Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Horváth Anita / Fotográfia alapszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Horváth Anita / Fotográfia alapszak

„Szeretném megismerni a felszín alatti rétegeket, hogy megértsem az egyes történeteket, életutakat, lehetőségeket, a személyiségek közötti különbségek szépségét láthatóvá tegyem.”

Horváth Anita Fotográfia alapszakunk alkotói fotográfia specializációján diplomázott. Munkáit láthattuk a Mai Manó Házban az Extra test kiállításon, és önálló tárlatán Polgárdiban. A divat specializáción töltött fél év után fordította a figyelmét az alkotói irány felé, ebben találta meg igazán azt, amivel a továbbiakban is szeretne foglalkozni. Az egyike volt azoknak a szerencsés kiválasztottaknak, akik Sylvia Plachy előadását követően bemutathatták a világhírű fotográfusnak a portfóliójukat.


Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Ez egy nagyon jó kérdés. A családomban senki nem foglalkozik művészettel, a fotográfiával viszonylag későn ismerkedtem meg, de egy nagy és meghatározó találkozás volt úgy gondolom.  Mindig is volt bennem egyfajta érzékenység, közlésvágy, de nem tudtam, hogy mi az az eszköz, amelyen keresztül ezeket felszínre tudnám hozni.


  


Miért ezt a szakot választottad?
Éreztem, hogy a fotográfia számomra több, mint egy hobbi, tele van lehetőségekkel, de meg kell tanulni jól használni. Itt az egyetemen olyan művészekkel dolgozhattam együtt, akik segítettek abban, hogy megnyíljon előttem egy másik világ.

Mi inspirál?
Az emberek inspirálnak leginkább, hogy mennyire ki vagyunk éhezve a szeretetre, a mély emberi kapcsolatokra, a kimondott szavakra. A kommunikáció hiánya szerintem nagy probléma, nem hagyjuk egymást igazán megismerni, ezért egy hamis kép alapján ítélkezünk, falakat építünk fel magunk köré, szeretném megismerni a felszín alatti rétegeket, hogy megértsem az egyes történeteket, életutakat, lehetőségeket, a személyiségek közötti különbségek szépségét láthatóvá tegyem.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
Minden kiadott feladathoz úgy álltam hozzá, hogy megtaláljam benne azt a részt, amihez majd tudok kapcsolódni, megpróbáltam a saját személyiségemhez formálni. Az egyik legemlékezetesebb számomra Gőbölyös Luca által kiadott Önarckép-videó volt. Ez a feladat a diplomamunkám egy előzménye. Magam felé fordítom a kamerát, ezáltal a legbelsőbb, legintimebb érzelmeim, gondolataim láthatóvá válnak.

A Mai Ige keresztény blog minden napra tartalmaz egy üzenetet, amely egy a Bibliából kiragadott igére épül. Kitűztem egy napot a feladat elkészítésére anélkül, hogy az aznapra szóló fejezetet elolvastam volna, a napi üzenettel csak a kamera elindításakor szembesültem, úgy gondoltam, hogy ezáltal valós jelentéssel fog bírni számomra. Az üzenet címe: Bűnös hajlamok. A jég hideg és a forró víz váltakozásával szimbolizálom a keresztény és úgymond világi életet, és a két értékrend közötti mozgásomat.


“Bemutatkozás”, egy másik kedvenc feladatom performance formájában. Kiálltam a terem közepére egy átlagos fehér póló, farmer, tornacipő öltözetben, majd egy autentikus cigány zenét elindítva átöltöztem. Felvettem azokat a tipikusnak mondható darabokat, amelyeket általában összekapcsolunk a “cigánylány” karakterrel. Feltűnő, harsány színek, jelen esetben piros felső, mintás szoknya, karika fülbevaló, rúzs. Emellett az is kihívás volt számomra, hogy a bőrömet, egy addig idegen személy előtt, a bizalom és a személyes kapcsolat kialakulása előtt megmutassam, felfedjem magam.



Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 
A diplomamunkám címe “Átmenet”.  A munkám négy olyan szempontra épül, amelyek folyamatosan formálják a személyiségemet, befolyásolják a mindennapi döntéseimet. Ezek a szempontok: a származás-“kettősidentitás”, a kisebbrendűség érzése, és a kereszténység.

A projektemhez Bari Károly verseket használok fel, az ő mert verseiben olyan részletekre találtam, amelyek számomra az előbb említett négy szempontot szimbolizálják, valamint az ezek között húzódó feszültséget, szélsőséges érzelmeket, amelyek akár sorról sorra változhatnak írásaiban. 

A diplomamunkám elkészítése során többféle médiumot használok: gipsz, nyomat, fénykép és videó. A vegyes médiumhasználatot indokolja, hogy nem elég, és nem is lehet egyféle szempontrendszer szerint vizsgálni magunkat, a világban rengeteg dolog van ránk hatással akár tudatlanul is, amelyek folyamatosan formálnak minket. Olyan dolgok, mint például a származás vagy a vallás/ hit önmagukban is nagyon összetett, komplex fogalmak, mindenkinek mást jelent, de mégis meghatározhatják, hogy mások mit gondolnak rólunk, és hogy mi mit gondolunk önmagunkról. A projektem során megtettem az első, és talán legfontosabb lépéseket, hogy felismerjem, hogy melyek azok a legmaghatározóbb tényezők, amelyek a legintenzívebben vannak rám hatással.

  


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Nagyon sokat kaptam az egyetemtől ezalatt a 3 év alatt, nem csak szakmailag, de emberileg is. Nagyszerű emberekkel dolgozhattam együtt, nagyon hálás vagyok a tanáraimnak, amiért motiváltak, és amit akkor nem szerettem, de volt, hogy akár háromszor is “visszadobtak” egy feladatot, ezáltal fejlődtem a legtöbbet, és megtanultam más szemszögből is vizsgálni egy-egy témát, alaposabban, mélyebben beleásni magam a projektbe.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
A Fotográfia szak (ahogy egyébként szerintem az életben minden) teljes embert, elszántságot, szívet-lelket, szenvedélyt igényel, és fontos, hogy a rengeteg kihívás és hullámvölgy ellenére ne felejtsétek el élvezni, amit csináltok. Ha ez megvan, a METU tanárai, szakemberei segíteni fognak, hogy hogyan hozd ki magadból azt, amit még talán te sem tudsz, hogy ott van benned.


Hogy érzed magad frissdiplomásként?
Vegyes érzelmek vannak bennem. Felszabadultnak érzem magam, örülök, hogy sikeresen zártam az egyetemi éveimet, ugyanakkor most egy kicsit üresnek is érzem magam, ezek után teljesen más kihívásokkal kell majd szembenéznem.

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Elég izgulós típus vagyok, nagyon nagy volt bennem a stressz, a nyomás, hogy most aztán a maximumot ki kell hoznom magamból, ugyanakkor meg is voltam már edződve, a féléves kipakolások és a konzultációk során sokat gyakorolhattam a prezentálást, de egy diplomavédés extra koncentrációt igényel. Bíztam a munkámban, hogy hatással lesz arra, aki majd nézi, hallgatja.

Milyen terveid vannak a jövőre?
A következő évben a diplomamunkám kapcsán kialakuló gondolatmenetet szeretném továbbvinni, folytatni a projektet, megtalálni és kibontani a következő fejezetet, a fotó mellett más médiumokat megismerni, szélesíteni az eszköztáramat. Jövőre szeretnék továbbtanulni a Fotográfia mesterképzésen.