Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Dürgő Athéna / Építőművész mesterszak | Budapesti Metropolitan Egyetem

Dürgő Athéna / Építőművész mesterszak

"Úgy élem a mindennapjaimat, hogy nyitott vagyok arra, bármi hatással lehet rám, ami körülvesz: egy természetben megtalálható tárgy, valaki más munkássága, vagy akár a saját igényeim."

Dürgő Athéna Környezetkultúra alapszakunk után idén Építőművész mesterszakunkon diplomázott.

A belsőépítészet terület nagyköveteként nyílt napjainkon, eseményeinken is előadott, de képviselte már egyetemünket Kínában is a 4x4 workshop építészeti versenyen.


 


Miért ezzel a területtel foglalkozol?
Mióta az eszemet tudom, mindig az lebegett előttem, hogy művészeti területen szeretnék elhelyezkedni. Művész családban nevelkedtem, így folyton előttem volt annak a példája, miként nyilvánul meg a művészetek iránti szeretet, ezáltal engem is ösztönzött az alkotás lehetősége.

Miért ezt a szakot választottad?
Azért választottam a belsőépítészetet, mert egy nagyon sokrétű terület. Mindenki megtalálhatja benne a saját útját és stílusát, szerintem ez nagy kihívás.

Milyen alapszakon végeztél és honnan érkeztél a METU-ra?
A METU Környezetkultúra alapszakán végeztem, ezután kezdtem el az Építőművész mesterszakot. Számomra teljesen új volt művészeti területen tanulni, egyetem előtt a világot jártam, amely szintén megerősítést adott abban, hogy az építészet területén szeretnék elhelyezkedni.


 

Mi inspirál?
Az inspiráció mindenki számára mást jelent. Úgy élem a mindennapjaimat, hogy nyitott vagyok arra, bármi hatással lehet rám, ami körülvesz: egy természetben megtalálható tárgy, valaki más munkássága, vagy akár a saját igényeim. Lényegében rajtunk múlik az, mit és hogyan fogadunk be és hogyan tudjuk előnyünkre fordítani a tervezés során.

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért?
2018 tavaszán egy csoporttársammal együtt lehetőségünk adódott, hogy részt vegyünk egy építészeti versenyen Kína fővárosában, Pekingben, ezzel képviselve a METU Építőművész mesterszakát. A feladat kihívás volt számunkra, ugyanis városi léptékben kellett gondolkodnunk. Egy kísérleti falut terveztünk, amelynek megvalósulása korunk szociális és környezeti problémáira adhat megoldást. Felemelő érzés volt Kína neves építészei előtt prezentálni tervünket. Ilyen tapasztalattal gyarapodni egy életre szóló élményt jelent.


 

 


   

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad?
Diplomamunkám során egy Balaton-felvidéki családi borászatot terveztem, amely a Zsendülő nevet viseli. A zsendülés egy borászati kifejezés, jelentése a termés, gyümölcs érésének kezdete.

A tervezés helyszíne Szentantalfa, Zánkától pár kilométerre, a Nivegy-völgyben helyezkedik el. Azért választottam a borászat témát a Balaton-Felvidéken, mert itt a természetközeli és a hagyományos építészet egyaránt jelen van. Valamint adott volt egy olyan lehetőség, miszerint az alapokról indulva tervezhetek egy kedves ismerősünk családi birtokára. A tervezés során törekedtem arra, hogy az általam elképzelt épület a hagyományos és a modern irányt egyaránt követve, szerves része lehessen ennek a tájnak, a borászkodás folyamatait pedig terápiás eszközként fogtam fel. Nagyon izgalmas volt számomra a téma feldolgozása.


 

 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt?
Szerintem rengeteget számít a szakmai fejlődésnél, hogy mit kapunk oktatóinktól. Úgy érzem, hogy a családias légkör, a sok türelem, támogatás és pozitív hozzáállás nagyon fontos része a szakmai fejlődésünknek, hiszen ezáltal érezzük azt, hogy érdemes tanulnunk.

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania?
A METU-n meg fogod találni a saját utadat. Tartsd szem előtt, hogy a művészet olyan érték, ami egyre inkább megbecsülésre talál a világon. Kitartó és alázatos munkával elérheted a céljaidat!

Hogy érzed magad a friss(másod)diplomásként?
Büszkeséggel tölt el, hogy sikeresen végig vittem ezt az öt évet. Részben megkönnyebbülést érzek, részben viszont szomorú vagyok, mert a mindennapjaim részévé vált a METU és nagyon fog hiányozni.


 

Milyen élmény volt a diplomavédésed?
Remek élmény volt, nagyon jó hangulatban telt. Nem volt feszült vizsgahangulat, sokkal inkább egy laza beszélgetést folytattunk és pozitív visszajelzéseket kaptam. Örömmel gondolok vissza erre az alkalomra.

Milyen terveid vannak a jövőre?
Jelenleg egy belsőépítész cégnél dolgozom, már fél év alatt is rengeteg tapasztalatot szereztem, de úgy gondolom ez egy első lépcsőfok. Szeretnék minél többféle munkalehetőséget megragadni. A későbbiekben pedig doktori iskolát végezni, és olyan tudásra szert tenni, hogy egy nap majd a METU-n taníthassak.