Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Hátterek | Budapesti Metropolitan Egyetem

Hátterek

Fotográfia képzéseink oktatóinak kiállítása Barcelonában


A háttér kiemel, eltakar, keretez, mélységet ad, vagy éppen átlényegít.  Fotográfiai jelentésalkotó szerepe, annak ellenére, hogy szinte észrevehetetlen, hiszen kitölti a képmezőt, fontosabb, mint hinnénk. Nyugodtan állítható, hogy a kiállítás képeit ennek a kompozíciós elemnek a vizsgálata fűzi össze. És még valami, melyet a kulcsszó egyéb kontextuális jelentése szolgáltat; a háttér, mint bázis, kiindulópont, támasz: egy egyetemi képzés gerincét adó oktatói gárda metaforája. 



Helyszín: Valid World Hall, Carrer de Buenaventura Muñoz, 6, 08018 Barcelona, Spanyolország

Megnyitó: 2019. december 16. 19.30 órától

A kiállítás 2019. december 16-22. között látogatható.


Kiállító művészek: 
Bátori Zsolt
Gőbölyös Luca
Nánási László
Pettendi Szabó Péter
Szabó Dezső 

Kurátor:
Tóth Balázs Zoltán esztéta


Bátori Zsolt: Memories

Bátori Zsolt az Egyesült Államokbeli Rutgers Egyetemen doktorált filozófiából. Művészetelméletre specializálódott, azon belül is különösen érdekli a fotográfia. Világszerte számos egyetemen tartott előadásokat. Mindezek mellett a fotográfia alkotói oldalával is foglalkozik. A METU Művészeti és Kreatívipari Karának dékánja.

Memories című sorozatában valós és elképzelt emlékképek keverednek, kialakítva egy olyan alteregót, amely egy létező és egy elképzelt élet lehetséges emlékképeiből épül fel. 



© Bátori Zsolt


Gőbölyös Luca: Background

A budapesti Kisképzőben letett érettségi után Jean-Loup Charmet párizsi stúdiójában szerzi meg technikai jártasságát a fotográfiában, majd 1994-ben a Magyar Iparművészeti Főiskola fotó szakán diplomázott. Doktori tanulmányait 2005-ben fejezte be a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. Számos díj és ösztöndíj mellett 2007-ben Balogh Rudolf-díjjal ismerték el a munkásságát. A METU Fotográfia alap- és mesterképzésének vezetője. 

A Background sorozat alapjául egy fantasztikus képanyag szolgált: 19. századi, viktoriánus kori csecsemő- és kisgyermek fotográfiák. Az 1850-es, 1870-es években még olyan hosszú volt az expozíciós idő, hogy nem tudták a csecsemőket egyedül fényképezni, mert bemozdultak volna, viszont az anyjuk meg tudta tartani őket az ölében biztonsággal és nyugalomban. Ezeken a képeken az az érdekes, hogy az anyát letakarták, így ő többé-kevésbé belesimul a háttérbe, illetve ő maga válik háttérré ezeken a gyermekekről készült műtermi portréfotókon. (…) 

Júliusban szültem, ami nagy változást hozott a terhesség végéig nagyon intenzív, munkával töltött életembe. Háttér sorozatom ennek az új szerepnek, feladatnak a milyenségével, helyével, megítélésével foglalkozik. A kiindulásul használt fotográfiák annyira megérintettek, hogy elkezdtem ilyen képeket készíteni az én kislányomról, Almáról. A képeken való rejtőzködés, illetve a lepel mögül való kikandikálás más megvilágításba helyezi az anyaszerepet, amely a napi politikában heroizálódott. (…)



© Gőbölyös Luca


Nánási László: Panel Painting

2009-ben diplomázott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. 2009 és 2011 között a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának titkára. A Fotografit Stúdió ügyvezetője, a METU Fotográfia alapképzésének oktatója.

A darabokra hullott reklámtáblák fém vázszerkezetei, mint afféle rajzolókeretek értelmezik át a látványt. A táblában nem az az érdekes, amit mutat, hanem amit kitakar. Ott, ahol látszólag semmi sincs, a keret - mint egy nyitott ablak - képet alkot: azt állítja, hogy az mégis valami, hogy a képkészítéshez - értelmezéshez csak keret kell. A tábla által kitakart látvány pedig a kép, maga a vászon.



© Nánási László



Pettendi Szabó Péter: Háttér
- Járt-e már Budapesten?

Pettendi Szabó Péter Moholy-Nagy Művészeti Egyetem elvégzése után, 2012-től a Metropolitan Egyetem Fotográfia alapszakának oktatójaként dolgozik. Ugyanebben az évben kezdte meg doktori tanulmányait a Képzőművészeti Egyetemen. Pécsi József (2005) és Moholy-Nagy László (2009) ösztöndíjas alkotó. 2012 és 2016 között a Pécsi József ösztöndíj kuratóriumának a tagja.

Társadalmunkban egyre nagyobb az eltérés a különböző infrastruktúrájú településeken élő emberek lehetőségei között. Elmondható, hogy nagymértékben az adott hely technológiai (pl. információs hálózat) fejlettsége határozza meg az ott élők esélyeit. Ez egyre nagyobb feszültség forrása. Az országra változatlanul jellemző a Budapest központúság.

A képek többségén olyan közösségek, családok, emberek szerepelnek, akik -noha Magyarországon élnek-, még soha nem jártak a fővárosban.

A HÁTTÉR című munkámban a vándorfényképészek hagyományából - a vágyott világ festett háttere előtti fényképezkedés szokásából - merítek. Azonban -attól eltérően-, ugyanabban a pillanatban két felvételt készítek, az egyik a vágyott világ képe, a másik a tényleges környezet ábrázolása.



© Pettendi Szabó Péter



Szabó Dezső: Process

Festő szakon fejezte be főiskolai tanulmányait 1995-ben a Magyar Képzőművészeti Főiskolán Károlyi Zsigmond tanítványaként. 1995-től posztgraduális képzésen vett részt, festő szakos mesterdiplomáját 1997-ben vette át. Többek között Hermann Lipót- és Munkácsy Mihály-díjas képzőművész. 2011-től a Budapesti Metropolitan Egyetem Fotográfia alapképzésének docense.

Légi és természeti katasztrófák, különféle természeti jelenségek, titokzatos helyszínek, mélytengeri felvételek, többnyire televíziós adások kimetszett állóképeiből modellezett látványokat rögzít kisfilmes kameráján. A látvány és a kép újrateremtésével a képek működésének mechanizmusára, azok jelenkori státuszára kérdez rá. Process sorozatában konstruált fényképei létrehozásának hátterét, a munkafolyamatot mutatja be. A sorozat egyfajta cezúrát képez a kilencvenes évek végétől létrehozott ouvre és a 2010-es évek után, a fotográfia médiumát egyéb aspektusokból elemző munkák között.




© Szabó Dezső



Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

2019. 12. 12.

Galéria

Hírek

Művészet
Analóg hagyománytól a TikTokig: METUFOTO a Művészetek Völgyében

A 2024-es Művészetek Völgye Fesztiválon június 22-26. között a METUFOTO számos izgalmas workshoppal és beszélgetéssel várja az érdeklődőket.

analogcsempe

Analóg hagyománytól a TikTokig: METUFOTO a Művészetek Völgyében

A 2024-es Művészetek Völgye Fesztiválon június 22-26. között a METUFOTO számos i …

Művészet
Rektori köszöntő

Szívből gratulálok a sikeres felvételihez, mától Ön is a METU értékes közösségének a tagja!

üdvametuncsemp

Rektori köszöntő

Szívből gratulálok a sikeres felvételihez, mától Ön is a METU értékes közösségén …

A METU Alumni Club közössége átlépte a 10,000 regisztrációt! Köszönjük!

Örömünkre szolgál bejelenteni a hírt, hogy a 2023 novemberében indult online METU alumni platformunk elérte a 10,000 regisztrációt! Ez egy óriási mérföldkő, hiszen a Budapesti Metropolitan Egyetemen, valamint elődintézményeiben összesen 45,000 volt hallgató vehette át oklevelét, ami azt jelenti, hogy a teljes végzettek 22%-a van jelen a METU Alumni Club platformon...

METUALUMNIMOBCSEMP

A METU Alumni Club közössége átlépte a 10,000 regisztrációt! Köszönjük!

Örömünkre szolgál bejelenteni a hírt, hogy a 2023 n …

Művészet
3D technológiát és kreatív divatot ötvöz a METU frissdiplomásának díjnyertes startupja

A Média design szakos hallgató által alapított Mixony már elnyerte a Fashion Awards Hungary 2024 Az Év Divat Innovációja díjat is.

3ddiplomacsempe

3D technológiát és kreatív divatot ötvöz a METU frissdiplomásának díjnyertes startupja

A Média design szakos hallgató által alapított Mixony már elnyerte a Fashion Awa …

Művészet
Üzlet
Bemutatták az MNB és a METU együttműködésével megszületett két új kiadványt

Bemutatták az MNB és a METU együttműködésével megszületett két új kiadványt

pagksélgmléasmgéla112

Bemutatták az MNB és a METU együttműködésével megszületett két új kiadványt

Bemutatták az MNB és a METU együttműködésével megszületett két új kiadványt …

Üzlet
A METU oktatójának alkotása a SEE Film Festival legjobb animációs filmje

Ulrich Gábor oktatónk rövidfilmje lett a SEE Film Festival 2024 legjobb animációs filmje.

rekoncsemp

A METU oktatójának alkotása a SEE Film Festival legjobb animációs filmje

Ulrich Gábor oktatónk rövidfilmje lett a SEE Film Festival 2024 legjobb animáció …

Művészet
Integrált társművészeti gyakorlat kiállítás: Dehát, ki emlékszik már erre?

A METU integrált társművészeti gyakorlat hallgatóinak kiállítása a 2000’-es évek gyermekkori emlékeit idézte meg.

kicsicsempintegr.

Integrált társművészeti gyakorlat kiállítás: Dehát, ki emlékszik már erre?

A METU integrált társművészeti gyakorlat hallgatóinak kiállítása a 2000’-es évek …

Művészet
Művészet
METU hallgatói munkák a Sapientia EMTE rendezvényén.

METU hallgatói mozgóképes és média design alkotások is bemutatásra kerültek a Sapientia EMTE rendezvényén.

csempikehir firstcut

METU hallgatói munkák a Sapientia EMTE rendezvényén.

METU hallgatói mozgóképes és média design alkotások is bemutatásra kerültek a Sa …

Művészet
KommunikációTurizmusÜzletMűvészet
További hírek megtekintése...
METU hírek logó

További hírek megtekintése...