Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2022 - Nagy Dorottya Flóra / Formatervező művész MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Nagy Dorottya Flóra / Formatervező művész MA

Valós feladatokon dolgozhattunk, valós megrendelőktől, és ezek kidolgozásához az oktatók hozzáértő támogatását kaptuk és profi szakmai segítségét.” 


Nagy Dorottya Flóra a METU Formatervező művész mesterszakán végzett. Viszonylag korán megfogalmazódott benne, hogy kreatív, alkotómunkát szeretnék végezni. Szeretett volna a diplomamunkájában egy olyan témával foglalkozni, ami közel áll a szívéhez, és úgy érzi erre a METU-n lehetőséget kapott. 

 

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Viszonylag korán megfogalmazódott bennem, hogy kreatív, alkotómunkát szeretnék végezni, ezért választottam már alapképzésen az Ipari termék- és formatervező szakot. Ezt követően továbbra is a tervezés volt a vágyam, és úgy éreztem, hogy művészeti szakon szeretném erősíteni a tudásomat, ezért jelentkeztem a METU-ra. Leginkább az inspirál, ha egy olyan feladattal, problémával találkozom, ami fontos számomra is, és úgy látom, hogy tudok hozzátenni, újat és értékeset alkotni a területen. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Nagyon szerettem a legelső feladatunkat, amikor olyan tárgyi eszközt terveztünk, ami valamilyen módon a koronavírusra reagál, az amiatt felmerült problémát igyekszik megoldani. Szívesen tervezek kedves, gyerekeknek szóló tárgyakat, így egy óvodai játékfertőtlenítő eszközt terveztem, ami UV fénnyel működik, és a gyerekeket is bevonja a használatba, emellett oktató és közösségépítő szerepe is van. Ez a terv a Saniphant (sanitize+elephant) nevet kapta.  

Szívesen gondolok vissza a mozibútor tervezésre is, hiszen nagy kihívást jelentett számomra, hogy egy prémium (luxus kategóriájú) terméket kellett terveznünk, mert ez a világ eléggé távol állt tőlem. Végül mégis megtaláltam benne azokat a vonásokat, amivel egyedivé és egy kicsit a sajátommá tudtam tenni a bútort. Névadó városának Rómát választottam, és a formáját az ott nagy számban megtalálható mandulafenyő toboza ihlette. 

Természetesen a legjelentősebbnek a diplomamunkámat gondolom, amivel a legtöbbet dolgoztam, és számomra nagyon fontos témát dolgoz fel. 


 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Egy olyan szék tervezésével foglalkoztam, amely a koraszülöttek ellátásában alkalmazott kengurumódszert hivatott támogatni. Olyan kiegészítő funkciókkal rendelkezik, amelyek képesek kifejezetten a kenguruzásnál felmerülő igényeket (mind a baba, mind a szülő részéről) kielégíteni, és megoldást kínálni azokra a nehézségekre, amelyek a jelenleg erre a célra általánosságban használt ülőbútorok estében merülnek fel. A kengurumódszert eredetileg inkubátorok és kellő felszerelés hiányában a gyermekek kihűlésének megelőzésére dolgozták ki, azonban annak ismeretében, hogy a módszer a hőszabályozás segítésén túl rendkívül jótékony hatású, ma már világszerte alkalmazzák a kórházak koraszülött osztályain, törekedve arra, hogy a lehető legtöbb időt töltsenek a kisbabák kenguruzva szüleikkel, hiszen minden így töltött perc értékes számukra. 

  

Szerettem volna a diplomamunkámban egy olyan témával foglalkozni, ami közel áll a szívemhez, és erre a METU-n lehetőséget kaptunk. A kidolgozáshoz rengeteg szakértői segítséget kaptam a Bács-Kiskun Megyei Kórház Csecsemő -és Gyermekosztály Perinatális Intenzív Centrumának orvosaitól és ápolóitól. 

  

A bútor formája az emberi kéz formáját idézi, ami arra az odaadó gondoskodásra, szeretetre és óvatosságra utal, amivel a babákat a kórház dolgozói gondozzák. 

 

 

Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Valós feladatokon dolgozthattunk, valós megrendelőktől, és ezek kidolgozásához az oktatók hozzáértő támogatását kaptuk és profi szakmai segítségét. Szerintem ez az, ami a leginkább előrelendítette a fejlődést. Ez önmagában nagyon értékes, de emellett a legtöbb feladat egyben lehetőség is volt: együttműködésre cégekkel, munkára, kapcsolatépítésre. 

 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Számomra azt jelenti, hogy itt a hallgatóknak lehetőségük van kreatívan alkotni. Örülök, hogy sok tervezési feladatnál viszonylag nagy szabadságot kaptunk abban, hogy pontosan mit szeretnénk tervezni, milyen irányba vigyük el a tervet, vagy egy kötöttebb feladatnál is megtanulhattuk, hogy hogyan tegyük a sajátunkká. Így olyan projekteken dolgoztunk, ami kedves a szívünknek, és nyugodtan eljátszhattunk elsőre elrugaszkodottnak tűnő ötletekkel is. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Itt lehetőséged lesz támogató közegben fejleszteni a tudásod, készségeid, megvalósítani a saját kreatív elképzeléseidet, és mindehhez rendkívül értékes szakmai segítséget és ismereteket fogsz kapni. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Természetesen szeretnék tervezni, és szeretnék nyitott maradni minden lehetőségre, amitől fejlődhetek tervezőként. 

 

Tedd meg karriered következő lépését a METU mesterképzésén - ismerd meg Formatervező művész MA képzésünket!