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Diplomamunkámban a badacsonyi Tátika étterem épületén dolgoztam. Szakdolgozatomban a 60-as évek balatoni építészetéről írtam és ezt a témát szerettem volna tovább vinni a diplomamunkámban is, így egy korabeli épület megújítási lehetőségeivel foglalkoztam. Témaválasztásom oka egyrészt szubjektív volt, hiszem nagyon szeretem a kor építészeti stílusát, másrészt pedig egy jelentős problémára szerettem volna felhívni a figyelmet, miszerint ezen épületek napjainkban szinte teljesen kihasználatlanok, és meglehetősen rossz állapotban vannak. Tervezés során a legfontosabb számomra az volt, hogy az épület megőrizze identitását, de új jellegével és közvetlen környezetével együtt, egy jól működő közteret alkotva újra bekapcsolódhasson a Balaton vérkeringésébe.

 


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?

Számomra a különböző belső szakmai gyakorlatot biztosító tevékenységek voltak a leghasznosabbak, mint például a Hello Wood, vagy a Construma. Jó volt saját kézzel megépíteni a terveinket, végigcsinálni az egész folyamatot, mindezt együtt, csapatban kivitelezni. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
Ne csak egy papír megszerzéséért jelentkezzen, hanem olyan tapasztalatért, amit csak egy egyetemen szerezhet meg. Az iskola a tanórákon kívül is sok lehetőséget biztosít arra, hogy megismerjük a szakmát, illetve belelássunk a különböző kapcsolódó szakágak munkájába is, de rajtunk múlik, hogy ezeket kihasználjuk.

Hogy érzed magad frissdiplomásként?
Egyszerre lett minden más és mégsem változott semmi. Büszke vagyok arra, hogy végig csináltam és diplomát szereztem, de igazából most kezdődik csak a java, hiszen innentől magunk vagyunk felelősek további szakmai fejlődésünkért és előre lépésünkért.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Meglepően jó. Azt kell, hogy mondjam a saját vizsgám előtt sokkal kevésbé izgultam, mint előző nap amikor a többieket néztem. Maga a védés jó hangulatban telt, nem voltak kínos csendek és megválaszolatlan kérdések, nem egy kérdezz-felelek típusú vizsga volt, inkább egy beszélgetés a munkánkról. Összességében sokkal jobb volt, mint amire számítottam. 

Milyen terveid vannak a jövőre?
Jövőre a MOME mesterképzésén folytatom a tanulmányaimat, hiszen a mesterképzéssel együtt érzem teljesnek ezt a folyamatot. Az elméleten kívül szeretnék még több gyakorlati tudásra szert tenni, ami alkalmassá tesz arra, hogy egy jól működő építésziroda érdemes tagja lehessek.