Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Best of METU diploma 2022 - Borbás Fanni / Média Design MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Borbás Fanni / Média Design MA

„Személyes célom minél egyedibb megoldásokat kreálni egy-egy kreatív alkotói folyamat során, amelyhez a média design rengeteg eszközt nyújt.” 

 

Borbás Fanni a METU Média Design mesterszakán diplomázott. Korábban frontend fejlesztéssel és webdesignal foglalkozott, viszont szeretett volna jobban belelátni a vizuális világba. Mindig is vonzották az innovatív technológiai megoldások és a különböző művészeti ágazatok ötvözetei, célja pedig a minél egyedibb alkotások létrahozása a jövőben. 


Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Az informatika világából érkeztem, ugyanis korábban programozást tanultam és frontend fejlesztéssel, webdesignnal foglalkoztam, szóval általában a vizuális rész érdekelt jobban. Mindig is vonzottak az innovatív technológiai megoldások és a különféle művészeti ágazatok integrációi, amelyek új dimenziót nyitnak az alkotás világában. Sokszor egy elsőre szokatlannak tűnő összeállításból születnek emlékezetes és egyedülálló alkotások. Ezek inspirálnak engem és személyes célom is minél egyedibb megoldásokat kreálni egy-egy kreatív alkotói folyamat során, amelyhez a média design rengeteg eszközt nyújt. Emellett nyitott szemléletmóddal, problémamegoldó hozzáállással és kreatív eszközök bevonásával fogok minden új projektbe és mivel minden projekt más, így az új kihívások folyamatosan inspirálnak és engem is megújulásra ösztönöznek. 


Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Kedvenceim közt volt a hangdesign, amikor magunk készítettünk zenét csupán a saját hétköznapi eszközeink használatával, illetve a játéktervezés, aminek keretében egy kezdeti játékötletet a félévek során folyamatosan fejlesztve egy kezdeti prototípus is megszületett. 

Mindezek mellett a 3D világa fogott meg igazán. Varázslatosnak tartom ahogy 3D-ben a semmiből új dolgokat teremthetünk, történetet mesélhetünk, aminek csupán a fantázia szab határt. Így lett a kedvenc munkám a Lélekvándor című 3D animációs videó, melyet Bojtor Liliennel közösen készítettünk el. Egy japán kertben úszkáló halak történetén keresztül fogtuk meg az elmúlás, az elengedés érzését. Ahogy az alkonyatkor érkező halász kifogja a halakat, azok pislákoló lámpásokká válva az égbe szállnak egy új élet reményében folytatva tovább útjukat. A projekt elkészítése során sok új tudást szereztem és csapatban dolgozva, egymást motiválva alkottunk, ami inspirálóan hatott rám. 


 

Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A diplomamunkám egy projection mapping videó, mely az Infinity címet kapta. Az alapötlet, hogy fényfestést készítsek, még a 3D mapping egyetemi kurzusból indult, ahol nagyon megtetszett az alkotói fázis, ahogyan egy épület a sötétben új életre kel és megelevenedik a rávetített animációk hatására.  

Korábbi években már figyelemmel követtem különböző fényfestő fesztiválokat és csodálattal figyeltem a nemzetközi mezőny legjobb alkotásait. Amikor idén tavasszal megláttam, hogy ismét meghirdetik a Zsolnay Light Art fényfestőversenyt, egyből kedvet kaptam egy mapping videó megalkotásához, és azonnal ötletelni kezdtem.  

A fényfestés fő témája az egyensúly lett. Egy olyan, mindenki által vágyott állapot, ahol a különféle hatások és erők teljes mértékben kiegyenlítik egymást és ezáltal létrejön egy különleges, harmonikus állapot. Erre törekszünk legtöbben, de napjainkban mégis egyre több területen borulnak fel egyensúlyi állapotok. Az idő előrehaladtával ezek a folyamatok más-más formát öltve végtelen körforgásként ismétlődnek. 

Az Infinity című fényfestéssel célom az egyensúly érzését vizuális formába önteni, látványelemekkel és zenei aláfestéssel egy egységet alkotva gondolkodtatja el a nézőt. 

A pályázatról végül lecsúsztam, mivel a korai beadási határidő és a benne szereplő magas kivitelezési kritériumok szerinti megvalósításhoz több időre és technikai erőforrásra lett volna szükségem. A diplomamunkám elkészítése során viszont nagyon megtetszett a fényfestés világa, magával ragadott az épület életre keltésének ezen módja, így szeretnék a jövőben is fényfestő projektekben részt venni. 



Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Új területeket ismertem meg a média designon belül, amik szélesítették a látásmódomat. Az egyetemi évek alatt új tapasztalatot szerezhettem és másfajta nézőpontokat is megismerve, még színesebben látom a világot. Az oktatás során megszerzett tudás és új technikák megismerése mellett, sokat tanultam és inspirálódtam a szaktársaimtól is. 


Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Számomra azt jelenti, hogy a saját fantáziámat szabadon engedve alkothatok egy támogató közegben. Mindamellett, hogy a szakmai tudásom is fejlődik egy-egy projekt megalkotása során, kibontakoztathatom a saját stílusomat is. 


Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Ha megvan benned a nyitottság, elszántság és érdeklődés a szakma iránt, akkor sok új tudást sajátíthatsz el. Mivel az oktatók nagy része nem csak tanít, hanem valós projekteken a szakmában dolgozik, így naprakész tudást képesek átadni, és még szakmai titkokba is betekintést nyerhetsz. 


Milyen terveid vannak a jövőre? 

Az egyetemi évek során sok új képességgel, tudással gazdagodtam, amik hozzásegítettek a szakmai fejlődésemhez. Bízom benne, hogy az itt szerzett tapasztalatokat képes leszek beépíteni jövőbeli projektekbe, a diplomamunkám során megkedvelt fényfestésen túl, a média design további területein is. 


Tedd meg karriered következő lépését a METU mesterképzésén - ismerd meg Média Design MA képzésünket!