Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2022 - Feil Liza / Formatervező Művész MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Feil Liza / Formatervező Művész MA

„Az egyetem végeztével tettem némi visszatekintést és arra jöttem rá, hogy pontosan ez volt az, amire felvételinél számítottam. Egyrészt szakmailag toppon lévő mentoraink önzetlenül segítettek minket és adták át megszerzett tapasztalataikat, ugyanakkor az egyetem szakmai kapcsolatokra, munkalehetőségekre is ajtókat nyitott számunkra.” 

 

Feil Liza a METU Formatervező Művész mesterszakán diplomázott. Gimis évei végéig meg volt róla győződve, hogy villamosmérnöki karrierről álmodik. Végül hirtelen jött bizonytalanságát szakmai segítség és támogató családi közeg által sikerült feloldania, eközben pedig rájönnie, hogy ő valójában kreatív pályára született.  Most úgy érzi, hogy megtalálta a helyét, és izgalmas tervekkel vág bele a jövőbe.  


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Őszintén szólva én a gimnáziumi éveim alatt végig villamosmérnöknek készültem, plusz programozási feladatokat kértem az órákon, és otthon is apával nyákot terveztünk. Egészen a felvételiig biztos voltam benne, hogy ezt akarom, majd egy héttel a jelentkezés előtt elbizonytalanodtam. Egy kedves szakértővel és a hozzám közel állókkal beszélve kiderült, hogy az agyam túl kreatív a monoton munkákhoz és hamar megunom, elvesztem a motivációmat bennük. Az utolsó pillanatban váltottam sorrendet és azt kell mondjam, életem legjobb döntése volt!  

Szeretném ezúton is megköszönni azoknak, akik még időben felnyitották a szememet, mára úgy érzem teljesen megtaláltam a helyemet abban, hogy mindennapi problémákat oldjak meg a tárgykultúrák szintjén. Nagyon kíváncsi természet vagyok, általában a legbiztosabb tényeket is megkérdőjelezem, így képes vagyok egészen új megközelítésből is rálátni egy problémára. Szeretem a szakma által adott változatosságot, hogy széles körben lehet tervezni, ezáltal a kiégés veszélyétől sem félek. 

 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Az egyik elsöprően nagy kedvencem egy német cég által kiadott élő projekt volt. Lényegében egy kültéri pavilont kellett terveznünk, ami a "Cube" nevet viselte. Bár az acél profilok adottak voltak, nekünk kellett új funkciót tervezni bele az utolsó csomópontokig és a szerkezet alapos megtervezéséig, hiszen fontos volt a működőképesség. Két szempontból volt ez a munka említésre méltó: egyrészt megéltem vele a legrosszabb és a legjobb hullámvölgyeket is, másrészt pedig itt mertem először merészen nekimenni a briefnek. Végül másik három társam munkájával együtt kiválasztották a tervemet, az utolsó félévben pedig végig dolgozhattunk a céggel, belelátva a munkafolyamatokba is. 

 
 A másik nagy kedvencem pedig egy csapatmunka volt, ahol különböző szakról válogatott hallgatókkal dolgozhattunk egy érzékenyítő társason, melyet maga a Lego támogatott több ezer kockával. Összesen 48 játék készült, ezek a mai napig az általános iskolák alsó tagozataiban járnak osztályról-osztályra, hogy az egészséges gyermekek jobban megértsék a fogyatékkal élő emberek élethelyzetét, mindennapjait. Igazán lélekmelengető és hálás projekt volt ez számomra! 

 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

Evezzünk is más vizekre... szó szerint! Egy vízminőséget monitorozó eszközt terveztem, kicsit érthetőbben egy okos bóját. Ez az úszótest tartalmaz különféle szenzorokat, amivel a víz adott értékeit lehet mérni, ezáltal mind prevenciós célból, mind a kár (például szennyezés) bekövetkeztekor fontos szerepet tölt be. 
 Hogy miért ezt a témát választottam? Nos, egy "dunai gyerek" vagyok, egy folyó menti vidéki városból származom, Paksról. Gyerekként ikertestvéremmel és apával sokat jártunk át a túlpartra, ahol délutánokat játszottunk át, így a természetes vizek iránti szeretetem mindig erős volt és maradt is a mai napig. Apa fontosnak tartotta megtanítani, hogy mennyire kell vigyázni a vizeinkre, hogy ne károsodjanak, hiszen ez minden élet alapja. Másrészt, és ez egyfajta visszacsatolás a korábbi kérdésre: a természetes vizekkel kapcsolatos problémák foglalkoztatnak, mondhatni zavarnak, egyfajta belső késztetést éreztem arra, hogy a tudásomhoz és lehetőségeimhez mérten segíteni tudjak egy élhetőbb és minőségibb vízkészlet fenntartásához, elkerülve a károsodásokat, vagy megkeresve annak okát, hogy minél hamarabb kiküszöböljük a szennyeződéseket. 



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Az egyetem végeztével tettem némi visszatekintést és arra jöttem rá, hogy pontosan ez volt az, amire felvételinél számítottam. Egyrészt szakmailag toppon lévő mentoraink önzetlenül segítettek minket és adták át megszerzett tapasztalataikat, ugyanakkor az egyetem szakmai kapcsolatokra, munkalehetőségekre is ajtókat nyitott számunkra. 


Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Számomra a gyakorlatorientált oktatást, az inspiráló közeget és főképp a megfelelő szakmai támogatást jelenti. 

 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Színvonalas oktatást kaphat olyan szakmabeliektől, akik a munkájukban aktívak, kint vannak a piacon vagy hatalmas mennyiségű tapasztalatot szívtak magukba az évek során. Korszerű technológiákat biztosítanak a projektek kivitelezéséhez, vagy a prototípusok, makettek megalkotásához, eközben pedig szakmai tanácsokat is kaphatnak a hallgatók. Én úgy vélem ez pont az a hely, ahol kiteljesedhet az ember a szakmájában és ehhez önzetlen támogatást is kap. 

 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

Jelenleg szabadúszóként tevékenykedem, és nyitott vagyok bármilyen együttműködésre. Élvezem a változatos munkakört, amit magam alakítok és ezáltal egyszerre több munkafolyamatba is belátok. 
 Fontosnak érzem azt is, hogy majd pár év szakmai tapasztalatot gyűjthessek egy adott cégnél teljes állásban, mert ezt követően nem titkolt célom hosszútávon egy saját stúdiót létrehozása olyan társakkal, akikkel úgy érzem, hogy a világot is megválthatjuk! :-) 


Tedd meg karriered következő lépését a METU mesterképzésén - ismerd meg Formatervező Művész képzésünket!