Tudományos és Művészeti Diákköri Konferenciák

A METU-MKK diákköri programjait a 2024/25 tanévben az NTP-HHTDK-24-0020 pályázat keretében a KIM és az NTP támogatta 2,5 millió Ft értékben.
A TDK a Tudományos Diákkör rövidítése, lényege az oktatott tananyag rutinszerű gyakorlásán túlmutató, tudományos igényességű, vezetett munka. https://otdk.hu/kezdolap/bemutatkozik-a-tdk/
A leendő TDK-s hallgató egy tanulmányaihoz/szakterületéhez tartozó tudományos/művészeti témát dolgoz fel gyakorlati tapasztalatok alapján; majd az adott tudományterületen tervszerűen tevékenységet végez, azaz kutat, alkot. A diákköri munka a hallgató és a témavezető oktató közös tevékenységén alapul, melyben az oktató - mint az adott szakterület elismert képviselője - a kezdetektől mentorálja a hallgató munkáját. A diákköri tevékenység célja a hallgatók kötelező iskolai feladatokon túl végzett alkotó tevékenységének bátorítása, segítése és értékelése.
A kutatás eredményeiről a hallgató mindkét karon először az Intézményi Tudományos Diákköri Konferencián (ITDK) számol be, amit az egyetem oktatóiból álló zsűri értékel és díjaz.
A legjobbnak tartott pályamunkák az egyetem által benevezésre kerülnek a kétévente megrendezett OTDK-ra, az Országos l A hallgatók az OTDK 16 szekciójának egyikében pályázhatnak: https://otdk.hu/otdk2025/szekciok-felhivasai/
A művészeti képzésben résztvevő hallgatók a Művészeti és Művészettudományi Szekció tagozataiban adhatnak be pályamunkát a szakterülethez tartozó magyar és határon túli egyetemek oktatóiból és a szakma kiváló alkotóiból álló zsűri előtt mutatják be az eredményeiket.
A 2025-ben megrendezésre kerülő 37. OTDK, országos bemutatási és értékelési fórum volt a legkiválóbb egyetemisták és főiskolások 2023–2025-ben elért, és intézményi konferenciákon már minősített tudományos és művészeti eredményei számára. https://otdk.hu/otdk2025/
A következő Országos Tudományos Diákköri Konferencia 2027-ben kerül megrendezésre. 2025 és 2027 között erre a konferenciára nyernek nevezési jogot az Intézményi Diákköri Konferencián bemutatott pályaművek. https://otdk.hu/intezmenyi-tdk/aktualis-felevi-tdk-k/
A TDK-ról
- A TDK a Tudományos Diákkör rövidítése. A felsőoktatási intézményekben korábban egy-egy vezető oktató köré gyűlve több hallgató végzett tudományos kutatómunkát. Mára a legtöbb esetben valóságos "körről" ugyan nem beszélhetünk, de a lényeg - az oktatott tananyag rutinszerű gyakorlásán túlmutató, tudományos igényességű, vezetett munka - megmaradt. A kutatás témáját legtöbbször az oktató határozza meg és toboroz a téma iránt érdeklődő hallgatókat, aki(k) rövidebb-hosszabb időn keresztül foglalkoznak a felvetett feladat megoldásával.
- A témára és az elvégzett vizsgálatra vonatkozóan nincs semmiféle kötött előírás azon felül, hogy mutasson túl a képzésben oktatott tananyagon. Az egyéni érdeklődés, képesség, a ráfordított idő és a témavezetővel való összhang határozza meg, hogy a kutatott téma kidolgozásában milyen messzire jut valaki. Az is előfordulhat, hogy személyes szimpátia alapján maga a hallgató keresi meg oktatóját és kéri meg egy tudományos téma kiírására.
- A TDK munka eredményeinek bemutatására az egyetem minden évben - rendszerint november elején - KÜT-I TDK Konferenciát rendez. A konferencián való részvétel feltétele a végzett munkát összefoglaló dolgozat elkészítése, beadása és egy szóbeli előadás megtartása. A dolgozat beadását rendszerint hosszabb kutatómunka előzi meg, de egy jól sikerült nyári gyakorlat, esetleg külföldi részképzésben végzett munka alapján is összeállhat olyan anyag, amiből TDK dolgozat születhet.
- A legsikeresebb dolgozatokkal a kétévente megrendezett Országos Tudományos Diákköri Konferenciára (OTDK) is lehet nevezni.
- A TDK-dolgozat készítésének számos előnye van. Az egyik az erkölcsi - és részben anyagi - siker, amit a házi és az országos konferencián elért helyezés jelent. Ez plusz pontokat jelent a posztgraduális és doktori képzésre való jelentkezésnél és akár az elhelyezkedésnél is. Mivel a TDK-munka sok esetben a szakdolgozatba beépül, illetve abban folytatódik, a dolgozat tekinthető egy előzetes munkának is, amelynek tapasztalatait, a konzulens, illetve a bíráló véleményét hasznosítani lehet a tényleges szakdolgozatban.
- Mivel egyre kevesebb esetben kell szóbeli vizsgát tenni, a szakmai előadókészség gyakorlására kevés a lehetőség. A munkába állást rendszerint szóbeli interjú is megelőzi, ahol sok múlik a jelölt fellépésén, vitakészségén. A tudományos pályát választóknak pedig rendszeresen kell különféle szakmai konferenciákon előadniuk. Egy TDK konferencia ehhez is jó rákészülési, illetve gyakorlási lehetőséget nyújt.
- Ha a fentiek felkeltették érdeklődésedet a TDK iránt, keresd fel oktatóidat!
További információ a CooSpace KÜT-TDK színterén.
Sok sikert kívánunk a felkészüléshez!
A ÜKT-TDK dolgozat formai követelményei
A Művészeti TDK-ról

- A művészeti képzésben részt vevő hallgatók Művészeti TDK Intézményi Tudományos Diákköri Konferenciáján mutathatják be alkotásaikat. A Művészeti TDK célja a hallgatók kötelező iskolai feladatokon túl végzett alkotó tevékenységének bátorítása, segítése és értékelése, az innovatív hallgatói alkotások publikálása.
- A legjobbnak tartott munkák az egyetem által benevezésre kerülnek a kétévente megrendezett OTDK-ra https://otdk.hu/ , ahol a hallgató a Művészeti és Művészettudományi Szekció tagozataiban a szakterülethez tartozó magyar és határon túli egyetemek oktatóiból és a szakma kiváló alkotóiból álló zsűri előtt mutatja be az eredményeit.
Miért jelentkezz?
A hallgatók számára hasznos, ha a Művészeti TDK keretein belül dolgoznak, részt vesznek az ITDK-n, mert egy újabb felületet jelent, ahol elmélyülhetnek a szakterületük különböző szegmenseiben, az alkotómunkában és megmérettethetik magukat és alkotásaikat. Ha díjazzák a házi versenyen, előnyt jelent külföldi és kutatói ösztöndíjak és pályázatok elbírálásakor, a mesterképzésre (MA), illetve a doktori képzésre (DLA, esetleg PhD) való bejutásban. Mindez fokozottan igaz azokra, akik az országos versenyen is részt vesznek és díjat nyernek. Ezek mellett nagyon inspiráló tapasztalatokat szerezhetnek más alkotói területeken bemutatott pályamunkák által. A házi és az országos verseny pedig egyedülálló közösségi élményt jelent.
Milyen pályamunkával jelentkezhetsz?
Bármilyen műfajú munkával lehet pályázni, amely a képzési idő alatt készült. A professzionalitást érdemes szem előtt tartani, azaz mindenki olyan médiummal jelentkezzen, amilyenben otthon van. Ez adott esetben lehet egy sikeres tantárgyi projekt kidolgozása, vagy valamilyen szabad alkotótevékenység eredménye. Az ITDK-n bemutatott alkotások, dolgozatok diplomamunkák és szakdolgozatok gerincét is képezhetik.
A Művészeti és Művészettudományi Szekcióban az alábbi területeken adható be pályamunka: ITT
- A művészeti alkotások esetében egy maximum 15 perces, szabad, kreatív prezentáció keretében történik, melyet PDF vagy PPT formátumban vetít le a szakmai zsűri előtt a hallgató. Az elkészített eredeti alkotásokat, maketteket az előadás alatt szintén bemutatja.
- A művészetelmélet pályamunkák esetében egy szöveges dolgozat és annak maximum 15 perces prezentálása a pályázat.
Milyen a zsűri az Intézményi TDK-n?
A bemutatott pályamunkákat egy független bíráló bizottság adott szempontok alapján minősíti, amiről bővebben a felhívásban lehet információt találni ITT 1.7
Az egyetem oktatóiból álló zsűri művészeti szak esetén az alkotásra, elméleti szak esetén a dolgozatra, plusz mindkettőnél a vetített prezentációra és annak előadására adott pontok összege alapján állapítja meg a sorrendet.
Hogyan találok témát vagy témavezető tanárt?
A hallgató a saját gondolataihoz, kérdéseihez, terveihez szakmailag legközelebb álló oktatóval személyesen veszi fel a kapcsolatot és keres témavezetőt. Témavezetője nem feltétlenül tantárgyi oktatója kell legyen, de ajánlott a METU főállású oktatói közül választani.
Jelentkezés a művészeti ITDK-ra
1. Jelentkezési lap/rézümé formátuma magyarul/angolul
A magyar/angol nyelven kitöltött jelentkezési lapot, ami egyben a benyújtott munkáról szóló rezümé, az erre létrehozott Coospace színtérre kell feltölteni a megadott jelentkezési határidőig.
Jelentkezési határidő: 2025. október 25. 24.00
2. Művészeti alkotást bemutató prezentáció (ppt, pdf)
Művészetelméleti dolgozatot bemutató prezentáció (ppt, pdf)
A kötelező logók letölthetők: ITT
A hallgató ezt az anyagot fogja prezentálni az Intézményi MDK fordulójának bizottsága előtt. Az erre létrehozott Coospace színtérre kell feltölteni a megadott feltöltési határidőig.
Feltöltési határidő: 2025. november 03. 24.00
3. Művészeti alkotásoknál: az eredeti művek (könyvek, festmények, grafikák, fotók, installációk, objektek, ruhák, textilek stb.) installálása a házi versenyen.
Művészetelméleti dolgozat elkészítése és feltöltése a megadott feltöltési határidőig.
Feltöltési határidő: 2025. november 03. 24.00