Felvetések és nyomok
a METU alap- és mesterszakos textiltervező hallgatóinak kiállítása
METU a Laborban. Művészeti képzéseink őszi kiállítássorozatának első eseményén alap- és mesterszakos textiltervező hallgatóink eddigi legizgalmasabb munkáiból válogatunk. A kiállítás nem csak sorozatunk nyitó eseménye, de egyben az egyetem életében az első önálló textilkiállítás is.
Tizenhárom alkotó harminchárom tárgyát, a fiatal textiltervező generáció alkotásait ismerheti meg a látogató. Az egyedi mintázatú textileken és sajátos objekten keresztül a szövött táskákon át a formabontó gyümölcsös tálig megannyi textilprojekt látható szeptember első hetében a rendhagyó és mérföldkőnek számító tárlaton.
Megnyitó: 2018. szeptember 3., 18 óra
A kiállítást megnyitja Gulyás Péter főiskolai docens.
Nyitva: szeptember 4-9., 12-18 óráig
Cím: Labor, 1053 Budapest, Képíró u. 6.
Kiállító hallgatók: Majoros Rella, Zachar Viktória, Melake Haile Luwam, Kiss Emese, Szabó Rita, Tóthová Dominika, Varnyú Dorina, Bartus Andrea, Bárdos Anna, Zámori Zsófia, Beliczay Zsófia, Takács Gabriella, Sallay Anna
Ízelítőül néhány kiállított munkáról:
Zachar Viktória / Noise (2016)
A Noise textilkollekciót a hangok tulajdonságainak vizuális leképzésére szolgáló spektrogramos képek inspirálták. A spektrogram egy hang frekvencia összetételét az idő függvényében ábrázoló grafikon. A szövött, illetve transzfernyomással is kivitelezett méteráru grafikái és mintái a szövöde zajának képi megjelenítései. Viktória az ipari jacquard szövőgépek ritmusos hangját rögzítette, majd különböző egyszerű programokkal grafikákká alakította. Élénk színeit a programok különböző jelölés rendszereinek köszönheti.
Tóthová Dominika / Pozitív megnyugvás (2018)
Dominika a téma feldolgozása folyamán a fogalmi rendszert szerkezetekhez kapcsolta. Munkája formavilágát az élővilágban előforduló védelmet nyújtó megoldások inspirálták, míg a nyugalmi állapot elérésére talált megoldások, az anyagszerkezetek által hordozott tartalomra voltak hatással. Diplomamunkája három darabos sorozat. A sorozat minden darabja egy alapelem moduláris összeépítési lehetőségeit járja körül. Az anyagszerkezetek gyapjúfilcből és padlófilcből készültek.
Varnyú Dorina / Láthatósági táskakollekció (2018)
Dorina láthatósági táskakollekciójában kizárólag a kézi szövést és varrási technikákat alkalmazta. Alapanyagaként olyan innovatív anyagokat használt, melyek segítik a tárgy funkcionalitását. Felhasznált átlátszó hangfalkábeleket, drótot és damilokat, melyek szokványos anyagnak számítanak saját speciális felhasználási területükön, de a szövésben való alkalmazásuk nem jellemző.
Bartus Andrea / Encyclopedia17 (2017)
Andrea diplomamunkájában a természethez, különösen a faunához szorosan kapcsolódó fiktív világot jelenít meg, az ebben élő furcsa lényeket mutatja be, fedezi fel a grafikái, és a hozzájuk kapcsolódó leírásokon keresztül. Mindegyik teremtményt külön egyéniséggel és szereppel, a világot pedig egy kifejező atmoszférával ruházta fel. Az életre keltés első lépcsőfokaként pedig némelyikükből nagyméretű drótinstalláció készült.
Bárdos Anna / Tökéletlen tökéletesség (2017)
Tökéletesség! Mindenkinek és mindennek igazodnia kell? Ettől leszünk boldogok? Anna projektje felhívja a figyelmet a fölösleges szociális konvenciókra, amelyek nem visznek előre. Mindez egy abrosz és alátét kollekcióban jelenik meg, ahol a folt a minta. A folt hibáink szimbóluma, és amint használat közben a foltok egymásra rakódnak, az idő lenyomatává válnak. Így válik egy egyszerű használati tárgy a közös együttléteket megőrző emlékvásznává. Nem csupán egy használati tárgy létrehozása volt a cél, tárgyai akár egy életre szóló interaktív játékká is válhatnak.
Takács Gabriella / DRUKK (2016)
A projekt célja egyrészt bemutatni a párhuzamot a szövetszerkezetek és a számítógépek digitális struktúrája között, másrészt megismerni azt a variációs sokszínűséget, amit már két változóval és a logikai függvényekkel el lehet érni. Gabriella Excelben hozta létre a generatív mintákat logikai függvényekből felépített algoritmusokkal. A Drukk az alkotó három hónapjának mintavizualizációja. A generatív minták bemeneti adatai a napi - reggeli és esti – vérnyomás, valamint egy hangulati állapotjelzőt is csatolt a mintákhoz.
Sallay Anna / Grida - funkcionális plasztikák (2017)
A diplomamunkája: tárgykészítés, egy lakókörnyezetbe tervezett design tál. A legegyszerűbb geometriai alapformákból (négyzet, téglalap) indult ki, nagyobb ívű feszes formákra törekedett, ami jobban kihozta az anyag szerkezetét és karakterét. Termoplasztikus műanyaggal impregnált pamuthálóból formálta ki a tárgyakat, bevonta egy fixatív anyaggal, ami stabilizálja, rögzíti a formát. Pigmenttel színezett polimer gyantával, acrystallal festette be, anyagtársításnak választotta a PURhabot (poliuretán hab) is.
A diplomamunkákról itt is olvashattok még:
Zachar Viktória, Tóthová Dominika, Varnyú Dorina, Bartus Andrea
Hírek
Sikeresen lezajlott az EcoFashion4V4 Hackathon
Sikeresen lezajlott 2023 május 26-án az EcoFashion4v4 Hackathon de …
METU-s sikerek a HUGAROPACK Student Csomagolástervezési Diákversenyen
Sikeresen lezajlott a 2023-as HUGAROPACK Student Csomagolástervezé …

MyBrand Centre for Excellence Kiválósági Mentorközpont látogatása a Budapesti Értéktőzsdére
Az MNB és a METU által közösen létrehozott M …

Határon túli magyarok is részt vesznek az év legjelentősebb protokoll versenyén
A Budapesti Metropolitan Egyetem nagyszabású nemzetközi protokoll versenyt rende …

A Budapesti Metropolitan Egyetem a Dubai GETEX-en
A Globális Oktatási és Képzési Kiáll&i …

METU-s alumni hallgatóink kiemelkedő eredményei a 10. Savaria Filmszemlén
10. Savaria FilmfesztiválA Savaria Filmakadémia Egyesület id& …

Célegyenesben a „Design a jövőért” projekt
A tavaszi félév végéig négy projektből készül gyártható termékterv a BME és a ME …

Szobrász és zeneszerző a BME Művészeti Rezidenciaprogram idei ösztöndíjasai között
Budapest, 2023. május 17. – Döntött a zsűri, kiválasztották azt a három tehetség …
