Design a jövőért: fenntartható terveiket mutatták be a METU és BME hallgatói
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a Budapesti Metropolitan Egyetem közös munkába fogott a fenntarthatóbb jövő jegyében. A projekt során a két egyetem hallgatói két fős csoportokban dolgoztak klímavédő pohár megtervezésén.
Fotó: Vígh Johanna
A két egyetem hallgatói a klímavédelem jegyében terveztek olyan tárgyakat, eszközöket, amelyekkel kiválthatók lehetnek az egyszer használatos poharak is. A közös tervezési folyamat a környezettudatos és fenntartható életmód fontosságára is felhívja a figyelmet. Ezek a célkitűzések egyre meghatározóbbak az intézmények működésében. A BME közelmúltban indította el munkacsoportjait, amelyek a környezettudatos egyetemi működést ösztönzik.
A METU képzéseiben és működésében is hangsúlyosan jelenik meg a fenntarthatóság szempontja.
A projekt második szakaszát záró prezentáció alkalmával decemberben a BME terméktervező szakos, valamint a METU formatervező művész mesterszakos hallgatói mutatták be terveiket társaiknak, valamint Varga Andrásnak, a BME GPK Gép- és Terméktervezés Tanszéke mesteroktatójának, valamint György Árpád Hunornak és Pataki Dávidnak a METU Építészet és Design Tanszéke oktatóinak. A prezentáción Czigány Tibor, a BME rektora és Tóth Ágnes, a Budapesti Metropolitan Egyetem elnök-vezérigazgatója is részt vett.
Fotó: Vígh Johanna
A korábbi, októberi forduló után a hallgatók a kapott visszajelzések alapján 3D-s terveket készítettek és ezeket mutatták be a projekt decemberi fordulóján.
A hallgatók zöme a kompakt, összecsukható poharak mellett egyéb eszközöket is tervezett, például praktikus ételhordókat, szelektív hulladékgyűjtőket, valamint okoscsapot és reszeltszappan-adagolót vizionáló tervrajzzal is előrukkoltak a diákok, de volt, aki közösségkovácsoló, mechanikusan működő szerkezetet tervezett újrahasznosítható anyaghasználattal.
„A világnak problémái vannak, az egyetemeknek tanszékei. A mai kor legnagyobb problémái, például a fenntarthatóság pontosan ilyen, amiket nem lehet egy tudományterület adott tudástárával megoldani. A felsőoktatásban a következő időszak legfontosabb céljának azt tartom, hogy erősítsük az egyetemek közötti együttműködéseket.” – jegyezte meg nyitóbeszédében Tóth Ágnes.
"A BME jó irányban halad a fenntartható egyetemmé válás elérésében, ennek egyik jele QS fenntarthatósági rangsora, ahol a környezeti hatás tekintetében, legjobb magyar egyetemként, 1400 egyetem közül a 198 volt. A pohártervezési projekt jelképes, mert egy tárgyba sűríti a törekvéseinket, hogy kevesebb hulladékot termelve éljünk. Egyben jelzi, hogy a klímavédelmi törekvés képzéseinkben ilyen módon is megjelenik, a kifejezetten környezetgazdasági és -mérnöki szakok, valamint kutatások mellett." mondta Dr. Czigány Tibor, a Műegyetem rektora.
A két egyetem célja legígéretesebb tervek továbbfejlesztése és a tervek alapján egy termék gyártásának megszervezése, hogy az egyetemi polgárok kiválthassák az eldobható poharakat.
2022. 12. 16.
Hírek

Új vezérigazgató a Budapesti Metropolitan Egyetem élén
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) új vezérigazgatót nevezett ki Wenczel Ri …

METU-s oktatónk alkotásait is kiállították New Yorkban
Ajkai Dávid, a METU Fotográfia szak oktatójának munkája is szerepelt a PHOTO COU …

Design for the common good
A Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari kara a házigazdája an …

Együttműködési megállapodás aláírása az ADA University-vel, Azerbajdzsán legnívósabb egyetemével
Azerbajdzsán egyik legfiatalabb, rendkívül innovatív és nemzetközileg legismerte …

Közgazdász nagyágyút igazolt a Budapesti Metropolitan Egyetem
Richard A. Werner professzor jelentős nemzetközi tudományos karriert tudhatnak m …

A Budapesti Metropolitan Egyetem együttműködési megállapodást kötött Kazahsztán vezető magánegyetemével
Együttműködési megállapodás aláírására került sor a Budapesti Metropolitan Egyet …

Tervezőgrafika mesterdiplomák az Octogon magazinban
Az OCTOGON online az elkövetkezendő időszakban sorra bemutatja a különböző egyet …

A Budapesti Metropolitan Egyetem oktatójának animációs filmjét jelöli Magyarország az Oscar-díjra
Magyarország Gauder Áron, a Budapesti Metropolitan Egyetem oktatójának a Kojot n …
