Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Bojtor Lilien / Média Design MA | Budapesti Metropolitan Egyetem

Bojtor Lilien / Média Design MA

„Itt korszerű környezetben tanulhat az ember. Minden eszköz elérhető számára ahhoz, hogy a megálmodott projekt megvalósuljon, csak a képzelet szab határt számára. Nemcsak egyénileg fejleszt az egyetem, hanem megmutatja milyen csapatban összedolgozni más emberekkel.” 

 

Bojtor Lilien a METU Média Design mesterszakán diplomázott. Korábban mozgóképpel foglalkozott, de szerette volna jobban beleásni magát az audiovizuális világba, szeretett volna tanulni, új dolgokat megismerni, és tapasztalni. Számításait megtalálta ezen a képzésen, és sok kedvenc egyetemi projektje mellett, elmeséli a diplomamunkája történetét is.  

Miért ezzel a területtel foglalkozol, miért ezt a szakot választottad, mi inspirál? 

Mindig is nagyon érdekelt a médiaművészet világa. Eleinte mozgóképpel foglalkoztam, de alig ismertem programokat. Azonban szerettem volna új dolgokba belefogni, új dolgokat megismerni, tapasztalni és látni.  Emiatt is választottam ezt az irányt.  

A Média Design szak számomra megadta azt a lehetőséget, hogy kipróbálhassam magam sok mindenben, belekóstolhassak többféle művészeti ágba és más szemszögből vizsgálhassam a világot. Nagyon szeretem, hogy egy projektet többféle módon is meg lehet valósítani, több eszközhöz is tudok nyúlni a programismereteim által. Elképesztő érzés létrehozni, vizuálisan megjeleníteni valamit, ami addig csak egy gondolat volt a fejemben. 

Melyek voltak a kedvenc egyetemi munkáid és miért? 

Mesterszakon készült munkáim többsége közel áll a szívemhez. Volt, amelyiknek a mondanivalója volt számomra nagyon értékes, más munkámnak a folyamata idéz meg bennem kellemes emléket.   

Az egyik személyes kedvencem a reFraction interaktív installáció. Két szaktársammal, Gaál Eszterrel és Kurucz Eszterrel együtt készítettük el. A fény megtörésével kísérleteztünk, és Arduino segítségével a vetített vizuállal játszadoztunk és formáltuk kedvünkre. A folyamat nagyon izgalmas volt számomra, ahogyan közösen a semmiből felépítettük az installáció részeit és objektumát, amely sok apró kivágott CD elemekből állt, majd életre kelt az egész egy mapping szoftver segítségével. Csodás volt a felületre vetített kép és annak a vetülete a falon, mely szétszóródott kis fénytöredékekre. 


Mi volt a diplomamunkád? Miért ezt a témát választottad? 

A diplomamunkám egy interaktív installáció, amely a Chami nevet kapta. Különböző érintés- és távolságérzékelő szenzorokat felhasználva készült el. Fő eleme egy általam meghajtogatott papír origami, amelyre végül rávetítettem az animációkat. 

A cím a chaos és az origami szó egyvelege. Egyfajta egyensúlyt jelképez a mindennapi káosz és a meditatív állapot, egészséges elme között. Napjainkban a folyamatos pörgés, rohanás és a figyelmünk megosztottsága egy természetes állapottá vált. Rengeteg dolgot látunk rövid idő alatt és pont emiatt, olykor nem figyelünk a részletekre. Az installáció lényege, hogy álljunk meg egy picit, és csak figyeljünk, próbáljunk fókuszálni, különben nem látunk tisztán és élesen.  

Mindig is érdekelt az interaktív installációk világa. Ez az egyik ok, amiért ezt a műfajt választottam. Izgalmas látni és vizsgálni azt, hogy az emberek hogyan viszonyulnak az installációhoz, hogyan fedezik fel azt, milyen kreatív módon játszanak vele, és a hatása milyen reakciót vált ki belőlük.   


Mivel járult hozzá a szakmai fejlődésedhez a METU az egyetemi évek alatt? 

Többféle szemszögből vizsgálhattuk meg a művészeti ágakat legyen az 3D, Game Design, Projection Mapping művészet, de képesek voltunk Arduino segítségével prototípusok készítésére is. Akkor válik igazán teljessé egy mű, mikor ezek az egységek összetalálkoznak egymással. 

A diplomamunkám már jóval összetettebb projektnek mondható, különböző fázisokra és elemekre bontható. Többféle szoftver segítségével értem el azt, hogy az alkotás interaktívvá váljon, hogy minden kis részletének legyen értelme, valamilyen jelentéssel bírjon és életre keljen a résztvevő előtt. Ehhez azonban kellett az egyetem nyújtotta programismeret, amely által elkészülhetett a végső projektem. 

Mit jelent számodra az alkotóegyetem jellege a METU-nak? 

Megpróbál egy széles tudást átadni nekünk, hogy minél nyitottabb szemmel járjunk a világban. Lehetőséget kapnak a diákok olyan sokszínű órákba bekapcsolódni, ahol különböző művészek, szakmák keveredhetnek, így egymást segítve és tanulva a másiktól fejlődhetünk, eközben pedig emberi kapcsolatokra és barátságokra tehetünk szert. 

Mit mondanál annak, aki most felvételizik, miért érdemes a METU-t választania? 

Mert mindenbe bepillantást nyerhet, olyan tanároktól, akik a mai napig dolgoznak ezekben a szakmákban, így egy magas színvonalú és modern tudást adnak át. 

Itt korszerű környezetben tanulhat az ember. Minden eszköz elérhető számára ahhoz, hogy a megálmodott projekt megvalósuljon, csak a képzelet szab határt számára. Nemcsak egyénileg fejleszt az egyetem, hanem megmutatja milyen csapatban összedolgozni más emberekkel. 

Milyen terveid vannak a jövőre? 

A jövőre nézve mindenképpen szeretnék hasonlóan interaktív installációk készítésével kísérletezni, különböző origami típusokra fényjátékot vetíteni, emellett érintés szempontjából érzékeny anyagok világával mélyebben foglalkozni. Valamint szeretném a szakon megszerzett tudást továbbfejleszteni és kipróbálni magam különböző projektekben.   

Tedd meg karriered következő lépését a METU mesterképzésén - ismerd meg Média Design MA képzésünket!