Isaszegi tapétagyár szakmai nap – METU textil hallgatók kiállítása
2022. tavaszi szemeszterében a METU Divat- és textiltervezés mesterszakos alkotói az egyetem és az Isaszegi Tapétagyárral együttműködésének köszönhetően egy kurzus keretében tapéta mintakollekciókat tervezhettek, amelyek a félév végén egy szakmai nap keretében kiállításra is kerültek a tapétagyárban megrendezett szakmai napon.
Képek: Hegedűs Andrea
A METU és az Isaszegi Tapétagyár együttműködése
A METU számos aktív munkakapcsolatot ápol hazai gyártókkal, amely amellett, hogy számos gyakorlati lehetőséget biztosít a hallgatók számára, a partnerek számára is biztosítja, hogy elérjék a szakma friss tehetségeit és fiatal alkotóit, akik kamatoztatnák tudásukat.
Az Isaszegi Tapétagyár 2021 végén kereste meg a METU Divat és Textil tanszékét egy lehetséges együttműködéssel kapcsolatban. Egy ilyen együttműködés még egyetemi falak között egy olyan életszerű helyzetet teremt, ahol kipróbálhatják magukat a hallgatók, hogyan tudnak megrendelői igényekre szabva piacképes mintaterveket készíteni.
Így született meg az izgalmas mintatervezési feladat a Divat- és textiltervezés mesterszak első éves hallgatói számára. 2022. tavaszi félévében a Textiltervezés és kutatás 2. kurzus alatt a fiatal alkotók tapétakollekciókat, és egyéb kiegészítő lakástextíliák mintáit tervezhették meg – mindezt valós hazai vásárlói igényeknek megfelelően, több stílusirányzatot követve, amelyek közül a hallgatók szabadon választhattak saját munkájukhoz.
“Nagyon jó volt látni azt, hogyan is néz ki egy-egy minta kinyomtatva, mert teljesen más egy monitoron, és megint más a kezünkben fogni. Máshogy működnek a léptétkek, az arányok, a raport. Ez segített abban, hogy a mintaterveket komplexebben lássam, jobban el tudjam képzelni a térben. Megtanultam, hogyan épül fel egy kollekció, és hogy mennyire más karakterű tapéták készülhetnek attól függően, milyen típusú alapanyagra nyomtatjuk.” - osztotta meg Fanni, a METU Divat- és textiltervezés mesterszakos hallgatója a kurzus kapcsán.
Szakmai látogatás és METU hallgatók kiállítása az Isaszegi Tapétagyárban
A kurzus részét képezte egy gyárlátogatás is, ahol a hallgatók betekintést nyerhettek a cég életébe, hogy milyen technológiával dolgoznak, mennyi féle papír alapanyag érhető el a tapétapiacon, amire a minták nyomtathatóak - a szövethatásútól a glitteres gyöngyházason át egészen a mágnes felületű megoldásig.
“Jó volt belelátni abba, hol és hogyan gyártják a tapétákat. Nagyon inspiráló, hogy milyen sokféle alapanyagra lehet tapétát nyomtatni és egy-egy minta felhasználása mennyire széles skálán mozog, a tapétától a hangfogópanleig rengeteg opció van a felhasználásukra.”
A METU hallgatói lehetőséget kaptak arra, hogy egyedi tervezésű mintakollekcióikat a Tapétagyár bemutatótermében egy szakmai nap keretében kiállíthassák. Az esemény remek lehetőséget biztosított a hallgatók számára abban is, hogy portfóliójukkal kapcsolatot építsenek potenciális jövőbeni megrendelőkkel.
“Megtapasztalhattam, milyen, ha az ember élesben tervez egy megrendelő számára, szem előtt tartva azt is, hogy olyan minták szülessenek, ami másoknak is tetszik, és szívesen használják különböző belső terekben.
Az különösen nagy megtiszteltetés volt, hogy bemutathattuk a kollekciókat egy szakmai nap keretén belül, melyekről visszajelzést is kaptunk a szakmában dolgozó tervezőktől.”
Fanni, METU Divat- és textiltervezés mesterszakos hallgató
Képek: Hegedűs Andrea
METU hallgatói élmények és tapasztalatok
Ismerd meg a METU művészeti képzéseit!
2024. 10. 10.Hírek
A METU Ünnepélyesen Köszöntötte Nemzetközi Hallgatóit
Szeptember 26-án a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) különl …
Minden, amit a keresztféléves felvételiről, képzésekről tudni kell
Hogyan zajlik a keresztféléves jelentkezés? …
Új szempontból vizsgálja az építőipart a KSH
Folytatódik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Budape …
A METU kiadásában megjelent Új Munkaügyi Szemle idei 3. száma a HR szakma jövőbeli kihívásaira való felkészülést helyezi fókuszba
„A hazai munkaerőpiac turbulens változáson megy keresztü …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …
Az ökológia és a művészetek kapcsolatáról tartott konferenciát a METU
A METU Művészeti és Kreatívipari Kara 2024. szeptember 12-13-án, a Francia Intéz …
Első alkalommal csatlakozott a METU a Kutatók Éjszakájához
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) 2024-ben első alkalommal vett rés …
Újrahasznosítás és környezettudatosság a textiliparban
Workshop a Kutatók Éjszakáján a METU-nA textilipar a …