Ezerszemű Filmhíradó
Vizuális propaganda Magyarországon 1930-1944
A közelmúltben jelent meg Barkóczi Janka munkatársunk könyve az MMA ÖSZTÖNDÍJAS TANULMÁNYOK sorozatában az Ezerszemű filmhíradó - Vizuális propaganda Magyarországon 1930-1944 címmel a L' HARMATTAN KFT. kiadói gondozásában.
A kötet bemutatja a hazai filmhíradók fejlődésének kezdeteit, az 1931-1944 között Magyar Világhíradó címmel forgalmazott mozgóképek intézményi hátterét, formai és tartalmi sajátosságait - jelezve ezzel a korabeli médiatörténet néhány fontos állomását.
Janka így ír személyes motivációjáról:
A magyar filmhíradók története évek óta izgat, mert ez egy csodálatosan nagy, viszonylag épen megmaradt mozgóképes forrás, amiből a kultúra és a történeti múlt sok izgalmas részlete kiolvasható. Lényeges, hogy kellő kritikával kezeljük ezeket az anyagokat, hiszen a korabeli propaganda fontos eszközei voltak, de ha ismerjük keletkezésük és működésük természetét, különleges titkokat árulnak el. Jelenleg a két világháború közötti, hazai hangos filmhíradók feldolgozásával foglalkozom, de már gyűjtöm az anyagot a műfaj további, rendszerváltásig tartó történetének megírásához. A témáról blogot is készítek, hiszen az igazi élményt az jelenti, ha magyarázattal együtt láthatjuk ezeket a filmeket. A propaganda működésével kapcsolatos gondolkodásban sokat segítenek a METU-s tanítványaim, akik az órai elemzések során érdekes szempontokat adnak egy-egy film értelmezéséhez.
A híradóműfaj kutatása a történettudomány, a kommunikációelmélet és az esztétika határterületén helyezkedik el, és számos résztémára bontható. A filmhíradó a két világháború közötti Magyarország új tömegkommunikációs eszköze, amely nem csak az információközlés, de a befolyásolás lehetőségeit is kibővíti, mert a szerkesztők - az események dokumentálásán túl - a közönség identitásának formálására is törekednek.
Barkóczi Janka filmesztéta, a METU média- és mozgóképművészeti képzéseinek produkciómenedzsere és nemzetközi kapcsolatokért felelős munkatársa, jelenleg doktori tanulmányait a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalmi Kommunikáció Doktori Iskolájában folytatja a magyar filmhíradók és a politikai kommunikáció témájában. Írásai rendszeresen jelennek meg hazai és külföldi kiadványokban. Kutatási területe a vizuális propaganda, valamint a mozgókép és a történelem viszonya.
Gratulálunk Jankának a nagyszerű munkához!
2017. 07. 24.
Hírek
A METU Ünnepélyesen Köszöntötte Nemzetközi Hallgatóit
Szeptember 26-án a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) különl …
Minden, amit a keresztféléves felvételiről, képzésekről tudni kell
Hogyan zajlik a keresztféléves jelentkezés? …
Új szempontból vizsgálja az építőipart a KSH
Folytatódik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Budape …
A METU kiadásában megjelent Új Munkaügyi Szemle idei 3. száma a HR szakma jövőbeli kihívásaira való felkészülést helyezi fókuszba
„A hazai munkaerőpiac turbulens változáson megy keresztü …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …
Együttműködési megállapodást írt alá az MKT és a METU
Az oktatás, a kutatás és az innováció ös …
Az ökológia és a művészetek kapcsolatáról tartott konferenciát a METU
A METU Művészeti és Kreatívipari Kara 2024. szeptember 12-13-án, a Francia Intéz …
Első alkalommal csatlakozott a METU a Kutatók Éjszakájához
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) 2024-ben első alkalommal vett rés …