Átadták az idei ICOMOS-díjakat
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága (a legnagyobb nemzetközi műemlékvédelmi civil szervezet magyar csoportja) ICOMOS-díjjal tüntette ki a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga helyreállítását az épület példa értékű rehabilitációjáért, kulturális hasznosítását is lehetővé tévő megoldásáért.
A győzteseket a Műemléki Világnap alkalmából rendezett Újragondolt műemlékvédelem című szakmai konferencia keretében, online formában hirdették ki.
Gergely László Pro Architectura-, Ferenczy Noémi-díjas, és Zobor László DLA habil. Ferenczy Noémi-díjas belsőépítész vezető tervezőket, Építőművész mesterszakunk oktatóit a zsinagóga és közösségi tereinek, helyreállításának belsőépítészeiként (a zsinagógatér belsőépítésze Baliga Kornél volt), Kőnig Tamást és Wagner Pétert felelős tervezőként illette az elismerés.
Kőnig Tamás DLA habil. A házak élete - rekonstrukció, rehabilitáció, revitalizáció címmel tartotta meg online előadását nemrégiben A belsőépítészet mesterei – Mesterképek előadás-sorozat vendégeként, előadásáról ITT, a sorozat többi programjáról ITT található bővebb információ.
Gergely Lászlóval korábban készített interjúnk ITT olvasható.
További díjazottak:
- Várkapitányi lak helyreállítása, Gödöllő, Szabadság út 2. (tervező: Kima Stúdió, építészek: Merkel Tamás és Kruppa Gábor)
- Ligeti-műteremház felújítása és hasznosítása, Budapest, Stefánia út (tervező: Zombor Gábor DLA, monoSTUDIO)
Gratulálunk a rehabilitációs, rekonstrukciós munkálatok minden tervezőjének és munkatársának!
Részlet a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga helyreállításának laudációjából:
A MAZSIHISZ tulajdonában és kezelésében álló egykori zsinagóga épületét 2017 és 2019 között felújították, részleteit restaurálták, visszaállítva az építéskori használatra alkalmas tereket, egyúttal – a bima süllyeszthetőségével -lehetővé téve a fenntartást is segítő kulturális célú használatra is. Az épület megnyitását a kialakított múzeumi terek berendezését követően tervezik.
A zsinagóga Otto Wagner bécsi építész tervei alapján 1873-ra valósult meg az Erzsébetvárosban, a pesti izraelita hitközség ortodox tagjai megbízásában, centrális elrendezésű imatérrel, az utcáról rejtve, egy többszintes utcai épületszárnnyal összeépítve. A romantikus stílusú, jellemzően tégla, kő és vakolat külső architektúra mögött a belső terek színvilága és díszítése az Alhambrát idéző iszlám mór stílusban épült.
A Kőnig és Wágner építésziroda Dávid Ferenc művészettörténész kutatási dokumentációja alapján készítette el a terveket, ez tette lehetővé a későbbiekben a korábban teljesen megsemmisült tórafülke építményének hiteles rekonstrukcióját is.
A sikeres megvalósítást megalapozta, hogy a tervezők személye a hosszúra elnyúló előkészítés stádiumában nem változott, a restaurátori kutatások is megtörténtek és a tervezési koncepció lényegében nem változott, az építéskori térszerkezet megtartását tartották irányadónak. (...)
Hírek

Az Erasmus+ mobilitási programot népszerűsítő rendezvényeket szervezett a Nemzet …

A Magyar Sajtkészítők Egyesülete egyetemünkön& …

Egyedülálló nemzetközi kiállításnak ad otthont a Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kara
Innovatív kiállítás mutatja be a közérdekű design világát …

Jelentős tudományos kapcsolatrendszerrel rendelkező rektor a Budapesti Metropolitan Egyetem élén
A Budapesti Metropolitan Egyetemen 2023. október 1-től Prof. Dr. Kocziszky Györg …

MNB Kiválósági Fesztivál
A Magyar Nemzeti Bank meghívja a gazdasági képzési területen tanulókat az MNB Ki …

A jövő a felelős és regeneratív turizmusé
A Budapesti Metropolitan Egyetem Turizmus Intézete nemzetközi konferenciát rende …

METU a Budapest Design Week-en
Idén ősszel ismét csatlakozik a METU a Budapest Design Week-hez 4 saját programm …

A 100-nál több országból hallgatót fogadó Budapesti Metropolitan Egyetem, a 100-nál több országból látogatót fogadó SZIGET Fesztiválon!
A 2023-as SZIGET Fesztivál EU Meeting Point programjában a METU két oktatója, Ra …
